BRUXELLES - Europski dužnosnici odlučili su danas podijeliti nebo nad Europom u tri zone što bi trebalo omogućiti povećanje broja zrakoplovnih letova drastično smanjenog zbog oblaka prašine koju izbacuje islandski vulkan.
Jedna zona ostat će zabranjena za sve letove, druga - tzv. zona opreza, bit će djelomično otvorena ali uz nadzor i testiranja, dok će treća biti potpuno otvorena.
Zonu zabrane definirat će Europska agencija za nadzor zračnog prometa Eurocontrol.
Iz Eurocontrola poručuju kako bi se već u četvrtak zračni promet nad Starim kontinentom trebao vratiti u normalu. - Ako se situacija bude razvijala kao sada, a vulkan prestane izbacivati pepeo, do četvrtka bi se trebali vratiti u normalno stanje - rekao je Bo Redeborn, direktor Eurocontrola nakon što su ministri prometa članica EU danas dogovorili postupno ublažavanje ograničenja letova.
Jean-Louis Boloo, dužnosnik francuske vlade, izjavio je kako će letovi u 'zoni opreza' biti vrlo sigurni jer će se u njoj provoditi brojna testiranja kako bi se osiguralo da koncentracije prašine ne izazivaju kvarove motora.
Gubici zbog kolapsa zračnog transporta nad Europom prešli su milijardu dolara, a danas je letjelo manje od 30 posto zrakoplova. Uglavnom su bili otvoreni aerodromi u južnoj Europi.
Letovi iz Frankfurta, Muenchena i Duesseldorfa odvijat će se sutra na nižim visinama prema pravilima vizualnog leta, što znači da piloti mogu letjeti bez referiranja na instrumente ako im vremenske prilike omogućuju da vide oznake na tlu i izbjegavaju druge zrakoplove.
Očekuje se da bi se sutra prijepodne mogle otvoriti zračne luke u Škotskoj, a tijekom dana i neke u drugim dijelovima Velike Britanije.
Islandski meteorolozi javljaju kako erupcije vulkana ispod glečera Eyjafjallajokull slabe.
Međunarodna organizacija za zračni promet kritizirala je jučer europske vlasti izrazivši uvjerenje da su pretjerano reagirale, da su se izgubile u kaosu, te da im je trebalo pet dana da se organiziraju.
Kompanija British Airways objavila je da je u nedjelju poslala jedan zrakoplov kroz zonu zabrane leta nakon čega nisu zabilježene nikakve promjene na motorima.
I Nizozemska i Njemačka obavile su jučer probne letove. Zrakoplov tvrtke KLM, Boing 737, uspio je bez problema dosegnuti visinu od 13 km iznad Nizozemske. Njemačka je Lufthansa na probni let poslala čak 10 Boinga i Airbusova na relaciji Frankfurt - Muenchen i natrag. Uglavnom su letjeli na visini od 3 kilometra, no testirali su i uvjete na 8 kilometara. Nakon leta zrakoplovi su temeljito pregledani, a oštećenja nije bilo.
Međutim, na pokusnome letu zrakoplova F-16 otkriveno je da se vulkanska prašina u njihovim motorima pretvara u staklo. Jedan američki dužnosnik rekao je da je to vrlo ozbiljna stvar koja bi u bliskoj budućnosti mogla utjecati na vojnu moć.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....