Trupe sirijske vojske, lojalne predsjedniku Bašaru al-Asadu, ušle su u područje Starog grada u Alepu koji je bio pod kontrolom pobunjenika, javlja Reuters. Ako uspiju istjerati pobunjenike iz zadnjeg urbanog uporišta, radilo bi se o najvećoj pobjedi u petogodišnjem građanskom ratu.
U protekla dva tjedna pobunjenici su izgubili dvije trećine teritorija u Alepu, a danas su zatražili petodnevni prekid vatre i otvaranje pregovora o budućnosti grada te evakuaciji civila i ranjenika.
Diplomati SAD-a i Rusije započeli su pripreme za pregovore, no za sada još nitko nije odgovorio na zahtjev pobunjenika. Protivnici režima Bašara al-Asada traže evakuaciju 500 ranjenika pod nadzorom Ujedinjenih naroda, te otvoren koridor za civile na sjeverna predgrađa Alepa, umjesto u provinciju Idlib, koja je pod kontrolom Asadovih snaga.
Sirijsko ministarstvo vanjskih poslova izjavilo je kako neće prihvatiti nikakvo primirje u Alepu, a Rusija i Kina u ponedjeljak su podnijele veto na proglašavanje jednotjednog prekida vatre.
Deseci tisuća civila i dalje se nalaze u područjima pod kontrolom pobunjenika, a UN upozorava na 'katastrofalnu situaciju u istočnom Alepu'.
Četvrti u istočnom Alepu nemaju vode, struje niti grijanja, a s dolaskom zime moglo bi doći do stravične humanitarne katastrofe. UN-ovi službenici upozoravaju kako su zalihe hrane na izmaku, a ono malo dostupne hrane prodaje se po strahovito napuhanim cijenama.
Ako sirijska vojska uspije uspostaviti kontrolu nad cijelim Alepom, to bi značilo povratak svih pet najvećih gradova u ruke Bašara al-Asada, kojem je pomoć u vidu ruskih zračnih napada na položaje pobunjenika pomogla preokrenuti tijek rata.
Šesti najveći grad u Siriji, Raka, još uvijek se nalazi pod kontrolom Islamske države, no izložen je zračnim napadima SAD-a te je pod opsadom kudskih boraca i umjerenih pobunjenika koje podržava SAD.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....