Buka i gužva tisuća ljudi u beogradskoj Ulici Kralja Milana od 15. ožujka prošle godine za sada imaju čudan rezultat – mnogo priče i nula osumnjičenih.
Nitko nije bio pod istragom zbog navodne uporabe zvučnog topa protiv građana, niti je – mada za to još ima vremena – netko osumnjičen ovih dana kada beogradsko Više javno tužiteljstvo (VJT) na sav glas govori da je „afera zvučni top” proizvedena u velikoj zavjeri s ciljem da se sruši ustavni poredak, prenosi Deutsche Welle.
Ali već ima prisilnih dovođenja „na informativni razgovor u svojstvu građana”. Prvi je pao vojni analitičar Aleksandar Radić, čiji je stan pretresen u ponedjeljak (22. lipnja), a sa njim i glavni urednik agencije Vojkan Kostić, jer je, po tvrdnjama MUP-a, kod njega bio Radićev telefon.
Radić je među prvima, još iste večeri 15. ožujka 2025., na televiziji iznio tvrdnje da je korišten zvučni top.
U utorak je na razgovor odveden i Dejan Petar Zlatanović, vlasnik i urednik portala „Srbin info”, koji je tog dana, oko dva sata nakon događaja, na Twitteru tvrdio da „Vučić udari zvučnim topom na studente i narod da razbije okupljanje”.
Kako prenose tabloidi bliski vlastima, traži se i aktivist Bojan Simišić iz Eko straže, kao i „mnogi drugi”.
To što se tužiteljstvo sada zanima za te ljude jest pravni nonsens, kaže pravnik Vladica Ilić iz Beogradskog centra za ljudska prava. I to bez obzira na to je li tog 15. ožujka protiv građana upotrijebljeno kakvo zvučno oružje ili se dogodilo nešto drugo.
„Da bi nečija tvrdnja o uporabi zvučnog topa bila kaznenopravno relevantna, morala bi kod te osobe postojati svijest da govori neistinu i namjera da ugrozi ustavni poredak. Bez tih elemenata – eventualna greška je mišljenje i nije pravno relevantna”, kaže Ilić za DW.
Još čudnije, dodaje, jest to što je tužiteljstvo prošle godine pokrenulo predistražni postupak i saslušalo stotine ljudi kako bi utvrdilo što se dogodilo 15. ožujka. Taj postupak nikad nije okončan, pa kako se onda, pita Ilić, VJT sada može ponašati kao da zvučnog topa sigurno nije bilo?
Kako se vratio 15. ožujak
Povratak „zvučnog topa” na naslovne stranice počeo je objavom VJT-a da je u pretrazi Filozofskog fakulteta, nakon smrti studentice padom s petog kata u ožujku ove godine, pronađen „dokument” u kojem plenumi beogradskih fakulteta spominju zvučni top.
Taj papir je prikazan u „specijalnoj emisiji” na Radio-televiziji Srbije, u kojoj su događaji od 15. ožujka, tijekom jednoga od najvećih prosvjeda u povijesti zemlje, „rekonstruirani” baš onako kako odgovara VJT-u i predstavnicima vlasti.
U papiru datiranom na 22. siječnja 2025., studentska Krovna organizacija za sigurnost spominje mogućnost da policija upotrijebi zvučni top protiv građana, uz napomenu da je srpska policija te topove nabavila, da su korišteni u Kini i da bi njegova uporaba izazvala „masivno negodovanje” iz Bruxellesa.
Taj dio o zvučnom oružju zauzima pet, šest redaka u papiru koji ima deset pisanih stranica.
Studenti u blokadi su priopćili da je dokument bio priprema za 24-satnu blokadu Autokomande u Beogradu krajem siječnja prošle godine. „U tom kontekstu, spominjani su i zvučni topovi, vodeni topovi, suzavac i druga sredstva prisile, kao potencijalni rizici.”
No, za VJT je u pitanju navodni dokaz da je uporaba topa simulirana. Najavljena su procesuiranja protiv svih koji su navodno usmjeravali kretanje mase, širili „laž” u medijima ili „organizirali” masovne zdravstvene preglede nakon gužve.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić svakodnevno ponavlja isto. „Zvučnog topa u uporabi nije bilo i svi oni koji o tome govore znaju da ga nije bilo, ali baš oni žele uvjeriti narod da je bilo”, ponavlja, prikazujući sve kao napad na njega i njegovu obitelj.
Vučić je opet pozvao „sve strane službe” da dođu u Srbiju i provedu istragu. Taj poziv do sada je slijedila samo ruska služba FSB koja je navodno utvrdila da nikakvog zvučnog topa nije bilo. Za to su, predočio je Vučić, izvedeni i eksperimenti na psima(!).
Što se dogodilo u Ulici Kralja Milana
Tog 15. ožujka na ulicama Beograda bilo je, procjenjuje se, više od tristo tisuća ljudi. Nešto nakon 19 sati, tijekom šutnje za žrtve pada nadstrešnice, masa u Ulici Kralja Milana razbježala se s ceste u roku od nekoliko sekundi, te su mnogi u gužvi ozlijeđeni. Izvijestili su o snažnom zvuku koji su čuli, naletu vjetra, jezi i panici.
