COVID PRAVILA

Je li Srbija dodavanjem samo tri riječi u zakon upravo uvela obvezno cijepljenje protiv korone?

Ministar je izmjenama zakona dobio ovlasti da odredi izvanredno cijepljenje, te da propiše osobnu zaštitu od infekcija
Prizor iz Srbije
 Andrej Isakovic

Skupština Srbije usvojila je u četvrtak izmjene Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti kojima se uvode kaznene mjere te daju veće ovlasti ministru zdravstva u nastavku borbe protiv koronavirusa, uz mogućnost propisivanja obveznog cijepljenja.

Kako piše Blic, u izmijenjenom zakonu dodavanjem samo tri riječi, "ostale zarazne bolesti", uz popis drugih bolesti za koje je cijepljenje obavezno, ministar zdravstva moći će narediti cijepljenje i u slučaju pandemije koronavirusa.

Izmjenama zakona uvedene su kazne za nepoštivanje epidemioloških mjera - za nenošenje zaštitnih maski oko 40 eura za fizičke osobe i od 400 do 2.550 eura za pravne osobe, a za provođenje kaznenih mjera bit će nadležne sanitarna i komunalna inspekcija, te komunalna policija.

Ključna osoba kada je u pitanju donošenje mjera u slučaju pandemije bit će ministar zdravstva, a izmjenama Zakona ovlasti su mu znatno proširene.

Ministar je izmjenama zakona dobio ovlasti da odredi izvanredno cijepljenje, te da propiše osobnu zaštitu od infekcija.

Ministar može primjerice, na prijedlog državnog povjerenstva i nacionalnog zavoda za zaštitu zdravlja, i zabraniti okupljanja na javnim mjestima, ograničiti kretanje stanovništva u području zahvaćenom izvanrednom situacijom, te uvesti zabranu i ograničenje putovanja.

Definirane su mjere izolacije kojima se nalaže liječenje u kućnim uvjetima i ograničava sloboda kretanja oboljelim od zarazne bolesti, kod kojih nije utvrđeno prisustvo nijednog simptoma ili znaka zarazne bolesti. Mjeru će propisivati specijalisti za infektivne i zarazne bolesti ili liječnici drugih specijalizacija sukladno uredbama ministarstva zdravstva.

Sloboda kretanja i praćenje zdravstvenog stanja može se ograničiti i zdravim osobama koje su bile ili za koje postoji sumnja da su bile u kontaktu sa zaraženim osobama. Ta se mjera može primijeniti i prema putnicima u međunarodnom prometu koji ulaze u Republiku Srbiju iz država s nepovoljnom epidemiološkom situacijom.

U Srbiji je u posljednja 24 sata od posljedica infekcije koronavirusom umrlo 19 oboljelih, a među 13.008 testiranih potvrđen je još 3341 slučaj zaraze, priopćile su u četvrtak srbijanske zdravstvene vlasti.

Ranije danas zasjedao je vladin Krizni stožer za borbu protiv koronavirusa, a član stožera Predrag Kon nije isključio mogućnost da nove mjere budu usvojene i objavljene do kraja dana.

Posljednjim paketom mjera ograničeno je okupljanje više od pet osoba u zatvorenom i na otvorenom prostoru.

Najveće žarište koronavirusa i dalje je Beograd, sa 40 do 50 posto ukupnog broja novozaraženih na dnevnoj razini, a slijede Novi Sad i Kragujevac, te Pančevo, Valjevo i Kraljevo.

U Srbiji je od početka epidemije 6. ožujka registrirano 73.765 osoba zaraženih koronavirusom, a službeno je prijavljeno 955 smrtnih slučajeva.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 06:30