Američki predsjednik Joe Biden kaže da je odlučio kako će SAD odgovoriti na napad dronom u kojem su ubijena tri američka vojnika u Jordanu, javlja BBC.
Biden je izjavu dao dok je napuštao Bijelu kuću radi prikupljanja donacija na Floridi.
- Mislim da nam ne treba širi rat na Bliskom istoku - dodao je.
Proiranska grupa Islamski otpor u Iraku preuzela je jučer odgovornost za napade u kojima su ubijena najmanje tri i ozlijeđena još 34 američka vojnika. Američke snage su se u trenutku napada dronom nalazile u Tornju 22, bazi strateški smještenoj blizu jordansko-sirijske granice.
Biden nije točno naveo kakav bi mogao biti američki odgovor.
Iran je negirao bilo kakvu umiješanost u napad. No, Biden je danas rekao: "Smatram ih [Iran] odgovornima jer opskrbljuju oružjem ljude koji su to učinili."
Podsjetimo, američki ministar obrane Lloyd Austin u ponedjeljak je poručio da će Sjedinjene Države poduzeti „sve potrebne radnje” da obrane svoje trupe nakon što su u napadu proiranskih militanata u Jordanu poginula tri vojnika, a nekoliko desetaka ih je ozlijeđeno.
Napad u nedjelju bio je prvi smrtonosan za američke vojnike otkad je u listopadu krenula ofenziva Izraela na Pojas Gaze, te predstavlja veliku eskalaciju tenzija koje već vladaju Bliskim istokom.
„Dopustite mi da krenem sa svojim bijesom i tugom zbog smrti tri hrabra američka vojnika u Jordanu, kao i zbog drugih koji su ozlijeđeni”, rekao je Austin u Pentagonu.
„Predsjednik i ja nećemo tolerirati napade na američke snage te ćemo poduzeti sve potrebne radnje da branimo SAD i naše trupe”, dodao je Austin prije susreta s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom.
SAD pokušava utvrditi zašto 350 vojnika u bazi u Jordanu, poznatoj pod imenom Toranj 22, nisu uspjeli zaustaviti dron. Dvojica američkih dužnosnika rekla su Reutersu da se dron koji je napadao kretao prema bazi istovremeno kad i onaj američki koji se u nju vraćao.
Jedan od dužnosnika rekao je da je dron agresora letio vrlo nisko, što je moglo pridonijeti tome da ga obrana baze nije detektirala.
Američki vojnici bili su napadani više od 150 puta u Iraku, Siriji i Jordanu, kao i na ratnim brodovima u Crvenom moru gdje su ih jemenski hutisti gađali raketama i dronovima.
Ti napadi pojačavaju pritisak na američkog predsjednika Joea Bidena da izravno udari na Iran, što on nije voljan učiniti jer strahuje od pokretanja šireg rata, piše Reuters.
Odgovor američke vlade može varirati od ciljanja na iranske snage izvan Islamske Republike ili čak unutar njezinog teritorija, do blaže strategije napada samo na proiranske militante koji su preuzeli odgovornost, smatraju stručnjaci.
Odgovornost za napad preuzeo je Islamski otpor u Iraku, skupina militanata koju podržava Iran, a djeluje u Iraku i Siriji.
„Iran nastavlja destabilizirati regiju, a to uključuje podršku teroristima koji napadaju naše brodove na Crvenom moru”, rekao je Stoltenberg.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....