Vladimir Putin imenovao je u utorak bivšeg ravnatelja FSB-a i dotadašnjeg tajnika ruskog Vijeća sigurnosti Nikolaja Patruševa za svog pomoćnika u sklopu tekuće kadrovske promjene nakon inauguracije. Na istu poziciju imenovao je guvernera Tule, Alekseja Djumina, dugogodišnjeg saveznika i jednog od svojih bivših tjelohranitelja, donosi nezavisni ruski portal Meduza.
Da će Patrušev dobiti novu poziciju nagađalo se otkako ga je na mjestu tajnika Vijeća sigurnosti zamijenio bivši ministar obrane, Sergej Šojgu, u iznenadnoj rekonstrukciji u nedjelju.
Istog trena kako je zasjeo na novo radno mjesto, Patrušev je u intervjuu prokremaljskim novinama Komsomolskaja Pravda upozorio da bi Ukrajina 2025. godine mogla "prestati postojati", prenosi Newsweek.
PROČITAJTE VIŠE Jedan od ključnih Putinovih ljudi: ‘Ukrajina bi u 2025. mogla prestati postojati!
To je prokomentirao upitan o nadolazećem drugom mandatu novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa koji je ranije izjavio kako bi on, da je bio za pregovaračkim stolom s Putinom i Zelenskim, rat završio "u roku od 24 sata". Međutim, još nije jasno kako se Trump planira postaviti vezano uz rat Rusije i Ukrajine nakon što bude inauguriran.
Patrušev je u intervjuu priznao da "značajan dio svijeta još uvijek gleda u Ameriku", ali je dodao da je "sama američka elita podijeljena".
Potom je, odgovarajući na pitanje o mogućim teritorijalnim ustupcima tijekom mirovnih pregovora pod Trumpom, iznio svoje predviđanje da Ukrajina do kraja godine više neće biti suverena država.
Prvo je naglasio da Rusi osjećaju "bratsku" vezu s Ukrajincima zbog "stoljetnih veza s Rusijom" prije nego što je rekao da su za uništavanje gradova u Ukrajini krivi "nasilno prisiljavanje na neonacističku ideologiju i neobuzdana rusofobija".
"Moguće je da će Ukrajina u narednoj godini potpuno prestati postojati", zaključio je Patrušev.
Patrušev slično predviđa i Moldaviji
Patrušev je kritizirao i čelnike Moldavije u Kišinjevu zbog "antiruske politike" i rekao da Moldavija također možda više neće biti država.
"Ne isključujem da će agresivna antiruska politika Kišinjeva rezultirati time da će Moldavija ili postati dio druge države ili potpuno prestati postojati", rekao je.
PROČITAJTE VIŠE Putin se okružuje najodanijima, ovo je njegova nova ‘žena broj 1‘
Na njegov istup odmah je reagiralo Ministarstvo vanjskih poslova Moldavije kazavši kako su Patruševljevi komentari "neprihvatljivo miješanje u unutarnje stvari zemlje i usmjereni su na destabilizaciju regije".
"Republika Moldavija je suverena država koja dosljedno ide putem demokracije i europskih integracija u skladu s voljom svojih građana."
Ukrajinski dužnosnici tek trebaju javno odgovoriti na Patruševljeve komentare.
Tko je Patrušev?
Da će Patrušev, nekadašnji šef FSB-a koji je tijekom godina stekao renome "Putinova osobnog špijuna", postati Putinov pomoćnik, znalo se još u svibnju, kada je objavljeno da će Sergej Šojgu, koji je bio na čelu ministarstva obrane 12 godina, doći na njegovu poziciju, odnosno postati tajnik Vijeća sigurnosti.
Glavni "silovik" Kremlja, Putinov centralni "antiamerički bojovnik" i autor političkog programatskog pamfleta "Krah parazitskih država" tijekom rata je ojačao do te mjere da ga neki otvoreno postavljaju u poziciju Putinova nasljednika.
No, to može biti i vrlo skliska pozicija. On, kako piše Zigar u Spiegelu, gura na jaku poziciju svog sina Dmitrija Patruševa (47), bankara i političara koji je do svibnja 2024. bio ministar poljoprivrede, nakon čega je unaprijeđen u zamjenika premijera za poljoprivredu.
