SPORNA PRODAJA

Kineski proizvođač čipova nabavio opremu u Nizozemskoj, u SAD-u nezadovoljni

Kabinet bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa uvrstio je kinesku kompaniju na crnu listu
 Emmanuel Dunand/AFP

Najveći kineski proizvođač čipova SMIC kupio je od ASML-a, čije je sjedište u Nizozemskoj, proizvodnu opremu za 1,2 milijarde dolara, nakon što je SAD preporučio koordinaciju u blokadi isporuka ključnih strojeva Kini.

U prosincu prošle godine kabinet bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa uvrstio je kinesku kompaniju na crnu listu, naloživši domaćim kompanijama poput Applied Materialsa i Lam Research Corpa da, prije no što joj prodaju proizvodnu opremu, traže dozvolu.

Američko ministarstvo trgovine opravdalo je taj potez navodnim nastojanjima Kine da upotrijebi civilnu tehnologiju u vojne svrhe. Tvrdili su i da imaju dokaze o zabrinjavajućoj suradnji SMIC-a i kineskih proizvođača vojne opreme.

Washington je dopustio tek prodaju opreme za proizvodnju 'starijih' čipova.

ASML proizvodi takvu opremu, ali na glasu je kao najveći proizvođač sofisticiranih litografskih strojeva u svijetu, koji utiskuju čipovske sklopove na podlogu fokusiranim ultraljubičastim zrakama (EUV), napominje Reuters.

Godine 2019. Trumpov je kabinet od nizozemskih dužnosnika zatražio da blokiraju prodaju takvog stroja kineskom SMIC-u i oni nisu produljili potrebnu dozvolu. Dozvola za isporuku nije izdana do kraja veljače, navodi Reuters, pozivajući se na podatke nizozemske vlade.

U ASML-u nisu odmah odgovorili na upit Reutersa kakve su strojeve prodali SMIC-u.

U siječnju izvršni direktor ASML-a Peter Wennik izjavio je da kompanija vidi "značajnu korist" u prodaji starije tehnologije za proizvodnju čipova Kini ako joj vlada to dozvoli. U 2020. ASML je 17 posto od 14 milijardi eura prihoda ostvario prodajom strojeva Kini.

Američka komisija za nacionalnu sigurnost u sektoru umjetne inteligencije (NSCAI) preporučila je u ponedjeljak da SAD u koordinaciji s Nizozemskom i Japanom uskraćuje kompanijama dozvole za izvoz ključne opreme za proizvodnju čipova u Kinu.

"Ta je prodaja šamar preporukama NSCAI-ja i pokazuje velike razlike među saveznicima u tom pitanju", izjavio je za Reuters izvršni direktor američkog proizvođača poluvodiča, koji je želio ostati anoniman.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
06. studeni 2024 00:09