POTRAGA ZA MENADŽEROM

DŽIHADISTI TRAŽE INŽENJERE ‘Traži se naftni stručnjak odan kalifatu, godišnja plaća 225.000 $’

Islamski kalifat nudi posao života za ludo hrabrog i beskrupuloznog naftnog stručnjaka. Naime, nakon što su zaredale nesreće, eksplozije i požari na naftnim postrojenjima pod kontrolom Islamske države, počela je potraga za menadžerom koji će uvesti kontrolu i red u pogone koje su dosad zauzeli islamski borci.

Najboljem kandidatu, koji mora svojim životopisom dokazati iskustvo na sličnim poslovima, ali i odanost ciljevima koje proklamira Islamska država, nudi se godišnja plaća od 225.000 dolara. Bonusi za rad u izravnoj ratnoj opasnosti ili odvojenost od obitelji se ne spominju.

Stabilan izvor prihoda

Posao upravitelja rafinerija najviša je dužnost koja se trenutačno traži, no kalifat istovremeno traži cijeli niz nižerangiranih naftnih stručnjaka. Oglas se, tvrde stanovnici sa sjevera Iraka, prenosi preko džihadističkih mreža. Navodno se, osim u regiji, proširio sve do područja Sjeverne Afrike.

Još početkom ljeta procjenjivalo se kako kalifat preko crnog tržišta sa zauzetih naftnih polja i rafinerija dnevno zarađuje po tri milijuna dolara. U tom trenutku Islamska država se naizgled nezaustavljivo širila, a na osvojenim područijima lako su pronalazili uhodane radnike. Situacija danas izgleda sasvim drukčije. Pritisnuti zračnim napadima zapadnih zemalja te kopnenom protuofenzivom kurdskih i iračkih snaga, kalifat je prisiljen braniti se. Dio stručnih radnika u međuvremenu se razbježao, dio ih je stradao u nesrećama, a dio infrastrukture je bombardiran ili uništen. Procjenjuje se kako je u nekoliko mjeseci proizvodnja nafte pala za dvije trećine. Zbog toga su i krenuli u potragu za novim ljudima koji su u stanju osigurati stabilnu proizvodnju, a time i stabilan izvor prihoda.

- IS-u je, naravno, osim stručnosti važno i da ti stručnjaci budu ideološki podobni. Novac koji nude nije mali, ali nije ni tako velik za ono što oni traže. Primjerice, menadžeri sa Zapada koji danas dolaze u Irak raditi na sličnim poslovima očekuju znatno veći novac od ovog koji nude u IS-u - procijenio je za londonski Times Robin Mills, zaposlenik tvrtke za savjetovanje Manaar Energy iz Dubaija.

Nakon što su još 2012. preuzeli dio naftnih i plinskih postrojenja u Siriji, islamisti su ovo ljeto preuzeli i dobar dio bušotina u sjevernim dijelovima Iraka. Tako je bilo sve dok se nisu organizirale kurdske snage koje su ih već izgurale s velikog dijela svog teritorija.

Pristojne plaće

- Sa svakim novim oružanim sukobom, sve više stručnjaka napušta to područje. U početku su ih osvajači prisiljavali da rade za njih držeći u zatočeništvu njihove obitelji, no to više nije dovoljno.

Sad su shvatili da umjesto batine, trebaju koristiti mrkvu, pa su odlučili ponuditi pristojne plaće za te ljude - tvrde u iračkoj tvrtki North Oil čija su polja i pogoni najvećim dijelom završili u rukama islamista.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 15:19