Svijet je zastao i sjeo pred televizore gledajući Svjetsko prvenstvo u Brazilu, pa nisu te fotografije trebale biti nešto osobito šokantne. Neke možda zbunjujuće, ali ne šokantne.
Na jednoj tako vidimo švedsko-balkanskog genija Zlatana Ibrahimovića još iz vremena kad je igrao u Milanu: Ibro se potrbuške ispružio na tlu u prepoznatljivom crveno-crnom dresu, kraj njega leži jedan igrač u bijelom dresu s brojem 7, ne vidi se dobro, moguće da je to dres Tottenhama, možda je riječ o Aaronu Lennonu, jer do njega leži i mladić u rezervnom, modrom Tottenhamovom dresu s brojem 11, valjda Erik Lamela. Ne znamo što se dogodilo, ali nešto neobično jest, jer među njima iz nekog razloga leži i - lijevi bek Barcelone Jordi Alba.
Propuštene šanse
Na drugoj pak vidimo igrača u plavom dresu - moguće je to Adidasov dres Chelseaja, teško je reći - koji u gužvi u petercu s mješavinom strepnje i nade iščekuje korner ili slobodni udarac. Muškarac na trećoj fotografiji drži se za glavu, on nije u dresu, vjerojatno je trener, ali ne znamo zbog čije stopostotne šanse očajava: iza njega je u karakterističnom crveno-žutom dresu neki reprezentativac Španjolske, ali i isti onaj igrač u dresu Chelseaja.
Za glavu se na četvrtoj fotografiji drži i Gomez, u svom crnom dresu s brojem jedanaest, ali ne znamo ni zbog čije se propuštene šanse ili jedanaesterca on uhvatio za glavu, ni koji je to uopće Gomez: svakako nije Mario Gomez, koji je u Bayernu nosio dres s brojem trideset tri, a nije ni Barcelonin Sergi Gomez, čiji je broj tri. A ovaj Gomez na slici ne samo da ima jedanaesticu na leđima, nego se do njega za glavu drže još dva igrača u istom dresu s tim brojem.
Na petoj fotografiji već je brazilski reprezentativac Ricardo Izecson dos Santos Leite zvani Kaká, sagnut kao da se drži za gležanj, a na šestoj, recimo, portugalski napadač Luís Carlos Almeida da Cunha, poznatiji kao Nani, s leđa, u laganom trku s ostatkom momčadi - očito istrčava na teren.
Na sedmoj pak vidimo kako na tlu leži njemački reprezentativac Mesut Özil, a na osmoj talijanski fantasist Andrea Pirlo: valjda je on, ne vidi se jasno, jer preko njega leži drugi neki igrač. U Juventusovu dresu leži i argentinski napadač Carlos Tévez na devetoj fotografiji, i legendarni španjolski golgeter Raúl González na desetoj, i dva igrača čija lica na jedanaestoj fotografiji vidimo u krupnom planu, pa ne znamo tko je onaj prvi u prepoznatljivom Adidasovu dresu talijanske reprezentacije, i koje je uopće momčadi crni dres Robe di Kappa na drugom.
Curenje vremena
Nižu se tako prizori poznatih i manje poznatih nogometaša, neki su još u trenirkama, neki izgledaju uplašeni, kao da im curi vrijeme i istječe sudačka nadoknada, neki leže na tlu kao da ih je protivnički bek pokosio klizećim startom, a neki kao da ne mogu gledati odlučujući penal, dok na nekim fotografijama vidimo i ljude što sa strane mašu zastavama: nije posve jasno jesu li navijači ili možda linijski suci.
Ništa, dakle, što već hiljadu puta nismo vidjeli, ništa što već danima ne gledamo u prijenosima i izvještajima s Mundijala u Brazilu. Pa ipak, prizori su potresni i šokantni.
Fotografije, naime, nisu snimljene na nekom od brazilskih ili europskih stadiona, već na sjeveru Iraka: muškarci s prve fotografije - oni što leže na tlu s rukama na leđima, prestravljeno gledajući prema kameri - nisu, naravno, igrači Milana, Tottenhama ili Barcelone, već mladići odjeveni u dresove nogometnih zvijezda, šijitski civili koje su kraj grada Tikrita zarobili pripadnici ekstremne džihadističke skupine ISIL, Islamske države Iraka i Levanta.
