POTVRDIO PARLAMENT

CRNA GORA I SLUŽBENO IZGLASALA ULAZAK U NATO 'Nastavljamo i s jačanjem obrambenih i sigurnosnih kapaciteta' RUSIJA 'Povećat ćete napetosti u regiji'

Predizborni skup u Crnoj Gori
 Stevo Vasiljević / REUTERS

Zastupnici crnogorskog parlamenta u petak su na Cetinju potvrdili ulazak svoje zemlje u Sjevernoatlanski savez završivši time formalnu proceduru pristupanja NATO-u.

Zastupnici su usvojili Zakon o potvrđivanju Sjevernoatlantskog ugovora kojim se osiguravaju uvjeti za pristupanje Crne Gore u NATO.

Pored najviših crnogorskih dužnosnika i predstavnika diplomatskog zbora, sjednici su prisustvovali zastupnici vladajuće koalicije, a od oporbenih stranaka samo zastupnici Socijaldemokratske partije(SDP), dok su pripadnici prosrpskog oporbenog Demokratskog fronta (DF) na jednom od cetinjskih trgova organizirali prosvjed.

Zastupnici građanske oporbe, DEMOSA i pokreta URA nisu dolazili na Cetinje, mada su kazali da se ne protive prijemu Crne Gore u NATO.

Nakon stupanja na snagu ovog Zakona, Crna Gora će dostaviti svoj instrument potvrđivanja Sjevernoatlantskog ugovora SAD-u koji je depozitar Ugovora.

Datum prijema tog instrumenta o potvrđivanju bit će datum stupanja Crne Gore u NATO članstvo.

Premijer Duško Marković rekao je kako njegova vlada smatra da je priključivanje NATO-u nacionalni interes.

"EU i NATO su glavna jamstva za mir i stabilnost. Članstvo predstavlja ogroman poticaj za daljnji razvoj države i uspostavljanje pune stabilnosti društva i sustava, uz bolje privlačenje stranih investicija. Za malu državu, biti član NATO-a je najbolji način za promociju u regionalnim i globalnim okvirima", poručio je premijer, napominjući da će Crna Gora nastaviti s jačanjem obrambenih i sigurnosnih kapaciteta.

On je obavijestio parlament da će ovih dana stići dva preostala potpisa, od Španjolske i Nizozemske, te da će Crna Gora već na prvom sljedećem summitu biti 29. punopravna članica NATO-a.

Predstavnici prosrpskog DF-a i organizacija koje se protive članstvu Crne Gore u NATO-u poručili su s prosvjeda da neće prihvatiti odluku parlamenta, naglasivši da će je poništiti kada budu imali većinu u parlamentu.

Jedan od čelnika DF-a Andrija Mandić kazao je da ne pristaje na kapitulaciju koju su upravo potpisali zastupnici.

"Ako države NATO-a prihvate ovu odluku crnogorskog parlamenta mi ćemo je zamrznuti i poništiti. Nema u Crnoj Gori nijednog Srbina koji je za NATO. Ne vidimo razlog da i naši rođaci Crnogorci budu za to“, rekao je Mandić.

Na prosvjednom skupu govorio je bivši crnogorski predsjednik Momir Bulatović, koji je kazao da je ovo tužan dan u povijesti Crne Gore.

“NATO je zločinački savez koji je ubijao ljude po Crnoj Gori i daleko je od bilo kakve mirotvorne organizacije”, ocijenio je Bulatović.

Rusija kritizira odluku Crne Gore da pristupu NATO-u

Rusko ministarstvo vanjskih poslova kritiziralo je u petak odluku crnogorskog parlamenta da ratificira pristupanje NATO-u.

Glasanje je provedeno "pod izlikom imaginarne ruske prijetnje", ocjenjuje ministarstvo.

Oni koji su glasali za pristupanje NATO-u "odgovorni su za posljedice materijalizacije planova vanjskih sila koje žele produbiti postojeće podjele u Europi i na Balkanu", ističe se u priopćenju.

Pristupanje NATO-u pogoršat će regionalne napetosti unošenjem razdora u crnogorske odnose "koji se temelje na dubokim povijesnim vezama sa Srbima i Rusima", upozorava ministarstvo.

Rusija smatra širenje NATO-a izravnom prijetnjom svojoj nacionalnoj sigurnosti.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
20. studeni 2024 13:41