IZJAVE O SREBRENICI

AMERIČKA PLJUSKA VUČIĆU, NIKOLIĆU I DODIKU 'Više nitko ne vjeruje tvrdnjama koje oni iznose, sami su sebe omalovažili'

 AFP

Američka veleposlanica pri Ujedinjenim narodima i bliska suradnica američkog predsjednika Obame Samantha Power izjavila je u intervjuu za Dnevni avaz od subote da nema dvojbe kako se u Srebrenici tijekom rata dogodio genocid te je ocijenila da su srbijanski i čelnici Republike Srpske sami sebe diskreditirali njegovim negiranjem.

Power, koja je bila ratna izvjestiteljica u BiH, na upit za komentar o činjenici da su srbijansko vodstvo, predsjednik Tomislav Nikolić i premijer Aleksandar Vučić, te predsjednik RS Milorad Dodik jučer zajednički ponovili stav da negiraju genocid i da se protive njegovom međunarodnom priznanju i rezoluciji koja se planira donijeti u UN-u, odgovorila je da su 'oni samo sebe diskreditirali, a nisu diskreditirali genocid'.

"Oni su samo omalovažili sebe", izjavila je američka veleposlanica pri UN-u. Pri tome je dodala da takvim tvrdnjama više nitko ne vjeruje u svijetu te da očekuje kako će se ta istina prihvatiti u Srbiji i RS-u.

"Nema nikakve sumnje da će ta povijesna činjenica, da se u BiH dogodio genocid, s vremenom biti prihvaćena od razumnog javnog mnijenja u Srbiji i u Republici Srpskoj", poručila je.

Osuda srebreničkog genocida je po riječima veleposlanice Power potrebna kao podsjetnik Vijeću sigurnosti UN-a i međunarodnoj zajednici da nisu preuzeli odgovornost prije 20 godina i opomena za druge dijelove svijeta.

"Ne samo da smatramo da je rezolucija o sjećanju na genocid važna nego vjerujemo da ona ima cjelovitu poruku koja je od izuzetnog značaja za sve članice Vijeća sigurnosti i širu medunarodnu zajednicu", rekla je američka veleposlanica pri UN-u.

Upitana treba li Srebrenica dobiti poseban status u BiH i biti pod jurisdikcijom države, a ne Republike Srpske koja je osuđena za genocid, veleposlanica Power je istaknula da SAD 'poštuju Daytonsku strukturu zemlje', što praktično znači da ne podupire tu inicijativu, ali je zatražila da se svim prognanim Srebreničanima omoguće povratak i siguran život.

Dnevni avaz u subotu objavljuje kako će na godišnjici srebreničkog masakra 11. srpnja izaslanstvo SAD-a predvoditi bivši američki predsjednik Bill Clinton, a svoju nazočnost je prema riječima predsjednice udruženja 'Majke enklava Srebrenica i Žepa' Munire Subašić potvrdila hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović te slovenski i crnogorski kolega Borut Pahor i Filip Vujanović, turski premijer Ahmet Davutoglu i visoka predstavnica za vanjsku i sigurnosnu politiku Federica Mogherini.

U ljeto 1995. godine postrojbe Vojske Republike Srpke pod zapovjedništvom haškog optuženika Ratka Mladića pobile su u enklavi, iz koje su se prethodno povukli pripadnici mirovnih snaga UN-a, više od 8.000 bošnjačkih mladića i muškaraca što je najteži zločin počinjen na tlu Europe nakon okončanja Drugog svjetskog rata.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 15:44