PROMIČE UKLJUČIVANJE

Europska komisija usvojila akcijski plan za integraciju i uključivanje do 2027.

Migranti i građani EU-a migrantskog podrijetla imaju vrlo važnu ulogu u europskom društvu i različitim sektorima gospodarstva
Ursula von der Leyen
 Olivier Matthys/PPOL/AFP

Europska komisija predstavila je u utorak novi akcijski plan za integraciju i uključivanje za razdoblje od 2021. do 2027. godine kojim se promiče uključivanje svih ljudi, uvažavajući njihove razlike.

„Uključivanje svih ljudi srž je europskog načina života. Politike za integraciju i uključivanje nužne su za migrante koji su tek došli u EU i lokalne zajednice te pridonose povezanosti društava i jačanju gospodarstava. Osobama koje imaju pravo boraviti u Europi trebamo pomoći da ostvare svoj puni potencijal i preuzmu prava i obveze naše Unije”, izjavio je potpredsjednik Europske komisije za promicanje europskog načina života Margaritis Schinas, po priopćenju EK.

Gotovo 34 milijuna stanovnika EU-a (oko 8 posto) rođeno je izvan Europske unije, kao i najmanje jedan roditelj desetine mladih (u dobi od 15 do 34 godine) rođenih u EU-u, navodi Komisija.

Migranti i građani EU-a migrantskog podrijetla imaju vrlo važnu ulogu u europskom društvu i različitim sektorima gospodarstva, a mnogi su i kritični radnici. Međutim, i dalje se suočavaju s preprekama pri obrazovanju, zapošljavanju, pristupu zdravstvenim uslugama i socijalnoj uključenosti.

„Migranti su „mi”, a ne „oni”. Svi imaju svoju ulogu u osiguravanju povezanosti naših društava. Integracija i uključivanje podrazumijevaju da trebamo poslušati migrantske zajednice i svima omogućiti da ostvaruju svoja prava, bez obzira na podrijetlo. Uključiva integracija znači omogućivanje svima da pridonose društvu. Tako će migranti ostvariti svoj potencijal, a naša društva imati koristi od njihove snage i vještina”, poručila je povjerenica za unutarnje poslove Ylva Johansson.

Akcijski plan temelji se na načelu da se za uključivu integraciju moraju potruditi i osoba koja se integrira i zajednica domaćin.

Komisija predlaže ciljanu i prilagođenu potporu, kojom se uzimaju u obzir pojedinačne karakteristike kao što su rodna i vjerska pitanja.

Uključivo obrazovanje i osposobljavanje od ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja do visokog obrazovanja, s naglaskom na jednostavnije priznavanje kvalifikacija i kontinuirano učenje jezika, uz potporu iz fondova EU-a, jedan je od glavnih ciljeva akcijskog plana.

Migrantima je potrebno osigurati i bolje prilike za zapošljavanje i priznavanje vještina, osobito žena.

Naglašava se također važnost osiguranja pristupa zdravstvenim uslugama, uključujući u području mentalnog zdravlja, kao i pristupa odgovarajućem i cjenovno pristupačnom stanovanju, uz financiranje iz EU fondova.

Akcijskim planom nadopunjuju se postojeće i buduće strategije EU-a za poticanje ravnopravnosti i socijalne kohezije, a cilj je osigurati potpunu uključenost i sudjelovanje svih stanovnika u europskim društvima.

Za donošenje i provedbu socijalnih politika odgovorne su u prvom redu nacionalne vlade, ali i EU ima važnu ulogu jer ih podupire financiranjem, smjernicama i poticanjem važnih partnerstava.

Komisija je 2016. donijela akcijski plan za integraciju državljana trećih zemalja, koji je sadržavao pedeset mjera za promicanje integracije u različitim područjima. Nakon donošenja tog plana osnovala je Europsku mrežu za integraciju, putem koje se među nacionalnim tijelima nadležnima za integraciju promiče komunikacija i uzajamno učenje.

Nedavno istraživanje Zajedničkog istraživačkog centra Europske komisije pokazalo je da bi potpuna integracija migranata i građana EU-a migrantskog podrijetla na tržište rada mogla znatno povećati fiskalne prihode.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 01:21