‘MIDTERM‘ IZBORI

Hoće li Joe Biden i njegovi demokrati uspjeti zadržati slabašnu većinu u Kongresu?

Republikanci, pak, obećavaju da će voditi žestoku borbu protiv inflacije i krize ovisnosti o opioidima

Joe Biden

 Sandy Huffaker/Afp

Hoće li američki predsjednik Joe Biden i njegovi demokrati uspjeti zadržati slabašne većine u Kongresu? Ili će kontrolu nad Senatom i Zastupničkim domom preuzeti republikanci i pokušati omesti njegovu politiku?

Odgovor na ta pitanja stiže 8. studenoga, kada se održavaju ‘midterm‘ izbori za novi saziv parlamenta, nazvani tako jer se odvijaju na polovici predsjedničkog mandata.

Amerikanci će u utorak birati potpuni saziv Zastupničkog doma Kongresa i trećinu saziva Senata te guvernere 36 od 50 saveznih država.

Ti izbori mogu se promatrati kao referendum o Joeu Bidenu i gotovo je pravilo da stranka koja je na vlasti u Bijeloj kući na ‘midterm‘ izborima gubi vlast u Kongresu.

Koga se bira?

Američki predsjednik neće ove jeseni biti na glasačkim listićima. Na njima će biti svih 435 parlamentaraca Zastupničkog doma. U Senatu mandat traje šest godina pa se sada bira nešto više od trećine od stotinu zastupnika, njih 35.

Novi zastupnici i senatori započet će mandat 3. siječnja sljedeće godine.

Amerikanci biraju i dio guvernera te niz lokalnih dužnosnika koji će odlučivati o politikama svojih saveznih države kada se radi o pobačaju, okolišu i drugim temama.

Što je u igri?

Učinak ovih izbora osjetit će se u čitavoj zemlji.

Joe Biden moli Amerikance da mu povjere dovoljnu većinu kako bi zaobišao parlamentarna pravila koja mu trenutno onemogućuju legalizaciju pobačaja u cijeloj zemlji ili zabranu jurišnih pušaka.

"Amerikanci imaju izbor", rekao je predsjednik u nedavnom govoru. Na glasačkim listićima nalaze se i pobačaj, vatreno oružje, zdravstveni sustav, kazao je Biden.

Republikanci, pak, obećavaju da će voditi žestoku borbu protiv inflacije i krize ovisnosti o opioidima te nastaviti ofenzivu protiv transrodnih sportaša.

Obećali su i otvoriti seriju parlamentarnih istraga o Joeu Bidenu, njegovom savjetniku iz pandemije Anthonyju Fauciju i ministru pravosuđa Merricku Garlandu, dobiju li većinu u Zastupničkom domu.

Također planiraju staviti točku na rad povjerenstva koje istražuje napad na američki Kongres pristaša bivšeg predsjednika Donalda Trumpa.

Što kažu ankete?

Po istraživanjima javnog mnijenja, republikanska oporba ima velike izglede oteti demokratima najmanje deset do 20 mjesta u donjem domu, što bi joj bilo dovoljno za većinu.

Ankete su manje sigurne kada se radi o Senatu i demokrati bi ondje mogli obraniti većinu.

Dvostruki referendum

Iako se ime Joea Bidena ne nalazi na glasačkim listićima, brojni Amerikanci vide ove izbore kao referendum o predsjedniku.

No oni su i veliki test političke budućnosti Donalda Trumpa, koji se sav daje u kampanji Republikanske stranke i organizira brojne skupove diljem zemlje.

Za njih dvojicu, koji razmišljaju o ponovnoj kandidaturi na izborima 2024., rezultati ‘midtermsa‘ značit će vjetar u leđa za jednome i splašnjavanje entuzijazma drugome.

Važni dvoboji na američkim međuizborima

Div s kapuljačom protiv superzvjezdanog kirurga i legenda američkog nogometa protiv pastora - Amerikanci će 8. studenoga glasati na međuizborima za novi saziv Zastupničkog doma, više od trećine Senata i tridesetak guvernera.

Na ove dvoboje treba obratiti pozornost.

Pogled prema Pennsylvaniji

Izbori u Pennsylvaniji su jedni od najpozornije praćenih u zemlji jer o njima će vjerojatno ovisiti većina u Senatu.

