RUSI U NEW YORKU

A HTJELI SU BITI KAO JAMES BOND... Kako je FBI razotkrio dva najnesposobnija ruska špijuna u povijesti

 Thinkstock

NEW YORK - Ovaj tjedan u javnost je izašla priča o dva ruska špijuna razotkrivena u New Yorku, koji vjerojatno zaslužuju ulazak u anale najnesposobnijih špijuna u povijesti.

Igor Sporišev i Viktor Podobni donedavno su bili predstavnik ruske trgovinske komore i ataše ruske misije u UN-u, no od ponedjeljka su optuženi za sklapanje urote i špijuniranje, zajedno s trećim čovjekom, zaposlenikom jedne ruske banke na Manhattanu Evgenijem Burjakovom, za kojeg su bili zaduženi.

FBI ih je imao pod stalnim nadzorom još od 2012. godine, no oni su potcijenili opasnost i otvoreno razgovarali o svemu što se ticalo njihovih nezakonitih aktivnosti. FBI je snimao njihove razgovore u uredima, njihove telefonske razgovore, pa čak i tajne sastanke s Burjakovom.

Sporišev i Podobni često su se žalili na svojeg poslodavca, rusku tajnu službu SVR koja je naslijedila ozloglašeni KGB u akcijama u inozemstvu. Podobni se jednom prilikom pitao zašto njihovi životi nisu više nalik životu Jamesa Bonda.

- Ma ne bih sad baš vozio helikoptere, ali bi se barem pravio da sam netko drugi, rekao je Podobni kojem nije bilo drago što im SVR nije osigurao tajne identitete. Sporišev se složio i rekao kako je on ‘uvijek mislio da će barem otići u inozemstvo s drugom putovnicom.’

Sporišev i Podobni su pokušavali regrutirati mlade studentice Sveučilišta u New Yorku, no bez ikakvog uspjeha.

- Imam mnogo idea što bih mogao s tim curama, no nisu izvedive jer me ne puštaju da im priđem dovoljno blizu, žalio se jednom prilikom Sporišev.

Putem prisluškivanih linija žalili su se i jedan drugome kako misija u kojoj je ‘palo’ deset ruskih špijuna 2010. godine nije bila od koristi rusiji.

Od velike koristi nisu bili ni njih dvojica, no Burjakov je imao prilike biti koristan, samo da je imao sposobnije nadglednike. Uspješno se ubacio, kroz poslovanje svoje banke, u rasprave o multimilijunskom sporazumu između Rusije i proizvođača zrakoplova izvan SAD-a, i ponudio strategiju Moskvi kako zaobići sindikalne prosvjede u toj zemlji.

Jednom prilikom, poslao je pitanja koja bi ruski novinari trebali pitati u jednom intervjuu o njujorškoj burzi, kako bi dobili informacije koje bi koristile SVR-u. No, tu su njegovi nadglednici potpuno zakazali - koristeći njegovo pravo ime, rekli su Burjakovu da im za 15 minuta javi svoje mišljenje na telefon - koji je prisluškivao FBI!

Agenti FBI-ja uskoro su postavili zamku za Burjakova, i predstavili se kao investitori zainteresirani za otvaranje kasina u Rusiji. U sklopu pregovora, nudili su i službene dokumente Riznice SAD-a u kojima su se navodno nalazili detalji o planiranim sankcijama protiv Rusije.

Sporišev je čak bio i sumnjičav spram te ponude. - Ovo je predobro da bi bilo istinito, rekao je. - Izgleda kao nekakva namještaljka. Zamka neke vrste.

No, umjesto da otkaže operaciju, rekao je Burjakovu da pogleda pa neka sam odluči.

Burjakov sad sjedi u američkom zatvoru i pita se što će uslijediti - hoće li i njega razmijeniti za uhićene američke špijune, kao i njegove kolege uhićenje 2010. godine.

Sporišev i Podobni, s druge strane, pobjegli su iz SAD-a i sada su na sigurnom, osim ako njihovi šefovi iz SVR-a nisu zadovoljni njihovim rezultatima.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. studeni 2024 15:56