PRIJESTOLNICA KOCKE

Las Vegas će se pržiti na 50 stupnjeva, ali jedan nedavno uvedeni novitet mogao bi spasiti puno života

Pustinjsko područje naviknuto je na surove vrućine, ali stručnjaci upozoravaju da svjedočimo "najekstremnijem toplinskom udaru od 1937. godine"
 Robyn Beck/Afp

Las Vegas je ovaj petak zabilježio peti uzastopni dan u kojem se živa u termometru popela na više od 46,1 stupanj Celzijev, a svjetlo na kraju tunela još se ne nazire zato što lokalni meteorolozi najavljuju da bi rekordi tek mogli biti oboreni ovaj vikend.

Za nedjelju se, naime, predviđa 48,8 stupnjeva Celzijevih. Da, možda i jest riječ o pustinjskom području naviklom na surove vrućine, no bez obzira na te standarde, stručnjaci upozoravaju da svjedočimo "najekstremnijem toplinskom udaru" od 1937. kada je meteorološki zavod počeo mjerenja.

Las Vegas je od 1. lipnja do sredine srpnja već 16 puta oborio toplinske rekorde za sezonu, a vrhunac ljeta tek dolazi.

Zdravstveni stručnjaci upozoravaju da vrućina nije samo neugodna, nego i vrlo opasna. Obližnje zdravstvene ustanove ovih su dana zabilježile značajan porast smrtnih slučajeva do kojih je redom došlo zbog toplinskog udara, a tvrde da bi stvarna brojka mogla biti i veća jer su najugroženiji beskućnici koji, nažalost, rijetko kada ulaze u službenu statistiku.

- Čak i prosječni građani, koji na prvi pogled djeluju kao da nemaju nikakve komorbiditete, mogu imati ozbiljnih zdravstvenih problema na ovim vrućinama jer vrtoglave temperature tijelu onemogućavaju da se vrati na ‘prihvatljivu radnu temperaturu‘ - objasnila je za Associated Press Alexis Brignola, epidemiologinja južnog okruga Nevade.

Kako bi građanima ponudile neko vatrogasno rješenje, gradske i federalne službe osposobile su ad hoc rashladne centre u lokalnim društvenim domovima. Osim klimatizacije, potrebitima će nuditi i tekućinu, zdravstvenu pomoć i ine usluge.

Također, vatrogasci iz okruga Henderson u Nevadi prošli su tjedan postali prvi u regiji koji su iskoristili tzv. polarne kapsule. Riječ je o novitetu koji je prvi put upotrijebljen u Phoenixu, a služe tome da pacijenta na putu do bolnice urone u hladnu vodu i tako pokušaju regulirati tjelesnu temperaturu.

Nevada nije jedina savezna država SAD-a koja posljednjih dana ne može izaći na kraj s rekordnim vrućinama. Isti trend bilježi Oregon koji se nalazi na obali Pacifika, a u čijem je gradu Salemu ovih dana izmjereno atipičnih 39,4 stupnja Celzijeva.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 17:55