Rumunjski vladajući ljevičarski socijaldemokrati (PSD) trebali bi osvojiti najviše glasova na parlamentarnim izborima održanim u nedjelju, porazivši obnovljeni pokret krajnje desnice koji je doveo u pitanje prozapadnu orijentaciju zemlje, pokazale su izlazne ankete.
Riječ je o drugoj od tri uzastopne izborne nedjelje, za novi saziv parlamenta i novog predsjednika. U prvom je krugu predsjedničkih izbora 24. studenoga najviše glasova dobio nezavisni kandidat krajnje desnice Calin Georgescu, izašavši iz relativne anonimnosti i postavši glavni favorit za pobjedu u drugom krugu.
Njegovo neočekivano prvo mjesto ukazalo je na potporu ultranacionalističkim strankama, od kojih neke imaju otvorene proruske simpatije, što bi moglo potkopati potporu Rumunjske Ukrajini i otvoriti put neliberalnim politikama, kažu politički analitičari.
Ako službeni rezultati potvrde izlazne ankete, prozapadna koalicija predvođena PSD-om vjerojatno bi imala dovoljno mjesta u parlamentu za formiranje vlade, iako bi krajnja desnica bila značajna snaga u zakonodavnom tijelu.
Međutim, izlazne ankete ne uključuju glasove stotina tisuća Rumunja koji rade u inozemstvu, za koje se očekuje da će dati prednost ekstremno desničarskim skupinama i centrističkoj oporbenoj stranci koju predvodi drugoplasirana u prvom krugu predsjedničkih izbora Elena Lasconi.
Osim toga, bilo bi teško formirati široku koaliciju zbog neslaganja oko mjera potrebnih za obuzdavanje ogromnog proračunskog deficita zemlje od 8 posto, trenutno najvećeg u EU-u.
"Socijaldemokratima će trebati nekoliko dana i čekat će da im se počnu dodvoravati", predviđa politički komentator Radu Magdin. "Koalicija s centrističkim strankama vjerojatnija je nego s ekstremistima. I mnogo ovisi o tome tko će postati predsjednik."
Izlazne ankete pokazale su da je PSD osvojio oko 26 posto glasova, ispred ekstremno desnog Saveza za ujedinjenje Rumunja (AUR) s 19 posto. PSD ima 32,5 posto mjesta u sadašnjem parlamentu, dok AUR ima 8,5 posto.
Tko će sastaviti vladu ovisi o tome tko će pobijediti na predsjedničkim izborima, budući da predsjednik imenuje premijera, a rokovi za to nisu jasni.
Vrhovni rumunjski sud u petak je odgodio odluku hoće li poništiti prvi krug predsjedničkih izbora za ponedjeljak 2. prosinca, nakon što je šokantni rezultat izazvao sumnje na uplitanje u kampanju.
Rumunjske vlasti kažu da su pronašle dokaze o uplitanju neprijateljskih aktera, a Ustavni sud tek treba potvrditi rezultate.
Sud je naredio ponovno prebrojavanje 9,46 milijuna glasova danih u prvom krugu, također razmatrajući zahtjev za poništenje glasovanja u prvom krugu.
Donese li sud odluku o ponavljanju, novi prvi krug glasanja na predsjedničkim izborima mogao bi se održati 15. prosinca, a drugi krug 29. prosinca.
Treće mjesto u prvom krugu predsjedničkih izbora zauzeo je socijaldemokratski premijer Marcel Ciolacu, nakon kampanje kojom je dominirala zabrinutost birača zbog troškova života i bijes zbog unutarnjih sukoba glavnih stranaka uz optužbe za korupciju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....