IGOR RADEKA

Zbog ‘sindikalnog tezgarenja‘ jedan od ključnih članova Ribićevog sindikata dao ostavku

Igor Radeka više nije predsjednik Velikog vijeća Nezavisnog sindikata znanosti zbog afere o isplaćenim honorarima
Igor Radeka
 Zeljko Puhovski/Cropix

Igor Radeka dao je ostavku na funkciju predsjednika Velikog vijeća Nezavisnog sindikata znanosti nakon burne sjednice održane u petak, na kojoj je prisustvovalo 25 članova Vijeća. Kako doznajemo, razlog ostavke su nepotpune informacije koje je plasirao Sindikatu o svojim honorarima stečenim kroz predavanja na zagrebačkom Filozofskom fakultetu.

U Sindikatu nam potvrđuju kako je Radeka prvo ponudio svoj mandat, no nakon nezadovoljstva članova Vijeća objašnjenjima vezanim uz honorare, Radeka je na koncu dao ostavku.

Predsjednik Sindikata Petar Pervan jučer nije želio davati izjave, najavljujući zajedničko sindikalno priopćenje. Potvrdio je kako Radeka ostaje članom Velikog i Malog vijeća. To je neupitno, poručuju iz predsjedništva.

Ljutnju kolega u sindikatu Radeka je pobudio tvrdnjom kako je od honorara na Filozofskom uprihodio oko 6000 kuna, mada je iznos bio znatno viši.

- Umjesto da je rekao da je honorarno zaradio 50 tisuća kuna 2019., a u 2020. uprihodio 80 tisuća kuna, no tog se iznosa odrekao u korist Odsjeka za pedagogiju, Radeka je tvrdio da je zaradio samo oko šest tisuća kuna. Naprosto je zeznuo stvar, samo je trebao reći istinu, objašnjava izvor iz Sindikata.

Vodstvo Nezavisnog sindikata, naime, stalo je u Radekinu obranu nakon izbijanja „afere tezgarenje“ početkom listopada, u kojoj se uprava Sveučilišta u svom glasilu „Universitas“ obrušila na bivšu upravu Filozofskog fakulteta, a Radeku prozvala zbog "lavovskog udjela" u ukupnoj stavci honorara vanjskih suradnika u ljetnome semestru 2019./20.

U priopćenju objavljenom 6. listopada na stranicama Sindikata, Radeka tvrdi da su optužbe protiv njega neosnovane.

„Istina je da mi je u akademskoj godini 2018./19. isplaćen honorar u neto iznosu od 6.522,39 kuna. Dokaze za to nemam samo ja. Oni se nalaze i u službenoj dokumentaciji Filozofskog fakulteta“, napisao je Radeka, dodajući kako je u prošloj akademskoj godini radio pro bono.

Radeka je tada objasnio zašto se odrekao honorara riječima kako je osjećao moralnu obvezu pomoći Filozofskom fakultetu u situaciji kada je uslijed neodgovornosti prethodnika ostao bez dovoljno kadrova u području pedagogije. „Novac nije motiv mog angažmana na Filozofskom. Entuzijazam ne umire kod ljudi kojima je profesija cilj njihova rada i života, već kod onih kojima je postala sredstvo do novca, časti i položaja“, napisao je u sindikalnom priopćenju Radeka.

Do izjave profesora Radeke nismo uspjeli doći.

Na funkciji predsjednika Velikog vijeća bio je od 2018. godine, a prethodno je, od 2014., bio predsjednik Sindikata. Član Nezavisnog sindikata Radeka je od osnivanja 1990. godine.

Sindikat: Radeka nas je propustio ispravno obavijestiti o honorarima

Nakon što je Igor Radeka u petak podnio ostavku na mjesto predsjednika Velikog vijeća Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja, danas se o toj situaciji oglasilo predsjedništvo Sindikata. Priopćenje koje potpisuju predsjednik Sindikata Petar Pervan i glavni tajnik Vilim Ribić, prenosimo u cijelosti:

- Igor Radeka redoviti je profesor pedagogije na Sveučilištu u Zadru, a izabran je za predsjednika Velikog vijeća Sindikata u rano ljeto 2018. godine. Već od ranijih godina, paralelno je držao i nastavu u vanjskoj suradnji na Filozofskom fakultetu u Zagrebu zbog nedostatka nastavnika u Odsjeku za pedagogiju.

U dva opskurna medijska izdanja, nesumnjivo koordiniranima od strane Uprave Sveučilišta u Zagrebu, cjelokupni angažman profesora Radeke na Filozofskom fakultetu u Zagrebu se prikazuje u svjetlu bezobzirnog tezgarenja, a principijelne stavove Sindikata znanosti o kršenju akademske samouprave od strane Rektorata Sveučilišta u Zagrebu prilikom izbora dekana Filozofskog fakulteta se pokušava prikazati kao njegovo zauzimanje motivirano novcem. Veliko vijeće je takve objede u ta dva glasila ocijenilo zlonamjernim. Veliko vijeće nema sumnje da je Igor Radeka taj novac zaradio zakonitim radom i zakonitim isplatama.

Zašto su, međutim, članovi Velikog vijeća Sindikata smatrali ostavku njihovog predsjednika nužnom reakcijom na sveukupni tijek događaja? Ispostavilo se, na žalost, da je predsjednik našeg Velikog vijeća u ključnom trenutku propustio ispravno i cjelovito obavijestiti javnost i najviša tijela Sindikata o visini honorara koji su mu pripali učinivši tako, njegove, pa tako i naše demantije, u nekim elementima, činjenično netočnim. To može dovesti u sumnju vjerodostojnost cijele organizacije, i tridesetgodišnji habitus organizacije koja radi bez mrlje, što smatra svojom esencijalnom prednošću u areni socijalnih i političkih odnosa u RH.

Međutim, ako neistine dolaze iz samog Sindikata tada to Sindikatu suzuje platformu za principijelno djelovanje, jer mi želimo moći poručiti svim članovima akademske zajednici, pa i cijelog društva, kako nije sramota raditi i zaraditi, ali je sramota plagirati, trgovati utjecajima i nezakonito zapošljavati, što sve na žalost obitava i u našem sustavu znanosti i visokog obrazovanja, a pogotovo kod onih koji stoje iza ove kampanje protiv Sindikata.

I na koncu, kritička stajališta Sindikata spram kršenja zakonitosti i akademskih prava i sloboda na Filozofskom fakultetu, i ne samo tamo, od strane uprave Sveučilišta u Zagrebu, proizvod su kolektivnih stajališta u tijelima Sindikata, a ne jednog pojedinca pa makar on bio prvi među jednakima.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
28. studeni 2024 07:14