Grčkoj treba više vremena za provedbu financijskih reformi i rezanje potrošnje, rekao je jučer premijer Antonis Samaras uoči prvog od ovotjednih važnih sastanaka o novoj tranši pomoći EU od 31,5 milijardi eura.
- Dopustite mi da vrlo jasno kažem: mi ne tražimo dodatan novac. Više vremena automatski ne znači više novca. Držimo se svojih obaveza i primjene svih zahtjeva. Ali moramo potaknuti ekonomski rast jer on smanjuje financijske rupe. Sve što želimo jest malo prostora da pokrenemo ekonomiju i povećamo državne prihode - rekao je Samaras u intervjuu za njemački Bild.
Uhvaćeni u zamku
Jučer poslijepodne u Ateni je bio zakazan njegov sastanak sa šefom Eurogrupe Jean-Claudeom Junckerom, na kojem se najavljivalo da bi Samaras mogao zatražiti da se rok do kojeg Grčka mora srezati 11,5 milijardi eura državne potrošnje s dvije godine produlji na četiri. To bi joj omogućilo da barem malo potakne ekonomiju i olakša život građana. No, već se čuju spekulacije da bi zbog sve lošijeg stanja u gospodarstvu, te posljedično većih izdataka za socijalnu pomoć i manjih prihoda u proračunu, Grčka sada morati pronaći uštede od 13,5 milijuna eura. Sudbina Grčke, čiji dug trenutačno iznosi 300 milijardi eura, ekonomija je petu godinu zaredom u recesiji, a nezaposlenost je iznad 23 posto, nakon susreta Samarasa i Junckera ovaj će se tjedan rješavati na nizu ključnih sastanaka. Danas se u Berlinu sastaju kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik François Hollande, a nakon tih konzultacija svaki će zasebno primiti i grčkog premijera: sutra u Berlinu, preksutra u Parizu. Ipak, prije nego što kreditorska “trojka” - Europska Unija, Europska centralna banka i Međunarodni monetarni fond - idući mjesec donesu službeni izvještaj o napretku Grčke, ne očekuju se veći potresti.
- Ako nam trojka kaže da su Grci napravili ono što su morali, onda ćemo mi nastaviti s programima. Ako ne, onda će biti vrlo teško - rekao je Michael Fuchs, zamjenik Angele Merkel na čelu kluba zastupnika CDU u Bundestagu.
No, dok iz Njemačke stižu poruke da se Grčka jednostavno mora držati dogovorenog - pri čemu je vicekancelar i ministar ekonomije Philipp Rösler rekao da je mogućnost grčkog izlaska iz eurozone “izgubila moć zastrašivanja” - član odbora za monetarnu politiku Engleske banke, Adam Posen, pozvao je Berlin da prihvati realnost i da restrukturira dugove drugih članica eurozone. Posen je na BBC-ju rekao da su njemačke banke i same odgovorne za krizu jer su davale jeftine kredite zemljama na jugu Europe.
- Bila je to odluka njemačke vlade i njemačkih banaka koje su posuđivale novac svim tim zemljama kako bi one mogle kupovati njemačke izvozne proizvode - rekao je Posen.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....