DEMOKRATSKA FRONTA

BOSNA I HERCEGOVINA Komšićeva stranka predložila parlamentu izmjene izbornog zakona

Željko Komšić
 Fedja Krvavac / CROPIX

Stranka Demokratska fronta (DF), koju predvodi predsjedatelj Predsjedništva BiH Željko Komšić i članica je vladajuće koalicije u Bosni i Hercegovini, predložila je paket izmjena izbornog zakona i u srijedu ga uputila u parlamentarnu raspravu, potvrdili su predstavnici DF-a.

Zastupnik u parlamentu BiH i visoki dužnosnik DF-a Dženan Đonlagić obznanio je novinarima u Sarajevu kako je stranka u zakonsku proceduru poslala prijedlog amandmana na Ustav i Izborni zakon.

- Konkretnih prijedloga do sad nije bilo, a mi smo poduzeli napor da u parlamentarnu proceduru konačno uputimo konkretan prijedlog rješenja problema - izjavio je Đonlagić.

DF je predložila da se način izbora članova Predsjedništva BiH ubuduće organizira tako što će se utvrditi da se iz Republike Srpske bira jedan kandidat, bez nacionalne odrednice, a iz Federacije BiH dva, koja ne mogu biti iste nacionalnosti.

Izbor zastupnika u Dom naroda parlamenta BiH provodio bi se tako što bi se to tijelo povećalo pa bi, uz zastupnike iz reda konstitutivnih naroda, iz svakog entiteta bili birani i pripadnici nacionalnih manjina.

Dom naroda parlamenta Federacije BiH birao bi se tako što bi u njega bio delegiran barem po jedan pripadnik svakog konstitutivnog naroda iz svake županije.

Predložen je i novi model izbora zastupnika u gradskom vijeću Mostara, koji bi se birali razmjerno broju stanovnika u određenim dijelovima grada. Predviđeno je i uvođenje novih tehnologija pri glasovanju, kao i zabrana kandidiranja osobama koje su pravomoćno osuđene za ratne zločine.

Izmjene izbornog sustava među ključnim su zahtjevima Europske komisije kako bi BiH nakon četiri godine čekanja dobila status kandidata za članstvo u Europskoj uniji.

Vodeće bošnjačke i hrvatske stranke u BiH već godinama bezuspješno pregovaraju o tome kako izmijeniti postojeća izborna pravila, a Stranka demokratske akcije (SDA) i HDZ BiH te su pregovore intenzivirale od početka ove godine ne bi li konačno usuglasile moguća rješenja i osigurale da ona do kraja ožujka budu usvojena u državnom parlamentu.

Taj rok postavljen je jer bi se lokalni izbori u BiH trebali održati u listopadu, a izborna pravila mogu se mijenjati najkasnije šest mjeseci prije toga. Cilj je osigurati da se tad provedu i izbori u Mostaru, kojih tamo nije bilo već deset godina otkako je Ustavni sud BiH stavio izvan snage ranija izborna pravila koja su vrijedila samo za taj grad.

Đonlagić je ustvrdio kako DF-ov paket nudi otklanjanje "sustavne diskriminacije" kroz primjenu europskih standarda i na temelju mišljenja Europske komisije iz 2019., što ujedno otvara mogućnost napretka BiH na putu ka članstvu u Europskoj uniji, odnosno ka stjecanju kandidatskog statusa u prvoj fazi.

Prijedlozi DF-a protivni su stajalištima koje zastupa HDZ BiH pa su minimalni izgledi da bi oni mogli biti prihvaćeni u parlamentu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. prosinac 2024 08:09