ODLUČILA TVRTKA

AstraZeneca iz cijelog svijeta povlači cjepivo protiv covida

U utorak, 7. travnja, Europska agencija za lijekove objavila je da cjepivo više nije odobreno za uporabu

Ilustracija

 Marc Bruxelle/Alamy/Alamy/Profimedia/Marc Bruxelle/alamy/alamy/profimedia

AstraZeneca priopćila je u utorak da je pokrenula povlačenje svog cjepiva protiv covida-19 u cijelom svijetu zbog "viška dostupnih ažuriranih cjepiva" još od pandemije.

Također će nastaviti s povlačenjem odobrenja za stavljanje u promet cjepiva Vaxzevria u Europi.

- Obzirom na to da je od tada razvijeno više varijanti cjepiva protiv covida-19, postoji višak dostupnih ažuriranih cjepiva", priopćili su iz tvrtke, dodajući da je to dovelo do pada potražnje za Vaxzevrijom, koja se više ne proizvodi niti isporučuje.

Priopćenje iz britansko-švedskog proizvođača lijekova stiže nakon što je tvrtka, prema sudskim dokumentima, priznala da njihovo cjepivo može uzrokovati rijetke nuspojave poput krvnih ugrušaka i niskog broja crvenih krvnih zrnaca.

U utorak, 7. travnja, Europska agencija za lijekove objavila je da cjepivo više nije odobreno za uporabu.

AstraZeneca u priopćenju također navodi da je, prema neovisnim procjenama, zbog njihovog cjepiva spašeno 6,5 milijuna života samo u prvoj godini korištenja, a više od tri milijarde doza je isporučeno u cijelom svijetu.

- Naše napore prepoznale su vlade diljem svijeta i naširoko se smatraju ključnom komponentom okončanja globalne pandemije, navode u priopćenju

AstraZeneca je 2021. godine promijenila naziv svog cjepiva protiv covida u Vaxzevria. Cjepivo je odobreno za upotrebu kod osoba u dobi od 18 godina i starijih. Neke su ga zemlje također koristile kao dopunu.

Iako se cjepivo općenito pokazalo sigurnim i učinkovitim, nosilo je rizik od rijetke, ali ozbiljne nuspojave, poznate kao tromboza s trombocitopenijom ili TTS. Rijedak sindrom javio se kod otprilike dvije do tri osobe na 100.000 koji su bili cijepljeni cjepivom Vaxzevria.

Nakon prvog priznanja ozbiljnih nuspojava, AstraZeneci sada prijete nove tužbe s odštetnim zahtjevima. Samo u Londonu trenutno se vodi 51 slučaj s odštetnim zahtjevima u ukupnom iznosu od gotovo 120 milijuna eura, prema navodima Bilda.

Vaxzevria se sastoji od drugog virusa iz obitelji adenovirusa modificiranog da sadrži gen za stvaranje proteina iz SARS-CoV-2, virusa koji uzrokuje covid-19. Cjepivo ne sadrži sam virus i ne može izazvati zarazu.

Najnoviji savjet o cjepivu protiv covida-19 koji je izdala Svjetska zdravstvena organizacija u travnju sadrži da formulacija cjepiva protiv covida-19 treba biti usmjerena na JN.1 varijantu virusa, koja istiskuje postojeće varijante XBB.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. studeni 2024 12:42