ŽENA UBOJICA

BILA JE MOSSADOV MOZAK I STROJ ZA UBIJANJE Otkrivena fascinantna životna priča opasne špijunke

Život Sylvije Rafaelm opisan je u knjizi Moti Kfira 'Život i smrt Mossadovog špijuna'

Izrael ju je angažirao da razotkrije mozgove koji stoje iza terorističkog napada koji se dogodio na Olimpijskim igrama 1972. godine. Ona je Sylvia Rafaeli, a njen je životni put opisan u knjizi autora Moti Kfira 'Život i smrt Mossadovog špijuna'. To je priča o mladoj agentici Mossada, a navodno ju je novinaru i koautoru knjige Ram Orenu ispričao muškarac koji ju je pripremao i obučavao za agenticu.

Knjiga se temelji na opsežnim istraživanjima i intervjuima, a opisuje njen uspon u organizaciji te rad na pronalasku Ali Hassan Salameha, vođe palestinske organizacije 'Crni rujan'. Upravo je on bio mozak operacije koja je 1972. godine potresla svijet. Tada je na Olimpijskim igrama u u Münchenu ubijeno 11 izraelskih atletičara.

Članovi palestinske terorističke organizacije Crni rujan upadaju 5. rujna, 11-og dana Igara, u Olimpijsko selo i uzimaju jedanaest izraelskih sportaša i trenera za taoce od kojih dva sportaša ginu u prva dva sata akcije. Crni rujan je operaciju nazvao "Ikrit i Biram" po dva kršćanska palestinska sela čiji su stanovnici pobijeni ili protjerani od stane Hagannaha 1948. godine.

Njemačke vlasti pokušavaju kasnije bezuspješno osloboditi ostale taoce i tijekom te operacije svih devet taoca gine kao i pet terorista i jedan policajac. Sveukupno u Münchenu i u zračnoj luci Fürstenfeldbruck poginulo je 17 osoba.

Sve je to, putem televizora u svome malome stanu u Parizu, pratila i Sylvia Rafalem. Tamo je živjela i djelovala pod lažnim identitetom. Radila je kao fotoreporterka. Nakon maskara u Münchenu Sylvia je regrutirana za novu akciju. Morala je otkriti i locirati ljude koji su djelovali u palestinskoj terorističkoj skupini 'Crni rujan'. U tome je zahvaljujući svojim nevjerojatnim vještinama i uspjela. Svojim špijunskim djelovanjem pomogla je u lociranju i smaknuću trojice muškaraca iz zloglasne skupine. U osvetničkim akcijama koje su Izraelci poduzeli na osobe koje su bile povezane sa masakrom gine još nekoliko osoba od kojih su bar dvije bile nevine.

U jednoj od takvih akcija sudjelovala je i Rafaelm. Upravo je ona kirva za smrt marokanskog pisca Ahmeda Bouchikija u Lillehammeru 21. srpnja 1973. Tog su muškarca agenti Mossada zamijenili s vođom organizacije Ali Hassan Salamehom. Rafaelm je nakon toga uhićena u Norveškoj te je osuđena na pet godina zatvora zbog špijunaže i ubojstva, ali je izašla nakon 15 mjeseci. Nakon toga udala se i vratila u Južnoafričku Republiku gdje je rođena te je tamo i umrla od leukemije 2005. godine.

U dosjeu u kojem je sačuvana njena psihološka evaluacija stoji: 'U njoj je manjak mira, ona žudi za akcijom. Svjesna je da je posebna i da posjeduje neobične i različite sposobnosti'.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 04:45