DEMONSTRACIJA MOĆI

Amerikanci su napali Jemen istim oružjem s kojim su iz Jadrana gađali srpske položaje

Izuzetno je precizan i navođen GPS-om te može promijeniti metu ili putanju i nakon ispaljenja

Lansiranje projektila Tomahawk s američkog razarača USS Shoup (DDG 86)

 U.s. Navy/Zuma Press/Profimedia/U.s. Navy/zuma Press/profimedia

Oružane snage SAD-a izvele su nove napade na položaje Huta u Jemenu u noći s petka na subotu, nakon što je dan ranije izveden veliki udar na gotovo 30 meta povezanih s tom pobunjeničkom frakcijom.

Ovi dodatni napadi bili su značajno manji u opsegu i puno usmjereniji. Meta je primarno bila radarska postaja koju su koristili Huti. Iz centralnog zapovjedništva oružanih snaga SAD-a izvijestili su kako je razarač USS Carney ispalio navođene projektile Tomahawk.

Napad izveden u ranim jutarnjim satima subote bio je nastavak akcije od prethodne noći kako bi se uništila prethodno identificirana meta, kazali su Amerikanci. Dodali su da su Huti neposredno prije toga ispalili najmanje jedan balistički protubrodski projektil prema komercijalnim plovilima, prenosi CNN.

Dodatno, u ovoj akciji sudjelovali su samo američke snage, dok su u opsežnoj akciji u noći sa četvrtka na petak imali gotovo ravnopravnu suradnju Ujedinjenog kraljevstva te potporu Kanade, Australije, Nizozemske i Bahreina. U operaciji u Jemenu korištena su četiri glavna tipa naoružanja i napadnih platformi.

Projektili Tomahawk

Američka mornarica koristila je veći broj projektila Tomahawk Land Attack Missiles (TLAM), podzvučne i nisko leteće krstareće rakete dugog dometa. Tomahawk je kadar isporučiti bojevu glavu od 500 kilograma na više stotina kilometara udaljene mete. Lansiraju se s površinskih brodova ili s podmornica te lete podzvučnim brzinama, i to koristeći nelinearne putanje, pomoću kojih mogu izbjegavati obrambene sustave.

image

Projektil Tomahawk leti prema više stotina kilometara udaljenoj meti

Abaca/Abaca Press/Profimedia/Abaca/abaca Press/profimedia

Tomahawk je izuzetno precizan i navođen GPS-om te može promijeniti metu ili putanju i nakon ispaljenja. Prema opisu proizvođača, raketa može lutati iznad zadane lokacije kako bi brzo odgovorila na nove prijetnje ili kako bi, preko ugrađene kamere, pružala informacije zapovjedništvu. Dakle, gotovo kao suvremeni dronovi.

Mornarica SAD-a prvi put je korisitila Tomahawk u borbi 1991. godine u Operaciji Pustinjska oluja protiv snaga tadašnjeg iračkog dikatora Sadama Huseina. Nakon toga upotrebljavali su ih u praktički svakom ratu koji je Amerika vodila, uključujući i one koje, zapravo, i nije vodila.

S krstarice USS Normandy, stacionirane tada u Jadranskome moru, rakete Tomahawk bile su ispaljivane na položaje bosanskih Srba oko Banja Luke. Jednako tako, iz Jadrana je s krstarice USS Philippine Sea Tomahawk ispaljivan na srpske položaje na Kosovu.

Podmornica USS Florida

USS Florida je jedna od četiri nuklearne podmornice s navođenim projektilima u floti američke mornarice. Njihova službena oznaka je SSGN - SS za submarine, G za guided missile, N za nuclear.

Porinuta kao podmornica s balističkim raketama klase Ohio - koje nose nuklearne bojeve glave - Florida i njezini sestrinski brodovi USS Ohio, USS Michigan i USS Georgia prenamijenjene su u SSGN-ove između 2005. i 2007. godine, piše CNN.

image

Podmornica USS Florida u Crvenom moru

-/Afp

S obzirom da je prilično velika i ima moćan pogon, podmornica može nositi 154 Tomahawka, što je čak 50 posto više nego što mogu ponijeti američke krstarice i gotovo četiri puta više nego što mogu ukrcati najnovije napadne podmornice američke mornarice.

Najveća demonstracija moći prikazana je u ožujku 2011. godine, kada je Florida ispalila gotovo 100 Tomahawka na mete u Libiji za vrijeme Operacije Odyssey Dawn. Taj napad bio je premijerno vatreno krštenje za SSGN-ove. Floridu pogoni nuklearni reaktor koji proizvodi paru za dvije turbine. Mornarica SAD-a njezin domet označava kao "neograničen", a mora izroniti jedino onda kada treba preuzeti novu pošiljku hrane za posadu.

Razarači s navođenim projektilima američke mornarice

Osim podmornice Florida, Tomahawke su na Hute ispaljivali i površinski brodovi. Glavnu snagu američke flote sačinjavaju razarači s navođenim projektilima klase Arleigh Burke, kojih je skoro 70 u upotrebi.

S istisninom od 9700 tona, nose široki raspon naoružanja, i napadačkog i obrambenog. Tomahawke ispaljuju pomoću okomitih lansera (Vertical Launching System ili VLS), kojih svaki od brodova nosi između 90 i 96 cijevi, ovisno o godini porinuća.

Pentagon nije otkrio koji su točno razarači bili korišteni u napadu na Jemen, ali veći broj plovila već se dva mjeseca nalazi u Crvenom moru u sklopu flote zadužene za obranu komercijalnih plovnih puteva.

Zrakoplovi Typhoon

Višenamjenski lovac Typhoon okosnica je Kraljevskog zrakoplovstva Velike Britanije (RAF). Dvomotorni avion može letjeti do 1,8 macha i može operirati sve do visine od 55 tisuća stopa, odnosno oko 16,7 kilometara.

Razvio ga je konzorcij kompanija s ciljem da se više država iz NATO saveza opremi višenamjenskim lovcem koji može nositi široku lepezu naoružanja, uključujući rakete zrak-zrak, zrak-zemlja te precizno navođene bombe.

image

RAF-ov Typhoon nakon povratka iz akcije iznad Jemena u ciparskoj bazi Akrotiri

Sgt Lee Goddard/Afp

Prema izvješću britanskog Ministarstva obrane, u napadima na Hute sudjelovala su samo četiri Typhoona, a koristili su bombe Paveway IV, koje imaju bojevu glavu od 250 kilograma. Paveway IV je prezicno navođena bomba koja može primiti instrukcije o meti od lasera ili pomoću GPS koordinata.

Kao podrška Typhoonima, dignut je bio i zrakoplov za zračno nadopunjavanje gorivom Voyager. Za polijetanje i slijetanje Typhooni su koristili kopnene baze Akrotiri na Cipru.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
05. studeni 2024 09:37