Američki predsjednički kandidati rastrčali su se posljednjeg vikenda prije izbora po američkim saveznim državama koje će odlučivati o izbornom rezultatu. Američki mediji pišu da su se zrakoplovi kojima putuju Kamala Harris i Donald Trump nakratko susreli na zračnoj pisti u Charlotteu u Sjevernoj Karolini. Itinerari predsjedničkih kandidata najbolje ocrtavaju gdje se vode posljednje bitke u bespoštednoj borbi za svaki glas.
Naime, razlike bi, pokazuju to sve ankete, ove godine mogle biti minimalne i sve govore o neobično tijesnoj utrci. Zbog svega toga, ali i pripreme za nekoliko napetih dana u kojima se neće znati konačni ishod, neizvjesne savezne države pojačale su mjere osiguranja. U okrugu Fulton u saveznoj državi Georgiji sagrađena je staklena prostorija za prebrojavanje glasova, a neke su savezne države objavile da su u stanje pripravnosti stavile Nacionalnu gardu. To je samo dio najava tijela za red i sigurnost koja se pripremaju za razne scenarije.
Radi se sve kako bi se na minimum smanjila mogućnost da jedna strana ustvrdi da je došlo do izborne prijevare, kako je prošli put tvrdio stožer Donalda Trumpa. Takva bi atmosfera, osim za domaću javnost, štetila američkom ugledu u svijetu, poručio je dio komentatora.
U Georgiji je u subotu tamošnji sud odbio tužbu republikanskih odvjetničkih timova koji su tražili da se ne dopusti glasovanje biračima koji su zatražili glasovanje putem pošte, no svoje bi kuverte željeli donijeti osobno do kraja izbornog dana. U tužbi su Trumpovi ljudi napali izričito okrug Fulton, demokratsku utvrdu koja uključuje grad Atlantu. No sud je odbio njihov zahtjev i dopustio takvo glasovanje. To je samo jedna u nizu tužbi koje je pokrenuo Trumpov stožer. Ove godine on je zatrpao sudove predizbornim sudskim tužbama, ništa ne prepuštajući slučaju, uz tvrdnje kako im je cilj osigurati da se ne dogode problemi kao prošli put kad je Trump tvrdio da su izbori pokradeni. Republikanci su, kako je prije nekoliko dana objavio CNN, podignuli oko 130 sudskih tužbi kojima se, iz ovog ili onog razloga, pokušava blokirati biračko pravo.
Pokrenute su i inicijative kojima se republikanske glasače poziva da ranije glasaju, a objavljeno je da je rano i poštansko glasovanje ovaj put iskoristilo najmanje 66 milijuna Amerikanaca, trećina svih birača koji su glasovali 2020. godine.
Dan prije izbora oboje kandidata planira provesti u Pennsylvaniji, izbornoj bojišnici s najviše elektorskih glasova. U subotu su oboje bili u Sjevernoj Karolini, koju Trumpov tim mora očuvati želi li pobijediti na izborima. Demokratski kandidat tamo nije pobijedio od Baracka Obame 2008. godine, podsjeća Associated Press, ali razlika je uvijek bila manja od tri posto. AP navodi kako Trumpova odluka da je posjeti u subotu i ponovno se tamo vrati u nedjelju i ponedjeljak pokazuje da Harris ima priliku tamo nešto promijeniti, navodi AP.
Neočekivanim svraćanjem u Virginiju, koja se smatra "plavom državom", Trump je poslao poruku da je ne smatra tako čvrstom demokratskom utvrdom, iako je ta država svaki put izabrala demokrate od 2008. godine. Na Trumpovu nedjeljnom rasporedu bila je i Pennsylvania, a republikanski kandidat trebao je posjetiti i Georgiju. Harris je u subotu bila u Atlanti u Georgiji prije nego što je otišla u glavni grad Sjeverne Karoline. U nedjelju je trebala posjetiti nekoliko skupova u Michiganu, državi koja naginje demokratima, ali njezini saveznici smatraju da je tamo ranjiva. Harris ima teškoća s uvjeravanjem tamošnje arapske dijaspore zbog rata u Gazi, a u Michiganu je u petak bio i Trump koji je tamošnjoj arapskoj zajednici obećao da će okončati ratove na Bliskom istoku.
Trump je u kampanji tijekom vikenda isticao jedno pitanje, a to je isto ono kojim otvara svaki skup: "Je li vam danas bolje nego prije četiri godine?". Tim Kamale Harris usredotočio se na drugu temu: "Što mislite, kojem je kandidatu važniji nacionalni interes od vlastitog?".
Kamala Harris je posljednjih dana napominjala i uvjeravala Amerikance da će biti predsjednica koja brani sve. Trump je malo skretao od svoje poruke pokušavajući privući glasove žena, budući da je njegov stožer zabrinut jer su u većem broju izašle na rano glasovanje nego muškarci, a vjeruje se da to ide u korist Kamali Harris.
"Ovo je prilika da zatvorimo poglavlje s Donaldom Trumpom i krenemo dalje", poručila je Harris u Sjevernoj Karolini.
"Jedina socijalna pomoć koju će oni dobiti je novac za povratnu kartu kući", poručio je iz iste savezne države Trump, referirajući se na ilegalne imigrante.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....