VELIKA POMIRDBA

GOVOR KUBANSKOG ČELNIKA KOJI JE ODUŠEVIO SVIJET 'Taj pošteni čovjek nije kriv za sankcije!'

Handout picture released by the Panamanian Presidency showing Cuban President Raul Castro (2-R) and US President Barack Obama (L) shaking hands as Castro's grandson and bodyguard Raul Rodriguez Castro (2-L), Cuban Foreign Minister Bruno Rodriguez (C) and United Nations chief Ban Ki-moon (R) look on, moments before the opening ceremony of the VII Americas Summit, in Panama City on April 10, 2015. AFP PHOTO / PRESIDENCIA PANAMA --- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / PRESIDENCIA PANAMA" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
 --

Kubanski predsjednik Raul Castro ponudio je maslinovu grančicu američkom predsjedniku Baracku Obami na panameričkom summitu u subotu, odriješio ga je odgovornosti za američki trgovinski embargo Kubi i nazvao ga poštenim čovjekom.

Castro je održao poduži govor u kojem je žestoko osudio prošle američke intervencije na Kubi i u Latinskoj Americi i na kraju se Obami ispričao za tu tiradu.

"Ispričavam se predsjedniku Obami jer on nema odgovornosti za ništa od toga, suprotno od njegovih deset prethodnika", rekao je Castro. "Po mom mišljenju, predsjednik Obama je pošten čovjek", rekao je kubanski lider i dobio suzdržani pljesak za te riječi.

Castro je govorio duže od osam minuta, na koliko je imao pravo svaki od govornika. To je zato, rekao je, jer je bio isključen s prethodnih šest summita.

"Rekli su mi da govor mora stati u osam minuta. Jako sam se trudio, ali pošto mi duguju šest summita, šest puta osam je 48", rekao je.

Obama, koji je govorio prije Castra, naglasio je da SAD "neće biti zatočenik prošlosti" i nastavlja s normalizacijom odnosa s Kubom. "Gledamo u budućnost", rekao je.

"Nisam zainteresiran za bitke koje su počele, iskreno, prije nego što sam se rodio", dodao je.

Kazao je da nova američka politika prema Kubi predstavlja zaokret za cijelu regiju i naglasio da činjenica da Castro i on danas sjede zajedno za stolom ulazi u povijest.

Upozorio je, međutim, da na putu normalizacije odnosa očekuje neslaganja s Kubancima, posebno kad na dnevni red dođu pitanja ljudskih prava.

Castro se založio za ukidanje američkog embarga Kubi i zatražio "brzi odgovor" Washingtona u vezi s uklanjanjem Kube s američkog popisa zemalja koje podržavaju terorizam.

Brisanje Kube s tog popisa automatski uklanja niz američkih sankcija i imat će pozitivan učinak na posrnulo kubansko gospodarstvo. Kuba micanje s popisa zahtjeva kao preduvjet za punu obnovu diplomatskih veza.

State Department je preporučio da se Kubu ukloni s tog popisa, priopćio je ranije pomoćnik Odbora američkoga senata za vanjske poslove. Očekuje se da će Obama pristati, premda nije jasno hoće li to objaviti na ovom summitu.

Prva plenarna sjednica na panameričkom summitu u Panami otvorena je sa satom zakašnjenja. Za okruglim stolom sjedi se po abecedi na španjolskom jeziku, pa je Kuba smještena između Kostarike i Dominike, a Sjedinjene su Države četiri mjesta dalje. Na summitu u Panami sudjeluju čelnici 35 država zapadne hemisfere.

Castro i Obama spremni su za povijesni bilateralni susret kasnije u subotu. Još u petak navečer su se rukovali pred kamerama i kratko popričali, što je bio opipljiv znak početka obnove veza između neprijatelja iz vremena hladnog rata.

Osim nekoliko kratkih, neformalnih susreta, lideri SAD-a i Kube nisu održali značajniji sastanak otkako su braća Castro 1959. svrgnula diktatora Fulgencia Batistu kojega je podupirao SAD, okrenuvši tada karipsku državu prema bliskom savezništvu sa Sovjetskim Savezom. Zbog toga je Kuba do Paname bila isključena sa svih dotadašnjih panameričkih sastanaka na vrhu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 18:21