NOVI SUMMIT

Europski čelnici se boje da će Turska tražiti previše

Turkish Prime Minister Ahmet Davutoglu (R), meets with European Council President Donald Tusk in Ankara, Turkey March 3, 2016 in this handout photo provided by the Prime Minister's Press Office. REUTERS/Hakan Goktepe/Prime Minister's Press Office/Handout via Reuters ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. REUTERS IS UNABLE TO INDEPENDENTLY VERIFY THE AUTHENTICITY, CONTENT, LOCATION OR DATE OF THIS IMAGE. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. NO RESALES. NO ARCHIVE. THE PICTURE IS DISTRIBUTED EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. NO RESALES. NO ARCHIVE.
 HANDOUT/Reuters

ZAGREB - Čelnici Europske unije sastaju se u četvrtak u Bruxellesu kako bi s Turskom finalizirali sporazum kojim bi se ona obvezala zaustaviti migrante na putu prema Europi, a zauzvrat dobila europsku pomoć i druge ustupke, no pregovori će biti teški zbog niza prijepora.

Novi dvodnevni summit 28-osmorice u četvrtak počinje raspravom o vrućoj temi migrantske krize na koju članice različito gledaju, a u petak će se Europljanima pridružiti turski premijer Ahmet Davutoglu.

Njemačka kancelarka Angela Merkel, koja je odigrala važnu ulogu u pregovorima s Turskom, rekla je da će sporazum između EU-a i Turske biti "prva šansa" da se pronađe zajedničko rješenje za migrantsku krizu. Jasno je dala do znanja da Unija neće žrtvovati demokratska načela kako bi pridobila Ankaru.

"Cilj je jasan: sporazum koji je prihvatljiv za 28 članica EU kao i za naše turske partnere", rekao je u srijedu predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk.

EU, koja se osjeća 'pretovarena' s više od 1,2 tražitelja azila u 2015., mjesecima pokušava privoljeti Tursku da surađuje tako što će zaustaviti priljev migranata. Na summitu 7. ožujka Ankara je izrazila spremnost preuzeti sve nove migrante koji iz Turske isplovljavaju u Grčku, uključujući one koji traže azil.

No popis problema koje treba riješiti je dug, a prioritet je poštivati europsko i međunarodno pravo, rekao je Tusk.

Međutim, Ujedinjeni narodi upozorili su da je protuzakonito "kolektivno i arbitrarno protjerivanje svih migranata" prema Turskoj. Europska komisija je ustvrdila da će poštivati međunarodno i europsko pravo te da će pojedinačno razmotriti svaki zahtjev.

Turska bi zauzvrat dobila ustupke: liberalizaciju viznog režima za svoje građane i ubrzanje pregovora o pristupanju EU-u, koje godinama blokira Cipar, a takvim se prijedlozima protive pojedine članice.

Francuska, koja ima rezerve prema ukidanju viza za Turke pri ulasku u Schengensku zonu, upozorava da tu neće biti nikakvih gledanja kroz prste kad je riječ o kriterijima koje Turska mora ispuntii.

Austrija smatra da se autoritarnom islamsko-konzervativnom turskom režimu daju općenito preveliki ustupci, a Mađarska premijera Viktora Orbana protivi se raspoređivanju tražitelja azila u EU.

Potencijalno je najeksplozivnije pitanje kako će turski premijer odgovoriti na nejasnu ponudu Bruxellesa da s Ankarom otvori nova poglavlja u pregovorima o članstvu u EU koji se odugovlače godinama.

Neka od tih poglavlja blokira Cipar s kojim je Turska desetljećima u zavadi i odbija Cipru jamčiti jednak status kao i drugim članicama EU-a glede pristupa turskim morskim i zračnim lukama. Turski predsjednik Nicos Anastasiades spreman je povući veto na pregovore o nekim poglavljima ako Turska prizna Cipar. Turska opet želi od Cipra ustupke za Sjeverni Cipar na kojem živi turska zajednica.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. studeni 2024 12:50