NEMA ODRJEŠENJA

'Kumovi' ne smiju biti kumovi: Kardinal uskratio sve sakramente mafijašima

To znači da u Napulju više neće biti dopuštena praksa poznata u Zagrebu: da se na vjerskom sprovodu ubijenoga mafijaša okupi i slika mafijaška vrhuška
 REUTERS

RIM - Podršku odluci kardinala Crescenzia Sepea da u svojoj arhidijecezi zabrani davanje sakramenata camorristima i inim mafijašima podržao je u subotu i Avvenire, dnevnik kojemu je vlasnik Talijanska biskupska konferencija.

Kardinal Sepe, nadbiskup u Napulju, zabranio je da se katolicima upletenima u organizirani kriminal daje odrješenje, pričest, pa čak ni vjerski sprovod; „kumovi“ ne smiju biti ni kumovi, ni na krštenju, ni svjedoci na vjenčanju. Mafijaši moraju znati, naglašava Avvenire, da u Crkvi neće više biti kumovi dok su živi, te da će poslije smrti ravno na groblje, bez prolaza kroz crkvu i crkveni sprovod.

To znači da u Napulju neće (više) biti dopuštena praksa poznata u Zagrebu: da se na vjerskom sprovodu ubijenoga mafijaša okupi i slika mafijaška vrhuška, svi prvaci njegova klana i predstavnici ili vođe drugih klanova, demonstrirajući pred publikom svoju moć i drskost, okupljeni oko križa s imenom likvidiranoga.

Tom odlukom kardinal Sepe riskira osvetu, od koje mafija ne štedi ni pape: podmetnula je bombu pod Lateransku nadbaziliku sv. Ivana, stolnu crkvu Rima i sve Katoličke crkve, kada se bl. Ivan Pavao II „usudio“ u Agrigentu pozvati mafijaše da se pokaju i podsjetiti ih da ih čeka Sud Božji.

S druge strane podrška Avvenirea znači da Talijanska biskupska konferencija poziva sve talijanske biskupe da slijede Sepeov primjer.

Uostalom, Sepeova odluka je duboko utemeljena u nauku Katoličke crkve i u njezinim dokumentima, npr. u Katekizmu: jasno je rečeno da nema odrješenja kriminalca dok se ne pokaje i dok ne vrati što je utajio, oteo ili ukrao. Ipak, to se u praksi rijetko ostvaruje: prema kriminalcima se rijetko kad primjenjuje ista strogost kojom se npr. uskraćuje pričest osobi crkveno vjenčanoj i neobudovjeloj koja je ušla u drugi brak a da prethodni nije crkveno poništen (što se ponegdje u Hrvatskoj može postići, kako čujemo, za 5000 eura).

Zanimljivo bi bilo vidjeti kakva je praksa u pogledu dodjele sakramenata mafijašima i drugim sudionicima organiziranog kriminala u drugim zemljama.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
09. studeni 2024 02:56