Ibrahimović, Lennon, Lamela i Jordi Alba leže u nekom hangaru i čekaju transport: oni ne znaju gdje idu. Onaj mladić u dresu Chelseaja, što izgleda kao da u gužvi iščekuje korner, do maločas je ležao u istom hangaru, a sad pod prijetnjom maskiranih džihadista s kalašnjikovima čeka ukrcavanje u jedan od kamiona, baš kao i prestravljena trojica u Gomezovu dresu, zarobljenici s rukama na glavi. Muškarac u Kakinu dresu s desecima drugih već je na kamionu, i nije sagnut jer se drži za gležanj, već mu je naređeno da ne diže glavu. Mladić u dresu Nanija ne istrčava tako s momčadi na teren, već se, praćen naoružanom stražom s kamiona, uputio prema jednoj od plitko iskopanih jama, u kojima već potrbuške leže mladi muškarci u dresovima Özila, Pirla, Téveza i Raúla.
Uz plitke jame, poput linijskih sudaca uz aut-liniju, opušteno pak šetaju maskirani tipovi s crnim zastavama i kratkim rafalima iz kalašnjikova zarobljenicima pucaju u glavu.
Na Twitteru
Fotografije koje su pripadnici ISIL-a postavili na Twitter šokirale su svijet i opet okrenule poglede svijeta prema Iraku. I dok su se svi bavili brutalnom propagandnom strategijom džihadista i stvaranjem nove Al-Qa’ide na Bliskom istoku, ja sam zurio u njihove žrtve: upravo je napadno upadljivo koliko je zarobljenih i likvidiranih muškaraca na tim fotografijama odjeveno u dresove nogometaša najvećih svjetskih klubova i reprezentacija.
Čaj pred televizorom
Bio je treći dan Svjetskog prvenstva, rano nedjeljno jutro po iračkom vremenu, i muškarci su u dresovima Barce, Reala i Milana i gledali valjda utakmicu, Obala Bjelokosti - Japan je bila u prijenosu, pili su čaj i komentirali efekt Didiera Drogbe - da, muškarci tamo utakmice gledaju uz čaj! - ili nisu, svejedno, jer muškarci dresove Barce, Reala ili Milana svugdje na svijetu nose kao narodnu nošnju, kad su banuli vojnici ISIL-a s kalašnjikovima i potrpali ih u kamione.
Šokantne fotografije po svemu su posve daleke i nepogrešivo iračke, jednako daleke i iračke kao onaj čaj pred televizorom - daleki su i irački u tim prizorima i pejzaži i fizionomije, daleke su i iračke registracije na kamionetima i firme na dućanima, posve su daleki i nepogrešivo irački natpisi na crnim zastavama džihadista i jezik ubojica u crnim uniformama - pa ipak, ne gledamo ih kao hiljade sličnih fotografija brutalnog nasilja proteklih godina, čija nam je očita geografska, kulturna i jezična udaljenost suspendirala svaku empatiju. Sve su to ionako prljavi, primitivni divljaci, da nisu prvi pobili druge, drugi bi pobili njih: znamo to jer su s nekih drugih geografskih i kulturnih širina tako do prekjučer gledali naše fotografije.
Na ovima, međutim, nešto nije u redu, jer na tih i jeziv način s posve dalekim i iračkim užasom osjećamo nelagodu identifikacije: mi, istina, ne možemo i nikad nećemo moći biti u uniformi islamističke vojne skupine - naše su odore drugačije - kao što ne možemo i nikad nećemo gledati utakmicu uz čaj, ali možemo biti i jesmo u dresovima Ibrahimovića, Raúla ili Téveza. Kao i naša nogometna braća iz Tikrita, nikad nećemo biti Ibrahimović ili Pirlo, ali moći ćemo na štandu na tržnici kupiti jeftinu kinesku kopiju njihova dresa.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....