Istodobno, kako je pisao tjednik „Vreme”, na građane su iz Pionirskog parka i s jednoga gradilišta u Ulici Kralja Milana slani topovski udari. Za to nikad nitko nije priveden.
Iako nitko nije snimio niti tvrdio da je vidio zvučni top u uporabi, a brojni svjetski stručnjaci iznijeli su razne hipoteze, Ilić kaže da ne postoji ni najmanja šansa da je cijeli događaj insceniran.
„Jer je nemoguće onako to izvršiti – da tisuće ljudi koji se ne poznaju sve sinkrono urade kao da su jato dronova. Isto tako, ponašanje institucija do danas najbolje pokazuje gdje je potencijalna odgovornost – je li na građanima i studentima ili na nekome tko je poznat vlasti i u sporazumu s njom”, kaže Ilić, ciljajući na to da prošle godine nitko nije priveden.
Nevladine organizacije, u koje spada i Ilićev Beogradski centar za ljudska prava, kažu da su prikupile oko četiri tisuće svjedočanstava s lica mjesta, bilježeći i posljedice toga što se dogodilo.
„Ljudi nisu dužni znati jesu li bili na meti nekog zvučnog topa, pogotovo ne kojeg modela, ali su tisuće ljudi prijavile udar koji im je zvučao kao brujanje motora ili let aviona. Bilo je ozljeda zbog gužve, ali i somatske prirode, oštećenja sluha, psiholoških posljedica. Imamo čovjeka kojem je stao pacemaker”, podsjeća Ilić.
Stvoriti „rušitelje ustavnog poretka”
Osim studenata, i oporba se oštro oglasila o potezima VJT-a koje vodi tužitelj Nenad Stefanović, za kojeg se smatra da je odan vlasti Aleksandra Vučića.
Nagađa se koliko će vlast daleko ići i tko bi mogao biti sljedeći odveden „na informativni razgovor”, možda i optužen. Zdravko Ponoš, predsjednik stranke Srce i bivši načelnik Generalštaba, bio je među prvima koji su nakon događaja u Ulici Kralja Milana optužili vlast da koristi zvučno oružje.
„Teško je reći hoće li mene ili nekog drugog privesti”, kaže Ponoš, „jer bi se čovjek morao kretati u granicama njihove moralnosti da bi to procijenio. Ali sve je moguće u ovako skrivenom sustavu gdje se političkim protivnicima otvaraju lubanje, a policiji predsjednika zamjera što je tog 15. ožujka navodno ‘otkazala poslušnost‘. A što to znači – nisu htjeli tući narod? Pa su zato bile spremne falange batina?”
Ponoš podsjeća da su predstavnici vlasti danima tvrdili da nemaju zvučni top u arsenalu, pa da imaju, ali da nije raspakiran, a onda je jedan takav uređaj snimljen na policijskom džipu na dan prosvjeda.
Po njegovu tumačenju, igra je politička. Vlast ovom akcijom „maskira svoje probleme”.
„Njihov slogan sada nije da Vučić pobjeđuje, nego da ‘Srbija pobjeđuje‘. Da bi oni kao branili Srbiju, onda svi ostali moraju biti teroristi. Budući da sa studentima nisu uspjeli izići na kraj, a bogami ni s oporbom, sve nas žele brendirati kao rušitelje ustavnog poretka”, kaže Ponoš za DW.
„Generalna prevencija” prosvjeda
Odvjetnik Marko Pantić, koji nema veze s tim predmetom, ali je ranije branio ljude optužene za navodno rušenje ustavnog poretka, kaže da VJT razvlači institut „osnovane sumnje” koliko može – a sve može kad se politika umiješa u pravo.
„Moja pretpostavka je da je u pitanju generalna prevencija – da se budućim demonstrantima stavi do znanja da ne idu nigdje, jer eto što im se može dogoditi”, kaže on, podsjećajući da su do sada ljudi optuživani za rušenje ustavnog poretka jer su možda bacili jedan kamen na upravnu zgradu ili na nekom prisluškivanom sastanku fantazirali o rušenju vlasti.
„Koliko znam, osuđeni su jedino oni koji su pristali na sporazum s tužiteljstvom, često zbog maltretiranja i straha. Tko god je ostao boriti se, ili su prijave odbijene ili je stvar pala na sudu”, dodaje Pantić za DW.
Ilić je uvjeren da ni od ovog postupka ne može ispasti nešto više, posebno jer se studentima pripisuje nešto čega u čuvenom papiru s plenuma nema, piše Deutsche Welle.
„Sad se pravi terminološka igra – tko god kaže ‘zvučni top‘, njega se treba goniti”, priča Ilić. „Studenti jesu spomenuli tu vrstu uređaja, ali kontekst čak ni posredno ne govori da studenti imaju namjeru uređaj upotrijebiti ili da simuliraju takvu uporabu. Dakle, nema ni najnižeg posrednog temelja za sumnju.”
Njegov Beogradski centar za ljudska prava i druge organizacije civilnog društva u priopćenju su podsjetili vlast da je postojao prijedlog visokog povjerenika UN-a za ljudska prava Volkera Türka da pošalje misiju za utvrđivanje činjenica oko cijeloga događaja. Možda je, navode NVO, vrijeme da se to konačno i dogodi.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....