KAMEN SPOTICANJA

I 30 godina nakon rata Argentina i Britanija se još bore za Falklande. I to zbog ovih 5 razloga

Na današnji dan prije 30 godina argentinske trupe iskrcale su se na otočje Falkland da bi petstotinjak kilometara udaljen arhipelag pripojile Argentini
 AFP PHOTO MARTIN BERNETTI

Na današnji dan prije 30 godina argentinske trupe iskrcale su se na otočje Falkland da bi petstotinjak kilometara udaljen arhipelag pripojile Argentini.

Bolna rana

Otočje, koje na južnoj poluci nazivaju Les Malvinas, udaljeno 13.000 kilometara od Ujedinjenog Kraljevstva pod čijom je jurisdikcijom, za Argentince predstavlja slabu točku od početka 19. stoljeća, kada su ih Britanci zuzeli.

No na invaziju Argentine Britanci su reagirali nepopustljivo - nakon 74 dana i više od tisuću poginulih Argentinci su se predali i otočje je bilo vraćeno Britancima. Damas argentinska predsjednica Cristina Fernandez de Kirchner traži pregovore o budućnosti otočja. Britanci to sustavno odbijaju; David Cameron poziva se na volju otočana - koje čine britanski doseljenici. No za Britaniju, osim naftnih rezervi i britanskog stanovništva, otočje ima simboličku važnost - ono je podsjetnik na pobjedu, pod vodstvom Margaret Thatcher , u razdoblju velike ekonomske krize kada se svaki trijumf činio malo vjerojatnim.

Simbolička važnost

Podsvjesno, udaljeni Falklandi ostaju podsjetnik da je Britanija još uvijek kraljevstvo, a ne tek otočna zemlje Europe.

5 stvari zbog kojih sukob i dalje traje

POVIJEST

Kome otočje pripada na povijesnoj osnovi nešto je s čim se sukobljene strane ne mogu složiti. Naime, Argentinci tvrde da su otoci Les Malvinas otkriveni 1520. u sklopu ekspedicije Ferdinanda Magellana, Portugalca koji je plovio u službi Španjolske. Ipak, on nikada nije pristao na otočje, za razliku od britanskog kapetana Johna Stronga koji ga je 1690. zauzeo i nazvao ga prema vikontu Falklandu, svom pokrovitelju. Stotinjak godina kasnije osnovana je francuska kolonija Port Louis, koju su potom preuzeli Španjolci. Istovremeno, stotinjak Britanaca osnovalo je Port Egmont, prema argentinskoj teoriji, “tajnom” ekspedicijom Britanaca. Britanci tvrde da je istočni dio otoka koji su zauzeli bio napušten.

VOJNA PRISUTNOST

Unatoč novim napetostima, stručnjaci s obje sukobljene strane tvrde da je 2. falklandski rat malo izgledan. Sve, čini se, ostaje na diplomatskoj razmirici.

- Britanija ostaje čvrsto predana održavanju prava falklandskih otočana, i samo njih, da odrede svoju budućnost. To je bio temeljni princip prije 30 godina, to ostaje princip kojeg se predano držimo i danas - rekao je jučer David Cameron i izrazio ponos zbog uloge Britanije u ratu. Kirchner nastavlja voditi diplomatsku borbu za Malvinas, koja joj donosi dodatnu popularnost u zemlji. U svojoj borbi ona je odlučna; od političko-ekonomske grupacije Mercosur koju, osim Argentine, čine Urugvaj, Brazil i Paragvaj, već je zatražila zabranu pristanka brodova koji plove pod falklandskom zastavom u svoje luke, što ima velik utjecaj na otočane koji su itekako ovisni o plovidbi susjednim teritorijima. Istovremeno, Britanci ostaju uporni u poruci da je sve odlučeno prije 30 godina. Iako tvrde da se radi o slučajnosti, boravak prestolonasljednika britanske krune princa Williama na Falklandu za vrijeme tridesete godišnjice rata nosi jasnu simboliku.

STANOVNIŠTVO

Stanovništvo Falklandskog otočja više je puta izrazilo neupitnu želju da ostane pod krunom Ujedinjenog Kraljevstva. Godine 1994., na zahtjev Argentine, provedena je anketa s poražavajućim rezultatima za argentinsku ideju - naime, čak 87 posto stanovnika bilo je protiv bilo kakvih pregovora s Argentinom.

Na otocima je nešto više od 3000 stanovnika, uglavnom britanskog podrijetla. Otočani tvrde da se osjećaju Britancima, bez obzira na udaljenost od Ujedinjenog Kraljevstva.

LEGALNO PRAVO

Komplicirano. Argentinci se pozivaju na pravo nasljedstva. Naime, otočje su dobili od Španjolske kojoj je pripadalo. Britanci negiraju to pravo tvrdeći da je otočje bilo napušteno u trenutku kad su ga naselili. Međunarodno pravo ne zauzima strane jer su obje tvrdnje koliko točne, toliko i upitne.

NAFTNA POLJA

Falklandski otoci sastoje se od dva glavna otoka, Zapadnog Falklanda i Istočnog Falklanda, te 776 manjih otoka. Stanovništvo se uglavno bavi ribolovom, poljoprivredom i turizmom. Milijuni pingvina jedna su od glavnih atrakcija otočja. No ono što je dodatno uznemirio Argentince, Britance i stanovnike Falklanda krije se pod oceanom. U podmorju su pronađeni naftni izvori, a kad je prije dvije godine Britanija po njima počela kopati, to je izazvalo novi val nezadovoljstva Argentinaca.





Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 00:01