SLUČAJ ERICKA HAUCKA

Katalonskom delegatu u Hrvatskoj prijeti oduzimanje imovine, on kaže: ‘To je politički progon‘

Pozvan je na saslušanje 29. lipnja gdje će mu biti predočeni detalji optužnice, rekla je glasnogovornica suda
 Ilustracija/Martin Bertrand/Hans Lucas/Hans Lucas via AFP

Katalonski delegat u Hrvatskoj Erick Hauck optužen je u Španjolskoj za nezakonito trošenje novca španjolskih poreznih obveznika, a bude li proglašen krivim, morat će zajedno s još 35 dužnosnika vratiti taj novac u proračun ili će mu biti oduzeta imovina, rekla je u subotu glasnogovornica nadležnog suda.

"Katalonski delegat u Hrvatskoj pozvan je na saslušanje 29. lipnja gdje će mu biti predočeni detalji optužnice", rekla je glasnogovornica suda Marisol Galvez za Hinu.

Tad će biti obznanjeno koliki iznos i koja djela mu se stavljaju na teret.

Tribunal de Cuentas je sud zadužen za kontrolu upravljanja javnim novcem u Španjolskoj i podređen mu je kompletan javni sektor. Taj sud izvijestio je u petak da je 36 katalonskih dužnosnika, među kojima 12 delegata u europskim zemljama, pozvano na sud u svojstvu optuženika.

Katalonska vlada je u listopadu 2017. organizirala referendum o neovisnosti Katalonije, autonomne pokrajine sa 7,5 milijuna stanovnika, a Ustavni sud ga je zabranio.

Državno odvjetništvo je optužilo organizatore referenduma za korištenje javnog novca u provođenju tog nezakonitog glasanja. Optuženi organizatori su na račun suda "Tribunal de Cuentas" morali uplatili 4,1 milijun eura koje su, prema optužnici, potrošili na referendum. Taj novac će ostati ondje dok ne završi slučaj. Optužnica je zatim proširena na aktivnosti katalonske vlade u inozemstvu.

Za politiku nadležan isključivo Madrid

Sud je na temelju revizije proračuna Katalonije i dostavljenih računa ustanovio da je od 2011. do 2017. godine potrošeno najmanje 416 milijuna eura za inozemne aktivnosti, no da je nemoguće ustvrditi na što je konkretno otišao taj novac.

U izvješću na 722 stranica sud je naveo da su katalonske delegacije u inozemstvu trošile novac na stvari koje nisu dopuštene statutom Katalonije, poput promicanja neovisnosti.

Katalonskim delegacijama u inozemstvu zakonom je dozvoljen rad u području kulture, gospodarstva i sporta, no ne i politike. Taj je posao u isključivoj nadležnosti španjolskog ministarstva vanjskih poslova. Delegacije se, međutim, uglavnom bave političkim djelovanjem.

Državno odvjetništvo sumnja da je dio novca potrošen na lobiranje, večere, putovanja i poklone čime su se okoristili i sami delegati. U izvješću je navedeno da je 171.613 eura potrošeno "neopravdano na različite stvari" pa su optuženi za korištenje tog novca u privatne svrhe.

Katalonska vlada u svijetu ima 15 delegacija, a provodi se revizija troškova učinjenih i od 2018. godine. Nije isključeno da im se na teret stave i neopravdani troškovi od te godine pa nadalje.

Hauck: 'To je politički progon'

Delegacija u Hrvatskoj otvorena je 2017. godine, a Hauck iz nje pokriva desetak zemalja jugoistočne Europe, među kojima Hrvatsku, Sloveniju, BiH i Srbiju.

On ili njegov odvjetnik morat će se pojaviti 29. lipnja u sjedištu suda "Tribunal de Cuentas" u Madridu gdje će se sudac zatražiti od njih, kao i od ostalih optuženih, da objasne na što su točno potrošili novac.

Sudac bi im mogao izreći točan iznos navodno nezakonitog novca kojeg će optuženi nekoliko dana kasnije morati položiti na račun suda. U slučaju da optuženi ne uplate traženi novac, sud će im "sjesti na plaće" ili će im biti oduzeta imovina.

S obzirom da je ovo tehnički sud, koji ima za cilj vraćanje novca poreznim obveznicima, ne prijete im zatvorske kazne. Budu li proglašeni krivima, deponirani novac će sud proslijediti u proračun autonomne pokrajine Katalonije.

Katalonija nema samostalnu fiskalnu politiku, nego njome upravlja španjolska središnja vlada, pa je navodno nezakonito potrošeni novac došao iz džepova svih stanovnika Španjolske.

Hauck je u subotu izjavio da je riječ o "političkom progonu pokreta za neovisnost". Poručio je da je delegacija vlade Katalonije za jugoistočnu Europu "navikla na javni nadzor i transparentnost" pa će pokazati stanovnicima da nije bilo nepravilnosti.

Rekao je da se slučaj odnosi na istrage kojima se dokazuje da je katalonski referendum iz 2017. financiran javnim sredstvima, za što "nije pronađen dokaz“ te je dio cilja "potiskivanja volje većine Katalonaca da odluče o svojoj političkoj budućnosti“.

Delegat dodaje kako je u Kataloniji više od tri tisuće onih koji se procesuiraju na sudovima "zbog svog političkog uvjerenja“.

"Još nisam vidio sažetak ovog slučaja, ali mogu vas uvjeriti da ne može biti navoda o zlouporabi 171.000 eura javnih sredstava ili netransparentnosti pri zapošljavanju osoblja, jer je Delegacija u Hrvatskoj postojala samo tri mjeseca tijekom 2017. godine", ističe Hauck i zaključuje kako je riječ o "samo još jednoj situaciji protiv katalonskog pokreta“ te da se "represija nastavlja i raste svaki dan“.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 18:42