Smrt tinejdžera izazvala je nasilne prosvjede u gradu Pucheng na sjeverozapadu Kine. Prema videozapisima koji se dijele na društvenim mrežama, prosvjednici bacaju predmete poput prometnih čunjeva na policajce koji zauzvrat tuku prosvjednike, javlja BBC koji je provjerio snimke.
Nerede je pokrenuo smrtni slučaj koji se dogodio 2. siječnja u učeničkom domu. Prema priopćenju objavljenom početkom tjedna, lokalne vlasti navode da je preminuli tinejdžer s prezimenom Dang bio učenik treće godine obrazovnog centra u Puchengu.
U noći nesreće posvađao se s drugim učenikom jer ga je probudio glasan razgovor, što je riješio službenik škole. Kasnije je Dangovo tijelo pronašao drugi učenik pored ulaza učeničkog doma. Incident se u priopćenju opisuje kao “nesreća u kojoj je učenik pao s visine u školi”, ali počele su se širiti optužbe da je bilo zataškavanja.
Policija je obavila očevid i obdukciju uz zaključak da se ne radi o “kaznenom predmetu”. Internetom kruže tvrdnje da škola i vlasti skrivaju istinu, jer vjeruju da se Dang ubio nakon što ga je maltretirao dječak s kojim se ranije posvađao.
Kruže i neprovjerene tvrdnje njegove obitelji da ozljede na Dangovom tijelu nisu u skladu s policijskom verzijom događaja i da im nisu dopustili da dugo gledaju tijelo. Optužbe su razbjesnile građane Puchenga, što je izazvalo prosvjede u kojima su sudjelovale stotine.
Trajali su nekoliko dana, prije nego što su bili zaustavljeni ovaj tjedan. Javne demonstracije nisu neuobičajene u Kini, ali vlasti su posebno osjetljive na njih nakon prosvjeda protiv Covid ograničenja tijekom 2022. godine, kad su doživjeli rijetke kritike Kineske komunističke partije i predsjednika Xi Jinpinga.
Državni mediji šutjeli su o prosvjedima u Puchengu. Sve snimke ili općenito spominjanje prosvjeda uglavnom je cenzurirano, ali nekoliko videa je procurilo iz Kine na platformu X.
BBC je potvrdio da su videozapisi snimljeni u centru za obrazovanje u Puchengu. Predstavnik odjela za promidžbu Puchengove vlade na njihov upit je zanijekao da je bilo prosvjeda.
Objavljene su i snimke koje prikazuju ljude kako oplakuju smrt tinejdžera. Na ulazu u školu položili su cvijeće, darove i proveli tradicionalni obred žalovanja bacanjem papirića s krova školske zgrade. Ostale snimke pokazuju prosvjednike krvavih glava kako upadaju u zgradu i sukobljavaju se s policijom uzvikujući: "Dajte nam istinu!".
Nema informacija o tome što se kasnije dogodilo, ali u Puchengu je tijekom posljednjih dana veća prisutnost policije, bez novih izvješća o prosvjedima. Vlasti su također pozvale javnost da ne "šire glasine ili vjeruju u njih".
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....