PROČITAJTE VIŠE Opća panika u Kremlju, padaju nedodirljivi
Čini se da je dinastija Patrušev jako moćna i da se zapravo već sada priprema za neka postputinovska vremena.
Upravo to je njihova najveća slabost, jer bi time postali možda i prejaki za Putina, pa i realna opasnost. No, Patrušev "uživa" velike simpatije u (većinskom) radikalnom konzervativnom represivnom dijelu Kremlja.
Zapadni obavještajni izvori i jedan bivši ruski špijun ustvrdili su za Wall Street Journal da je Patrušev osobno odobrio ubojstvo Jevgenija Prigožina, šefa ruske plaćeničke mreže Wagner. Patrušev je dugo upozoravao Putina da je Prigožin, koji je kritizirao rusku vojsku i njezine zapovjednike optuživao za gubitke i poraze u Ukrajini, prijetnja Kremlju.
Nakon toga, ruski ga je vrh odlučio eliminirati.
Početkom kolovoza Patrušev je naredio da se osmisli plan za konačni Prigožinov pad, a Putin se nije usprotivio. Nekoliko tjedana kasnije Prigožin i njegovi bliski suradnici čekali su uzlijetanje privatnog aviona. Ono je malo kasnilo zbog sigurnosnih provjera. U tom kratkom periodu ispod lijevog krila podmetnuta je bomba. Trideset minuta od uzlijetanja s piste u Moskvi, bomba je eksplodirala, a Patrušev saznao da je još jedna misija učvršćivanja Putina, a time i njega samoga, uspjela.
Patrušev je u Putinovoj najbližoj pratnji odavno. Baš kao i aktualni ruski predsjednik, karijeru u službi ruske države započeo je kao mladi diplomirani inženjer 70-ih. Odmah je vrbovan u KGB i nakon obuke u Minsku radio je u kontraobavještajnoj službi te na zadacima vezanim uz osiguranje finske granice. U službi je ostao i nakon propasti Sovjetskog saveza, baš kao i njegov današnji šef. Do svojeg sadašnjeg položaja se uspeo izvršavajući i implementirajući Putinove politike.
Kada je Putin postao premijer u vladi Borisa Jeljcina, Putin je Patruševa predložio za svojeg nasljednika u KGB/FSB-u. Patrušev je u intervjuima govorio kako će osvježiti i modernizirati rusku špijunsku službu.
Patrušev je zadužio Putina kada se ovaj našao u velikom koruptivnom skandalu vezano za jednu privatnu kompaniju. Upravo je Patrušev, navodi u svojem članku WSJ koji se poziva na audiovrpce iz ureda ukrajinskog predsjednika, otputovao u Kijev i od ukrajinskih službi preuzeo kompromitirajući materijal. Nakon toga počeo je obračun s ruskim oporbenjacima. Smatra se da upravo do Patruševa vodi trag njihovih likvidacija po Europi i svijetu.
Nakon napada na SAD 11. rujna Patrušev je nastojao potaknuti suradnju u borbi protiv terorizma sa zapadnim službama, ali slučajevi trovanja Rusa u inozemstvu zaustavili su suradnju sa zapadne strane.
Njegov položaj kroz desetljeća donio mu je titulu drugog najmoćnijeg čovjeka u Rusiji. WSJ napominje kako je Patrušev nadgledao pokušaj državnog udara u Podgorici dok je Crna Gora ulazila u NATO. Nakon što je operacija osujećena, Patrušev je doletio u Beograd, obećao tamošnjoj vladi da neće završiti u problemu zbog pomoći Moskvi, a ruske operativce transportirao je natrag u Rusiju.
Patrušev puno putuje po svijetu i u Putinovo ime susreće se sa svjetskim političkim vrhom. Jedan bivši dužnosnik Bijele kuće WSJ-u je rekao da je Patrušev glavna karika između Moskve i Pekinga.
Za Patruševa se zna da prezire medije, informira se iz izvješća ruskih obavještajnih službi te da je u intervjuima i govorima spominjao teorije urote.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....