ZASTOJ U RADU

BiH i dalje bez napretka na europskom putu, upitna i većina u parlamentu

Vladajuću većinu uzdrmala je promjena među zastupnicima u Domu naroda parlamenta BiH

Ilustrativna fotografija

 Antonio Balic/Cropix

Stranke koje su formirale vlast u BiH na državnoj razini nakon izbora 2022. ostale su bez sigurne parlamentarne većine, a oporba najavljuje da ipak neće blokirati zakone nužne za napredak ka članstvu EU, no ne isključuju i "preslagivanje" vlasti dok traje blokada zbog koje nema napretka na putu ka EU.

Vladajuću većinu uzdrmala je promjena među zastupnicima u Domu naroda parlamenta BiH. Tu je, nakon ponovljenog izbora zbog utvrđenih nezakonitosti, bez jednog zastupnika ostao Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika, a u to je tijelo kao zastupnik ušao Nenad Vuković iz srpske oporbene Partije demokratskog progresa (PDP).

Upravo na njegov prijedlog u parlamentarnim su povjerenstvima zamijenjeni članovi iz SNSD, a iz Dodikove stranke tvrde kako je time pogažena izborna volja birača u Republici Srpskoj.

Iako su protiv smjena glasali zastupnici SNSD-a i zastupnici HDZ BiH, potvrdilo se kako je u Domu naroda, koji ima ključnu ulogu u donošenju zakona, sada moguće uspostaviti većinu bez te stranke i SNSD-a.

Tu većinu, koja ima osam od ukupno 15 zastupnika, teoretski čini šarolika koalicija koju, uz PDP i Srpsku demokratsku stranku (SDS), čine i oporbeni zastupnici iz kluba Bošnjaka, ali i dvojica iz kluba Hrvata u kojemu HDZ BiH ima tri od ukupno pet zastupnika. Druga dvojica su Zlatko Miletić iz Pokreta za nove generacije te Ilija Cvitanović, ujedno čelnik HDZ 1990.

"Došao je trenutak da je do mene, odnosno do HDZ-a 1990, a davno sam rekao da će doći. Jasno je da u Domu naroda BiH koalicija koja je napravila Vijeće ministara BiH nema većinu, da može komotno donositi odluke, zakone, već će to uvijek ovisiti o ruci, prvenstveno mojoj", kazao je Cvitanović nakon sjednice Doma naroda održane u utorak.

Čelnik HDZ 1990. je ipak istaknuo kako je svjestan svoje političke odgovornosti kada je u pitanju BiH i njen europski put najavivši kako će ubuduće djelovati na tom tragu.

Branislav Borenović, predsjednik PDP-a, stranke koja je donijela promjene u parlamentarnoj borbi, kazao je kako mu je najvažnije to što se dokazalo kako se odluke mogu donositi i bez SNSD-a. On vjeruje kako je to razlog da se neučinkovita vladajuća koalicija uozbilji. "Umjesto kuknjave neka se uozbilje i neka rade na dobrobit, posebno na europskom putu, svih ljudi u ovoj zemlji", kazao je Borenović.

Iz bošnjačke SDA se pak oprezno nadaju kako im je ovime otvoren prostor za jaču političku ulogu. Njihov zastupnik Safet Softić vjeruje kako je moguće uspostaviti novu koaliciju, ali upozorava kako ni u tom slučaju ne bi bilo stabilne parlamentarne većine.

Razočarenje ne skriva čelnik HDZ Dragan Čović, koji je upozorio kako je očevidno da vladajuća koalicija nije položila test.

"Moram konstatirati da je potpuni zastoj u radu i da moramo nešto raditi kada je EU u pitanju. Ovaj mjesec moramo za to iskoristiti", kazao je Čović.

U BiH su se nadali do kraja godine započeti pristupne pregovore s EU, no za to sada nema uvjeta jer nije usvojen niti jedan od reformskih zakona na kojemu je inzistiralo Europsko vijeće kada je u ožujku dalo formalnu suglasnost za otvaranje pregovaračkog procesa.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
06. prosinac 2024 18:31