NOVA PRIJETNJA

DŽIHADISTI IMAJU I KEMIJSKO ORUŽJE 'To su bojni otrovi o kojima Pentagon šuti već godinama'

Riječ je o tisućama komada oružja uskladištenih u kompleksu kod Bagdada koji je zauzeo ISIS
 AFP

BAGDAD - Nakon američke invazije na Irak 2003. godine otkriveno je na tisuće komada kemijskog oružja koje je Pentagon odlučio u tajnosti uništiti, javlja New York Times .

Informacije o pronađenom kemijskom oružju nisu objavljivane kako bi se od javnosti sakrila činjenica da su mnoga takva oružja proizvedena u SAD-u te da su ležala uskladištena još od završetka iračko-iranskog rata, što se nikako nije uklapalo u razloge za američku intervenciju u Iraku.

Tadašnji američki predsjednik George W. Bush i britanski premijer Tony Blair tvrdili su kako je cilj rata 'oduzeti Iraku oružja masovnog uništenja, prekinuti Saddamovu potporu teroristima te osloboditi irački narod'.

No, sve pronađeno kemijsko oružje proizvedeno je prije 1991. godine. Uglavnom su to bile 155-milimetarske topničke granate te 122-milimetarske rakete napunjene iperitom i proizvedene u vrijeme iračko-iranskog rata.

Drugi razlog prikrivanja, prema NY Timesu, bio je taj što je 80 posto tog oružja dizajnirano u SAD-u, proizvedeno u europskim tvornicama te napunjeno iperitom u Iraku, u proizvodnim pogonima koje su konstruirale i Iraku prodale zapadnjačke korporacije.

'Naređeno mi je da kažem kako nismo pronašli 'ništa od važnosti'', otkrio je Jarrod Lampier, umirovljeni bojnik američke vojske koji je prisustvovao otkriću 2.400 raketa s bojnim otrovom 2006. godine – najvećem skladištu te vrste pronađenom u Iraku.

Štoviše, većinu takvog oružja američki vojnici uništavali su bez da su to prijavljivali nadređenima, jer je procedura prijave i uništavanja kemijskog oružja bila nepotrebno komplicirana i dovodila ih je u opasnost.

'Mogao sam čekati cijeli dan da se pojave stručnjaci koji će preuzeti oružje i pobrinuti se da nestane ili sam to mogao puno brže učiniti sam', kaže jedan bivši vojnik.

Granate i rakete s kemijskim oružjem pomiješali bi s ostalim eksplozivima namijenjenom uništavanju i tako ih se rješavali. No, nestručno rukovanje kemijskim oružjem često bi dovodilo do ozbiljnih ozljeda koalicijskih vojnika

Najmanje 17 američkih vojnika i 7 iračkih policajaca ozbiljno je otrovano bojnim otrovima, a stotine vojnika zadobilo je lakše ozljede – od mučnine i privremene sljepoće do opeklina po licu i rukama

Jarrod Taylor, bivši narednik američke vojske, prisjeća se šala o 'ranama koje se nikad nisu dogodile uzrokovane stvarima koje ne postoje'.

'Dobro se nasmijem kad čujem kako u Iraku nije bilo kemijskog oružja', kaže Taylor i dodaje, 'Bilo ga je, itekako'.

New York Times u istom izvješću piše da se dobar dio kemijskog naoružanja nalazi na teritoriju trenutno pod kontrolom Islamske države. Riječ je o poluruševnom tvorničkom kompleksu stotinjak kilometara sjeverno od Bagdada, u čijem je okruženju niz skladišta s potencijalno opasnim kemikalijama.

Kompleks je sve do proteklog ljeta bio pod nadzorom vlasti u Bagdadu, koje su ondje instalirale i videonadzor. Na jednoj su snimci uočili uljeze kako pljačkaju po objektima, a videosignal je ubrzo nakon toga prekinut. Iračka je vlada tijekom lipnja poslala pismo Ujedinjenim narodima kojim tu organizaciju obavještava o zbivanjima u spomenutom kompleksu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 04:25