Slovenski premijer Janez Janša pozvao je u utorak na davanje ostavke direktora Slovenske tiskovne agencije STA Bojana Veselinoviča, ustvrdivši da ta medijska kuća pod njegovim vodstvom djeluje u korist oporbe.
"Vrijeme je da direktor STA kao politički instrument krajnje ljevice dade ostavku i odgovora za svoja nezakonita postupanja, te tako samoj agenciji omogući normalan rad i razvoj", napisao je Janša na svom Twitteru.
Janšin poziv za ostavkom dolazi nakon mjeseci sukoba između vodstva STA i vlade oko načina financiranja te novinske agencije, koja prema standardnom ugovoru s vladom od svog osnivanja dobiva pola potrebnih sredstava od države za obavljanje "javne službe" informiranja domaće i strane javnosti o događajima u zemlji, dok ostatak sredstava dobiva iz drugih izvora.
Ne želi im obnoviti ugovor
Vodstvo STA i novinari upozoravali su stalno zadnjih mjeseci da vlada odbija obnoviti taj ugovor, čime dovodi u pitanje opstanak agencije i socijalni položaj zaposlenih.
Iznosili su sumnje da je cilj takvih pritisaka vladajućih pokušaj kontrole nad uredničkom politikom i novinarskim sadržajima te zamjena ljudi u agenciji vladi s lojalnim kadrovima. Sa svoje strane, vladin ured za komunikacije (UKOM) koji vodi nekadašnji urednik u STA Uroš Urbanija, odbijao je financiranje STA s obrazloženjem da im vodstvo agencije odbija dati na uvid poslovnu dokumentaciju, uvjetujući time mogući nastavak financiranja.
Vodstvo i novinare STA u više su izjava podržale slovenske novinarske udruge, ali i neke strane: Međunarodni novinarski institut, Europska udruga novinskih agencija (EANA) i druge. Pritisak na slobodu medija i prijetnje novinarima iznijela je u veljači i slovenska oporba u svom zahtjevu za izglasavanjem nepovjerenja premijeru Janši u parlamentu, navodeći da su sloboda medija i vladavina prava neke od temeljnih europskih vrijednosti koje ta vlada krši. Zahtjev oporne nije međutim dobio potreban broj glasova.
Upozorenje Europske komisije
U pozadini Janšina poziva na ostavku ravnatelja STA je i "internacionalizacija" Janšinog "medijskog rata" sa slovenskim novinarima i njihovim organizacijama, za što on sumnjiči lijevu oporbu koja po njegovim ocjenama, vlasnički ili utjecajem, kontrolira 80 posto medija i koristi ih za napade na vladu.
Zadnjih su se tjedana u europskom i međunarodnom tisku pojavile optužbe da slovenska vlada i Janša preko društvenih mreža napadaju novinare i prijete im, stvarajući atmosferu u kojoj dolazi do autocenzure.
Na potrebu nezavisnosti i samostalnosti novinara i na poštovanje načela vladavine prava upozorili su nedavno tim povodom i predstavnici Europske komisije, posebno s obzirom da Slovenija sredinom godine preuzima šestomjesečno predsjedanje Vijećem Europske unije.
EU Parlament o slobodi medija
Europski parlament će u srijedu na svojoj plenarnoj sjednici raspravljati o slobodi medija u Poljskoj i Mađarskoj, a na zahtjev skupine zastupnika iz grupacije Socijalisti i demokrati (S&D) na sjednicu je dodatno uvršteno i pitanje slobode medija u Sloveniji.
Protiv proširivanje rasprave na tu temu s pitanjem Slovenije bili su zastupnici iz grupacije europskih pučkih i narodnih stranaka (EPP).
Najjačoj europskoj konzervativnoj grupaciji stranaka pripada i Slovenska demokratska stranka (SDS) koju vodi Janez Janša, premda neki u njoj smatraju da bi i ona trebala slijediti put mađarskog Fidesza, koji je iz EPP-a izašao nakon odluke da se njegovih 12 zastupnika u Europskom parlamentu isključe iz EPP-ova zastupničkog kluba zbog poznatih razlika oko gledanja na vladavinu prava u Mađarskoj.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....