ZAGREB - Zagrebačko ruglo. Zapušteno zemljište, obrasla trava i hrđava željezna ograda. Zidovi su ogoljeni, sve je popadalo s njih, i boja i žbuka. Rijetko koja prostorija u kompeksu još ima cijevi i instalacije - sve su ukrali preprodavači starog željeza kojima je ovaj prostor rudnik zlata.
Prolaskom kroz ove stare, hladne objekte može se naići samo na ponekog mladog skvotera kojeg oduševljava boravak u napuštenoj tvornici bez struje i vode. Jedino moguće svjetlo, stare svjetiljke odavno nisu u funkciji.
Žarulje su većinom razbijene, a one koje su ostale čitave nisu nikakva utjeha jer nema struje koja bi ih upalila. Ni ne želim zamišljati kako bi bilo prolaziti ovim dvorištem po mrklom mraku, jer me i po danu hvata jeza.
Najbolji elektronski koncerti
Tako danas izgleda tvornica za preradu mesa ‘Zagrepčanka’, poznatija kao stara zagrebačka klaonica, koja je za vrijeme Jugoslavije bila jedan od najunosnijih objekata u državi.
U zgradama klaonice na istočnoj strani metropole radnici su svakodnevno klali životinje te su dobiveno meso pakirali za daljnju prodaju. To je bilo zlatno doba klaonice. Danas, deset godina nakon što je tvrtka proglasila stečaj, tvornica je u rasulu. Stara klaonica, iako proglašena kulturnom baštinom i spomenikom industrijske arhitekture, već godinama propada. To je primijetio i dvojac Ricov - Kovaček koji stoji iza kluba Pepermint u Ilici.
Ovi momci odlučili su staru klaonicu pretvoriti u središte kulture i zabave u Zagrebu. Žele da klaonica bude mjesto u kojem će se okupljati mladi alernativci koji će iz nekadašnje tvornice crpiti nove ideje i kreirati svoja remek-djela. A kada se zažele zabave, očekuju ih najbolji koncerti elektronske glazbe u gradu. Svaku večer novi party.
Tvornički gigant postao ruglo
Zagreb tako ovim projektom dobiva svoj “meat packing district”, umjetnički i zabavni centar po uzoru na europske metropole i američki New York. I ne bojte se, mislili su dečki na struju, dofurali su agregat pa će posjetitelji ipak moći vidjeti tko stoji pokraj njih.
Kako je uopće došlo do toga da nekada najprofitnija zagrebačka tvornica postane ruglo koje netko mora spašavati?
Tvornica je izgrađena 1934. kao kompleks objekata koji se prostiru na nekoliko hektara zemlje. Svakog su dana Zagrepčani i Zagrepčanke dolazili na svoje radno mjesto u Heinzelovoj ulici i pakirali meso. Sve do 2001. godine kada je tvornica morala proglastiti stečaj zbog nastalih dugova.
Stečaj tvornice iskoristio je zagrebački gradonačelnik Milan Bandić koji je iste godine kupio zemljište od tvrtke Zagrepčanka d.o.o za 118 milijuna kuna. Klaonica nije dugo bila u Bandićevim rukama jer je došla 2007. i gradonačelnik je pod svaku cijenu morao spasiti gradski proračun.
Kako je tada još uvijek bio u Skupštini Zagrebačkog holdinga, predložio je da Holding od Grada Zagreba otkupi zemljište na kojem se nalazi desetak objekata za 251 milijun kuna. Holding je ubrzo raspisao natječaj za kupnju polovine zemljišta, a već je 2008. proglašen pobjednik. Natječaj je dobila tvrtka Institut IGH Jure Radića koja je ponudila iznos od 328 milijuna kuna. No, do realizacije te kupnje nikada nije došlo. Holding je tvrdio da mu IGH nikada nije isplatio ugovoreni novac, a IGH da nije znao da postoje pravno-imovinski sporovi vezani uz Zagrepčanku. Prepucavanje je završeno kada su 2009. konačno raskinuli ugovor.
Spašavali je koncerti
IGH je na Zagrebačkoj burzi objavio da odustaje od kupnje zemljišta, ali ga je Holding preduhitrio te je, kako su izjavili u tadašnjem priopćenju za javnost, ‘radi sprečavanja daljnje štete koju trpi’ raskinuo Ugovor o kupoprodaji i Dodatak Ugovoru o kupoprodaji Zagrepčanke, i to samo sat vremena prije nego što je IGH podnio zahtjev za istim.
Zagrebački holding je, zato što je prvi raskinuo ugovor, zadržao uplaćene kamate i jamstva za zemljište Zagrepčanke koje su do prekida ugovora iznosile 4,7 milijuna eura. I tako je stara klaonica i dalje nastavila propadati.
Tek nekada klaonica bi oživjela zbog pokojeg koncerta koji bi se održao na ovoj, napuštenoj ali vrlo atraktivnoj lokaciji. Stara Zagrepčanka jedan je od najatraktivnijih prostora u gradu jer se nalazi u blizini strogog centra grada, a u blizini nema stambenih zgrada niti stanara koji bi se mogli žaliti na glasnu muziku. Zbog svoje veličine, desetak objekata na nekoliko tisuća metara kvadratnih, stara klaonica ima predispoziciju da se upravo u njenim ogradama stvori novi centar kulturnog i noćnog života.
ČLANAK U CIJELOSTI PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU JUTARNJEG LISTA
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....