Greg Burke (52), američki novinar i dosadašnji dopisnik televizijske mreže Fox News iz Vatikana, imenovan je komunikacijskim savjetnikom u vatikanskome papinskome Državnom tajništvu.
Burke je član Opusa Dei, konzervativne osobne papinske prelature, koja utjelovljuje jedan od ključnih aspekata “nove evangelizacije” pape Benedikta XVI: obavezu katolikâ da u svakom aspektu svog života, profesionalnome i privatnome, djeluju vođeni prvenstveno katoličkim vjerskim naukom.
Burkeova funkcija, kako je sâm to objasnio kolegama akreditiranima pri Svetoj Stolici, bit će slična uredniku komunikacija Bijele kuće u Washingtonu: nadzor kako bi svaka informacija bila oblikovana tako da postigne maksimalan efekt po želji i mjeri Vatikana.
Kontrola sadržaja
Unajmljivanjem Burkea kardinal državni tajnik Tarcisio Bertone želi izmijeniti katastrofalan trend medijskog informiranja o problemima i promašajima Rimske kurije i istodobno ojačati svoju kontrolu nad sadržajem i oblikom izvještavanja, jer će Burke izravno odgovarati njemu, a tek posredno Papi. Pontifikat Benedikta XVI popraćen je od početka teškim komunikacijskim gafovima, poput Papine magistralne lekcije u Regensburgu, a u posljednje doba i pravom katastrofom, koju je predstojnik Ureda za novinstvo Svete Stolice i glavni urednik Vatikanskog radija o. Federico Lombardi nazvao Vatileaks: curenjem povjerljivih dokumenata iz Državnog tajništva pa i iz osobnih odaja Benedikta XVI, zbog čega je Vatikanska žandarmerija pritvorila Papina osobnog sobara Paola Gabrielea.
Istraga o curenju
Unutar tih papira našlo se svega: od međusobnih optužaba visokih prelata za korupciju, do sumnjičenja za pogodovanje mafiji, što je kulminiralo smjenjivanjem predsjednika vatikanske “banke” IOR Ettorea Gottija Tedeschija, donedavnoga Papina suradnika i prijatelja.
Istragu o aferi Vatileaks, kao glavni inkvizitor, vodi španjolski kardinal Julián Herranz Casado, umirovljeni predsjednik Papinskog vijeća za tumačenje zakonskih tekstova i jedan od dvojice kardinala iz redova Opusa Dei.
Efikasnija propaganda
Burkeovo imenovanje može biti, u tom kontekstu, viđeno i kao nova afirmacija Opusa Dei na račun Družbe Isusove, reda intelektualaca kojemu je tradicionalno povjereno papinsko informiranje i medijsko komuniciranje.
Nije prednost Opusa Dei što bi bio konzervativniji, jer ga Družba Isusova u tome u nekim zemljama obilato nadmašuje (Hrvatska te Bosna i Hercegovina su tipičan primjer, s rijetkim iznimkama), nego što je komunikacijski spretniji, osobito u usporedbi s primitivnom propagandom koja, umjesto informacije, odzvanja s pojedinih nacionalnih programa Vatikanskog radija pa stoga, unatoč silnom novcu koji se u to troši, ne dopire ni do katoličkih vjernikâ ni do inih. Burkeov posao će biti i to izmijeniti oblikujući dakako propagandu, ali po obrascu kako to uspješno provodi reakcionarna mreža Fox News.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....