KONTROVERZNI PLAN

Draghijev ured opovrgava da Rim želi da EU plati Libiji zaustavljanje migranata

Izvješće La Repubblice je objavljeno nakon nedavnog povećanja priljeva migranata iz Libije u Italiju
Mario Draghi
 Francisco Seco/AFP

Ured talijanskog premijera Maria Draghija opovrgnuo je u utorak pisanje medija da Italija predlaže da EU plati Libiji zaustavljanje migranata koji s njezinih obala kreću prema Europi.

Draghi preferira da EU ponudi financijsku pomoć svim afričkim zemljama uključenima u migracije u Europu, rekao je dužnosnik premijerova ureda.

Opovrgnuo je pisanje lista La Repubblica da će talijanska vlada tražiti od EU-a da plati Libiji zaustavljanje migrantskih brodova koji napuštaju njihovu obalu.

Plan, za koji novine tvrde da će Draghi predložiti europskim čelnicima na samitu 24. i 25. svibnja, bit će sličan sporazumu s Turskom iz 2016. o zaustavljanju priljeva migranata.

"U ovome trenutku ne postoji inicijativa za sličan sporazum kao s Turskom", rekao je dužnosnik.

"Vlada smatra da EU mora posvetiti veću pozornost situaciji u istočnom Sredozemlju i biti spremna ponuditi financijsku pomoć svim afričkim zemljama uključenima u priljev migranata", dodao je.

Izvješće La Repubblice je objavljeno nakon nedavnog povećanja priljeva migranata iz Libije u Italiju.

Na talijanski otok Lampedusu, jednu od glavnih prijemnih točaka za ljude koji pokušavaju iz Afrike ući u Europu, od nedjelje je pristiglo 2000 osoba.

Migranti, dolazeći na malim i opasnim brodovima kojima upravljaju trgovci ljudima, zakrčili su prijemni centar malenog otoka te se upućuju dalje u Italiju.

Većina su afrički migranti koji iz Libije morem putuju prema Europi.

Godine 2019. Rim je dogovorio plan s drugim europskim zemljama o redistribuciji migranata po njihovom dolasku, no plan je bio volonterske naravi i nije doprinio donošenju stabilnog rješenja.

Od sporazuma iz 2016. godine, Turska ima pravo na financijsku pomoć iz Bruxellesa u zamjenu za smještaj izbjeglica, uglavnom iz Sirije, koji pokušavaju doći do Europe preko tzv. balkanske rute.

Problem migracije unosi podjele među europske vlade te je potaknuo rast antiimigrantskih stranaka diljem kontinenta.

U Italiji, desničarska stranka Liga dio je Draghijeve vlade nacionalnog jedinstva te Draghija pritišće da nešto poduzme.

Oko 13.000 migranata iskrcalo se na obalama Italije od početka ove godine do 10. svibnja, dok je prošle godine u isto vrijeme ta brojka iznosila 4184, pokazali su podaci ministarstva unutarnjih poslova.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 22:57