‘PONIŽENJE‘

Analni brisevi na koronu u centru diplomatskog spora Kine i SAD-a: ‘Na to nismo nikad pristali!‘

Skandal je izbio kad je nekolicina američkih diplomata priznala State Departmentu da su ih kineske vlasti tjerale na analne briseve
Testiranje no koronavorus u Kini
 Yang Qing/AFP

Kineska vlada obećala je da će prestati koristiti analne testove na američkim diplomatima nakon što se State Department požalio da se radi o ponižavajućoj praksi.

Skandal je izbio kad je nekolicina američkih diplomata priznala State Departmentu da su ih kineske vlasti tjerale na analne briseve u sklopu testiranja na covid-19.

"State Department nikada nije pristao na takvu vrstu testiranja i protestirali smo direktno ministarstvu vanjskih poslova kad smo saznali da je dio osoblja bio izložen tome", stoji u izjavi glasnogovornika State Departmenta za Vice News.

Dodao je kako su ubrzo dobili odgovor iz Pekinga u kojem su ih uvjeravali da su testovi bili "pogreška" te da je diplomatsko osoblje izuzeto od analnog testiranja.

"Dali smo uputu osoblju da odbije taj test ako se od njih to zatraži, kao što je to učinjeno u prošlosti", dodaje glasnogovornik.

No, Kina sada okreće priču i tvrdi da nikada nije testirala američke diplomate.

"Provjerio sam sa svojim kolegama te navode. Koliko mi je poznato, Kina nikada nije zahtijevala od američkog diplomatskog osoblja analne testove", rekao je ranije danas na novinarskoj konferenciji glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova, Zhao Lijian.

U State Departmentu pak ne odustaju od svoje početne tvrdnje te kažu da su predani "očuvanju dostojanstva američkih diplomata i njihovih obitelji", u skladu s Bečkom konvencijom o diplomatskim odnosima i drugim odredbama diplomatskog zakona. Vice još piše kako nije poznato koliko je američkih diplomata i članova njihove obitelji bili podvrgnuto ovakvom tipu testiranja na koronavirus.

Ranije ovog mjeseca, društvene mreže su se uzburkale nakon što se saznalo da neke kineske regije koriste analne testove na osobama koje su u karanteni, uključujući one koji su došli iz inozemstva. Kineska državna zdravstvena komisija opravdavala je ovu praksu tvrdeći kako se koronavirus može lakše otkriti u analnim uzorcima nego u uzorcima nosa ili grla. Prema uputama koje su naveli, analni uzorci se prikupljaju umetanjem štapića s pamučnom vatom tri do pet centimetara u rektum i nježnim okretanjem.

Međutim, iako kineski znanstvenici tvrde da su rektalni testovi precizniji u otkrivanju koronavirusa, priznaju da su nepraktični za masovnu upotrebu.

Jedan putnik koji je u rujnu putovao iz Australije u Kinu rekao je Viceu da je bio podvrgnut analnom testiranju i opisao je taj postupak riječima "osjećao sam kao da imam dijareju".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 10:03