KAZNENE MJERE

BiH: Republika Srpska pokušala zaobići američke sankcije, SAD ih odmah upozorile

Sankcionirane osobe poput Dodika, njegove kćeri i sina te svih bitnijih dužnosnika RS ostale su bez bankovnih računa

Milorad Dodik

 Milos Miskov/Anadolu Via Afp

Vlasti Republike Srpske planiraju iskoristiti entitetsku kreditnu banku kako bi preko nje omogućili osobama pod američkim sankcijama da otvore bankovne račune i preko njih obavljaju transakcije a iz veleposlanstva SAD-a u Sarajevu odmah su ih upozorili kako bi se i ta banka mogla naći pod kaznenim mjerama.

Vlada RS po hitnom je postupku usvojila i entitetskom parlamentu poslala na usvajanje zakon po kojemu bi sadašnja Investicijsko-razvojna banka RS (IRBRS) koja je uspostavljena kako bi iz proračunskih kreditirala poduzetnike i građane sada dobila pravo obavljanja unutarnjeg platnog prometa.

Zastupnici oporbe u parlamentu odmah su taj prijedlog identificirali kao nastojanje vlasti da nađu način kojim bi zaobišli američke sankcije nametnute čelniku bosanskih Srba Miloradu Dodiku, članovima njegove obitelji i praktično cijelom političkom vrhu entiteta kao i tvrtkama za koje je Washington procijenio da financiraju njihovo djelovanje i pomažu njihovo osobno bogaćenje.

"Ovo bi trebalo nazvati zakonom o ‘prvoj obitelji‘ RS", kazao je tijekom parlamentarne rasprave o tom zakonu oporbeni zastupnik Nebojša Vukanović.

Sve komercijalne banke u BiH zatvorile su račune osobama i tvrtkama iz te zemlje koje su pod sankcijama američkog Ministarstva financija nakon što su ih ranije ove godine upozorili kako bi i same mogle doći pod udar sankcija odnosno biti izbačene iz međunarodnog sustava plaćanja SWIFT ukoliko to ne učine.

Sankcionirane osobe poput Dodika, njegove kćeri i sina te svih bitnijih dužnosnika RS tako su ostale bez bankovnih računa pa ne mogu primati niti plaće, dobiti kreditne kartice ili podizati kredite.

Vlasti u RS sada te striktne sankcije pokušavaju zaobići tako što će od IRBRS napraviti nešto što je, po procjenama lokalnih medija, nalik na nekadašnju Službu društvenog knjigovodstva (SDK) kakva je postojala u bivšoj Jugoslaviji.

IRBRS bi tako ubuduće mogla obavljati poslove u unutarnjem platnom prometu ali bi ostala isključena iz svih transakcija s inozemstvom a ministrica financija RS Zora Vidović ustvrdila je kako novim zakonom neće nastupiti nikakve opasnosti po one koji sada imaju kredite IRBRS.

„Pozivam građane da imaju povjerenje. Molim vas, nemojte se brinuti. Svi koji imate kredite, plaćat ćete ih normalno kao i do sada", kazala je Vidović.

No iz američkog su veleposlanstva u četvrtak reagirali izjavom u kojoj su naveli da u RS-u time samo riskiraju nove sankcije.

"Sankcije se mogu primijeniti na bilo koju instituciju, uključujući banke, bilo u privatnom ili javnom vlasništvu, koje pružaju materijalnu potporu pojedincima ili tvrtkama koje su pod američkim sankcijama. Financijske institucije imaju odgovornost osigurati da njihove interne politike praćenja procedura i upravljanja rizikom uzimaju u obzir sve primjenjive sankcijske politike", stoji u očitovanju koje je objavila televizija N1.

Za dužnosnike u BiH koji su pod američkim sankcijama, a plaće primaju iz državnog proračuna, poput Dodikove suradnice članice Predsjedništva BiH Željke Cvijanović ili dopredsjedatelja Zastupničkog doma parlamenta BiH Marinka Čavare još nitko nije smislio nikakvo alternativno rješenje za primanje plaća nakon što su banke i njima otkazale sve usluge i zatvorile im račune.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
03. siječanj 2025 23:36