ZLOPORABA POLOŽAJA

BiH raspisala tjeralicu za zamjenikom direktora SIPA-e. On je ilegalno prešao granicu i ušao u Hrvatsku

Sumnjiče ga da je osobama koje su krijumčarile duhanske proizvode omogućio nesmetani prelazak granice s Crnom Gorom

Zoran Galić

 Damir Krajac/CROPIX

Sud BiH donio je odluku o raspisivanju međunarodne tjeralice za Zoranom Galićem, policijskim dužnosnikom iz te zemlje koji se od 8. srpnja nalazi u Hrvatskoj, no vlasti u BiH još nisu u stanju donijeti odluku o tome treba li on biti smijenjen ili pak razriješen dužnosti zamjenika direktora SIPA-e.

Kako je u četvrtak objavio portal Dnevni avaz, Sud BiH prihvatio je zahtjev državnog tužiteljstva da se za Galićem raspiše tzv. crvena međunarodna tjeralica jer je on već mjesec dana nedostupan pravosudnim tijelima, a osumnjičen je za zloporabu službenog položaja i ovlasti te primanje mita u razdoblju u kojemu je bio na dužnosti direktora Granične policije BiH.

Galić je trenutačno na poziciji zamjenika direktora bosanskohercegovačke Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), ključne policijske agencije.

Može biti izručen BiH na temelju međudržavnog ugovora iz 2012. koji tu mogućnost predviđa u slučaju počinjenja kaznenih djela prema pravu obje države ugovornice za koje je propisana kazna zatvora ili mjera koja uključuje oduzimanje slobode u trajanju od jedne godine ili teža kazna.

Galić posjeduje državljanstvo Hrvatske, a o tome jesu li ispunjeni uvjeti za njegovo izručenje BiH odlučivat će teritorijalno nadležni sud u Hrvatskoj, no konačnu odluku donosi ministar pravosuđa Hrvatske.

Iz Tužiteljstva BiH ranije su objavili kako je Galić ilegalno prešao granicu s Hrvatskom, samo dan prije nego što je trebao biti uhićen u sklopu istrage u kojoj ga se sumnjiči da je kao čelnik Granične policije BiH omogućio nesmetani prelazak granice s Crnom Gorom osobama koje su krijumčarile duhanske proizvode iz te zemlje, a za to je primio mito.

Iako državno tužiteljstvo Galića tretira bjeguncem od pravosuđa, njegova odvjetnica Ivana Grizelj Ćorluka tvrdila je kako njezin branjenik nije pobjegao, nego je u Hrvatsku otišao na liječenje, a naknadno je SIPA-i proslijedila njegov zahtjev za prestanak radnog odnosa s obrazloženjem kako Galić sad želi ostvariti svoje pravo na mirovinu u BiH.

No Galić je imenovani dužnosnik kojeg je postavilo Vijeće ministra BiH i samo ga ono može razriješiti ili smijeniti, ali na temelju preporuke koje daje Neovisni odbor parlamenta BiH.

To je pak tijelo Vijeću ministara poslalo konfuzno "mišljenje" kako se Galića može smijeniti ili razriješiti. Razlika je u tome što bi u slučaju razrješenja Galić imao prava kao i svaki drugi imenovani dužnosnik, uključujući otpremninu u iznosu od šest mjesečnih plaća.

Iz Ministarstva sigurnosti BiH u četvrtak su potvrdili kako bošnjački ministri inzistiraju na tome da Galić kao osoba pod istragom bude smijenjen, ali za to nema suglasnosti unutar Vijeća ministara.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. prosinac 2024 01:19