U toj državi, poznatoj po velikim urbanim centrima i industriji na zalasku, vodi se žestoka borba za mjesto koje je ostalo ispražnjeno zbog odlaska republikanskog senatora u mirovinu.

Doktor Mehmet Oz, dugogodišnji voditelj jako popularne dnevne televizijske emisije o zdravlju, na strani je konzervativaca. Šezdesetogodišnjeg Oza podržava Donald Trump, koji i dalje ima značajan utjecaj na republikanske birače.

S druge strane je John Fetterman, ćelavi div s ‘hudicom‘, visok 205 centimetara, koji se bori za legalizaciju marihuane i razvoj sindikata. Pedesetogodišnjak je poznat po tome što često nosi kratke hlače, čak i po snijegu.

Taj je demokrat diplomirao na Harvardu i 13 godina bio je gradonačelnik grada Braddocka pogođenog deindustrijalizacijom. Na ruci si je dao istetovirati datume pet ubojstava koja su potresla njegov grad.

I Joe Biden i Donald Trump osobno su se uključili u kampanju za svoje kandidate.

Agencije za ispitivanja javnog mnijenja smatraju da je utrka u ovome trenutku previše tijesna da bi se moglo reći tko je favorit.

Georgija, 2. čin

Omogućivši Joeu Bidenu 2020. pobjedu nad Donaldom Trumpom sa samo 12.000 glasova prednosti, Georgija je ponovno glavni predmet žudnje.

U toj saveznoj američkoj državi vode se dva jako tijesna dvoboja u koja su uloženi deseci milijuna dolara.

Bivša zvijezda američkog nogometa republikanac Herschel Walker nastoji osvojiti mjesto u Senatu koje drži demokratski pastor Raphael Warnock.

Warnock je prvi crni senator izabran u Georgiji, državi koja je još obilježena segregacijom.
Sjenu na kampanju protrumpovskog kandidata bacilo je nedavno nekoliko skandala jer je Walker, poznat po svojem protivljenju pobačaju, optužen da je platio pobačaj jednoj od svojih bivših partnerica.

Žestok dvoboj vodi se istodobno za dužnost guvernera: republikanac Brian Kemp želi sačuvati svoju poziciju, a protukandidat mu je bivša zastupnica u skupštini Georgije Stacey Abrams, koja već deset godina radi na mobilizaciji birača iz redova manjina u toj državi.

Dvoboji u pustinji

Sporni izbori odvijaju se i u Arizoni, državi u kojoj se nalazi Grand Canyon.

Sve projekcije usredotočene su na dužnost guvernera. Bivša novinarka Kari Lake, otvorena pobornica Trumpa, u tijesnom je vodstvu ispred demokratkinje Katie Hobbs.

Republikanska kandidatkinja jedna je od onih koja i dalje osporava rezultate predsjedničkih izbora 2020., uvjeravajući da su izbori ukradeni Trumpu unatoč tome što postoje mnogobrojni dokazi koji govore suprotno.

U susjednoj državi Nevadi, vodi se napet dvoboj za mjesto u Kongresu: republikanac Adam Laxalt ima izgleda skinuti s trona Catherine Cortez Masto, prvu Latinoamerikanku u Senatu od 2017. godine.

Pojas hrđe

Pojas hrđe, tvornički kraj na sjeveroistoku SAD-a koji povijesno pripada demokratima, a pao je u Trumpove ruke zbog deindustrijalizacije, također je poprište žestokih borbi.

U Ohiju pozorno će se pratiti izbor budućeg senatora, dužnost koja je do sada pripadala republikancu. Snage će odmjeriti demokrat Tim Ryan s novopridošlicom na američkoj političkoj sceni, J.D. Vanceom, bivšim vojnikom i autorom uspješne knjige o bijeloj srednjoj klasi.

U Wisconsinu, državi u kojoj je Joe Biden 2020. za dlaku pobijedio pošto je 2016. izabrala Donalda Trumpa, republikanac Ron Johnson bori se da sačuva svoje mjesto u Senatu koje priželjkuje demokrat kojeg podržava lijevo krilo stranke, mladi Mandela Barnes.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 12:50