SUKOB STAVOVA

Bidenova administracija preporuča treću dozu cjepiva svima nakon 8 mjeseci, WHO: ‘To nije potrebno!‘

Zdravstveni dužnosnici Bidenove administracije smatraju da treća doza pomaže kod bolje zaštite od delta varijante
Joe Biden 
 Brendan Smialowski/AFP

Bidenova administracija preporučila je u srijedu građanima koji su u potpunosti cijepljeni protiv covida-19 da prime i treću dozu cjepiva u cilju bolje zaštite od delta varijante virusa koja se brzo širi zemljom.

"Na osnovi naše najnovije procjene, sadašnja zaštita od teške bolesti, hospitalizacije i smrti mogla bi se smanjiti u mjesecima koji dolaze, posebno među onima koji su izloženi većem riziku ili su cijepljeni u ranijim fazama programa cijepljenja", priopćili su zdravstveni dužnosnici Bidenove administracije.

"Iz tog razloga, zaključili smo da će biti potrebna booster doza kako bi se maksimizirala zaštita od cjepiva i produljilo njezino trajanje".

U priopćenju se navodi da zdravstveni dužnosnici preporučuju da se booster dozu primi osam mjeseci nakon druge doze cjepiva.

To će biti moguće od 20. rujna, nakon što Agencija za hranu i lijekove (FDA) ocijeni učinkovitost i sigurnost treće doze Pifzerova i Modernina cjepiva.

Booster dozu trebat će i oni koji su primili Johnson & Johnsonovo cjepivo koje se daje u jednoj dozi.

WHO: Delta varijanta više cirkulira u područjima s niskom procijepljenošću, treća doza nije potrebna

Cirkuliranje delta varijante koronavirusa u područjima s niskom procijepljenošću potiče širenje covida-19 posvuda u svijetu, rekli su u srijedu dužnosnici Svjetske zdravstvene organizacije.

"U mnogim mjestima u svijetu u kojima je sve više zaraženih delta varijantom koronavirusa, čak i u zemljama koje na nacionalnoj razini imaju visoku razinu procijepljenosti, delta varijanta doista cirkulira i širi se područjima s niskom razinom pokrivenosti cjepivom, a tu je i vrlo ograničena i nedosljedna primjena javnozdravstvenih i socijalnih mjera", rekla je epidemiologinja WHO-a Maria Van Kerkhove na online konferenciji za novinare.

Cjepiva bez sumnje sprečavaju povećanje broja težih i smrtnih slučajeva kao posljedice delta varijante koronavirusa, istaknula je glavna znanstvenica WHO-a Soumya Swaminathan.

Rekla je da podaci trenutno ne upućuju na to da je potrebno docijepiti se protiv covida-19. WHO smatra da bi najprije trebalo u cijelosti cijepiti najugroženije osobe posvuda u svijetu, a tek potom u zemljama s visokim prihodima započeti s docjepljivanjem građana.

Priopćenje WHO-a je uslijedilo neposredno prije nego što je američka vlada izvijestila da docjepljivanje kani učiniti široko dostupnim svim Amerikancima, počevši od 20. rujna, osobito s obzirom na to da je u SAD-u sve više zaraženih delta varijantom koronavirusa.

Na novinarsko pitanje o tomu je li potrebno docjepljivanje da bi se pojačala zaštita od covida, Swaminathan je jasno odgovorila: "Aktualni podaci ne upućuju na to da je potrebno dodatno cijepiti u potpunosti cijepljene osobe." (Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
07. srpanj 2024 21:22