Američka mornarica prvi put je koristila projektile RIM-161 Standard Missile 3 (SM-3) u borbenoj situaciji, objavio je US. Naval Institute. Njima su ovu informaciju potvrdila dvojica dužnosnika iz sektora obrane u ponedjeljak.
Riječ je o projektilima namijenjenim za presretanje balističkih raketa, a koji su u konkretnom slučaju bili korišteni da obore balističke rakete/projektile koje je Iran lansirao u noći sa subote na nedjelju u sklopu svojeg napada na Izrael (pravodobno najavljenog svim uključenim stranama).
Projektile su, doznaje US. Naval Institute, ispalila dva razarača klase Arleigh Burke - istoimeni USS Arleigh Burke (DDG-51) i USS Carney (DDG-64), čija se posada proteklih mjeseci već iskazala u obaranju podosta projektila koje su oko Crvenog mora lansirali jemenski hutisti.
Ova dva broda lansirala su između četiri i sedam SM-3 projektila kako bi presreli iranske balističke projektile koji su letjeli prema Izraelu. Prema prvim izvještajima američkih medija (CNN i Fox News), USS Arleigh Burke oborio je jedan iranski balistički projektil, dok ih je USS Carney "skinuo" barem tri.
I Carney i Arleigh Burke lansirali su ih s područja istočnog Mediterana iz svojih borbenih sustava Aegis, modificiranih tako da prate i ciljaju balističke projektile, pri čemu ključnu ulogu igra radar SPY-1D. Specifičnost ovih projektila, koji prema podacima iz američkog obrambenog proračuna koštaju nešto manje od 12 milijuna dolara po komadu, je u tome da balističke projektile ruši izvan Zemljine atmosfere ili na njenom rubu. Štoviše, domet oružja je toliki da može rušiti i interkontinentalne balističke projektile, navodi specijalizirani vojni portal The War Zone, koji je prvi spekulirao o mogućnosti da je američka vojska u obrani Izraela iskoristila SM-3 projektile.
Sami SM-3 projektili funkcioniraju tako da nakon lansiranja raketa od tri stupnja s krutim gorivom dovede unitarni projektil EKV (Exoatmospheric Kill Vehicle) na rub Zemljine atmosfere, nakon čega se ovaj zalijeće u balistički projektil koji se u tom trenutku nalazi blizu samog vrhunca svoje putanje. Kako piše The War Zone, SM-3 projektili već su testirani protiv niza balističkih projektila, a 2008. korišteni su i za obaranje jednog američkog satelita čija je putanja bila izvan kontrole. Breaking Defense još je prije desetak godina pisao kako Block 1A/B varijanta projektila postiže brzinu i do 8,8 Macha, a Block IIA navodno i do 13,3 Macha.
Sama činjenica da su SM-3 projektili prvi put korišteni u borbenoj situaciji upućuje na to da su Iranci u napadu koristili balističke projektile dometa i do 3000 kilometara, smatra analitičar Chris Carlson, a prenosi US. Naval Institute.
Trenutno SM-3 projektile uz SAD koriste i Japan i Južna Koreja, a osim s brodova mogu se lansirati i s kopnenih varijanti sustava Aegis (koje su, osim u SAD-u, bazirane i u Poljskoj i Rumunjskoj). Kad je u pitanju pomorska varijanta sustava, njih u Ratnoj mornarici SAD-a koriste razarači klase Arleigh Burke i krstarice klase Ticonderoga.
Na kraju treba napomenuti i da izraelski PZO sustav Arrow 3 (Strijela), koji je također korišten u obrani od iranskog napada ovog vikenda, također ima mogućnost obaranja meta izvan Zemljine atmosfere, prilikom čega njegovi presretači koriste kinetičku energiju kako bi uništili svoje ciljeve.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....