UPOZORIO I PAPU

Erdogan o genocidu: 'Na jedno uho uđe, na drugo izađe...'

Turkish President Recep Tayyip Erdogan poses ahead of his meeting with Slovenia's Prime Minister, on March 30, 2015 in Ljubljana. AFP PHOTO / Jure Makovec
 Jure Makovec / Jure Makovec/AFP

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan kazao je u srijedu da se Ankara neće obazirati na stajališta Europskog parlamenta o masovnom ubojstvu Armenaca 1915. godine, koje je papa Franjo u nedjelju nazvao genocidom.

Europski parlament kasnije će u srijedu raspravljati o rezoluciji kojom bi se obilježila stogodišnjica ubojstva 1,5 milijuna Armenaca u Osmanskom Carstvu u Prvom svjetskom ratu.

"Štogod odlučili, ući će na jedno uho, a na drugo izaći", rekao je Erdogan novinarima u zračnoj luci u Ankari prije nego što je krenuo u službeni posjet Kazahstanu.

"Ne dolazi u obzir da se Turskoj pripiše mrlja zvana 'genocid'", kazao je Erdogan.

U travnju se obilježava stota godišnjica pokolja Armenaca u Osmanskom Carstvu. Turska službeno ne priznaje da se radilo o genocidu i u pravilu burno reagira kada se netko u inozemstvu službeno posluži tim terminom. Posljednji je put to bilo prije tri dana kada je papa Franjo bez okolišanja Armence nazvao žrtvama prvog genocida u 20. stoljeću, a Ankara povukla svoga veleposlanika iz Vatikana.

Turski ministar vanjskih poslova tome je dodao kako je Papina izjava "jednostavno neprihvatljiva jer je sasvim u neskladu i s povijesnim činjenicama i pravnim temeljima".

I Erdogan je kritizirao Franju i poručio mu "da ne ponavlja takvu pogrešku".

Osmansko je carstvo u Prvome svjetskom ratu bilo neprijatelj Rusije, a Armence je smatralo ruskom petom kolonom. Sustavno su eliminirane stotine tisuća Armenaca, a 24. travnja 1915. poubijane su u velikim gradovima i stotine armenskih intelektualaca.

Ukupan broj žrtava, tvrdi armenska strana, iznosi oko 1,5 milijuna ljudi. Preživjeli su se nakon rata masovno iselili u sovjetsku Armeniju te zapadnu Europu, Sjevernu Ameriku ili Australiju.

Turska ne poriče masovna ubojstva, ali ih pripisuje građanskome ratu u kojem je uz "tristo tisuća Armenaca" život izgubilo i najmanje toliko Turaka.

Mnoge zemlje i organizacije smatraju da je nad Armencima počinjen genocid, među njima i Europski parlament i Vijeće Europe, te Rusija i jedanaest zemalja Europske unije, a u najmanje trima među njima kažnjivo je nijekati taj genocid.

U Turskoj danas živi oko 100 tisuća ljudi armenskog podrijetla. Neki su turski državljani, neki nisu, ali bez obzira na to nitko se prema njima ne ponaša loše. "Oni uživaju u svim prednostima i mogućnostima koje pruža naša zemlja. Mogli smo ih deportirati, ali nismo", rekao je Erdogan u srijedu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
12. studeni 2024 21:13