ANALIZA NOVE ANKETE

Zašto je Milanović potonuo: ‘Pregazio je SDP, a onda se susreo s najstarijim problemom...‘

U istraživanju oko premijerskih kandidata, u odnosu na nedavno blic istraživanje, došlo je do naglog obrata

Zoran Milanović

 Tom Dubravec/Cropix

Dramatičan pad popularnosti predsjednika Republike Zorana Milanovića kao premijerskog kandidata, snažan rast SDP-a i za jedan postotni poen rast rejtinga HDZ-a rezultati su najnovijeg istraživanja Nove TV Crobarometar za ožujak.

HDZ je i dalje prva stranka s 29,8 posto podrške, SDP je na drugom mjestu s 19,4 posto, Domovinski pokret ja na 7,9 posto, Most na 7,6 posto, Možemo! na sedam posto, a neodlučnih je 12,2 posto.

SDP je u odnosu na istraživanje u veljači, rastao za šest postotnih poena, a HDZ za jedan. No, ako se uspoređuju podaci iz nedavnog blic istraživanja Nove TV odmah nakon što je Milanović najavio svoju kandidaturu na listi SDP-a, što mu je Ustavni sud zabranio, onda HDZ bilježi rast od 2,5 postotnih poena, a SDP pad od 3,2 postotna poena.

- Je li riječ o ispuhivanju balona ili o stabiliziranju biračkog tijela – zapitao se reporter Nove TV Hrvoje Krešić, predstavljajući najnovije istraživanje Ipsosa koje je rađeno telefonski od 21. do 23. ožujka na 1000 ispitanih s pogreškom +- 3,6 posto.

Uzlazni trend imaju i Domovinski pokret, koji je na 7,9 posto, te Most koji je na 7,6 posto. Možemo! bilježi blagi pad i sada je na sedam posto, a sve ostale stranke su na manje od 1,6 posto. Značajno je, za šest postotnih poena, pao broj neodlučnih, što se podudara s rastom SDP-a.

Benčić u padu

Kada je riječ o koalicijama, HDZ-ova koalicija s HSLS-om, HNS-om i HDS-om i tu je prva s 28,6 posto, ali zanimljivo je da u koaliciji imaju manju podršku nego samostalno.

SDP-ova koalicija "Rijeke pravde" s Centrom, HSS-om, GLAS-om, Reformistima i Dalijom Orešković na 22,6 posto je podrške što je značajno bolji rezultat nego što ga SDP ima samostalno.

Koalicija Domovinskog pokreta i Pravo i pravda je na 8,9 posto i to je bolji rezultat nego što DP ima samostalno, dok Most i Suverenisti imaju 7,4 posto, manje nego Most samostalno.

Možemo! je s manjim, lokalnim strankama na 7,4 posto, a Umirovljenici zajedno na tri posto.

U istraživanju oko premijerskih kandidata, u odnosu na nedavno blic istraživanje, došlo je do dramatičnog obrata, pa sada vodi Andrej Plenković s 31,7 posto, dok se rejting Milanovića urušio za 8,5 postotnih poena i sada je na 23,5 posto. Pada i rejting Sandre Benčić koja je na 9,9 posto, a u blagom je porastu Nikola Grmoja, koji je na 8,3 posto. Nekoga drugoga bi za premijera 14,9 posto ispitanih.

Splasnuo wow efekt

Snažno je narastao i broj onih koji će izaći na izbore, pa je tako sada njih 67 posto koji će sigurno izaći, a 17 posto vjerojatno.

- SDP je još uvijek u plusu zbog "efekta Milanović", ali je pitanje može li se taj trend zadržati ako Milanović nastavi svaki dan sa prekomjernim verbalnim granatiranjem. Kakav je učinak to imalo po samog Milanovića, čini se da je već vidljivo - onaj prvi "wow" efekt objave datuma izbora i njegove nominacije u drugi je plan gurnula priča o (ne)podnošenju ostavke i verbalni rat oko Ustava, Ustavnog suda i mnogo čega drugog. Mislim da građani još čekaju nešto konkretno - što je to treća republika, naprimjer - i da im nije više dovoljna samo buka i bijes. Za to vrijeme HDZ zbija redove i raste, a Milanović im pruža priliku da svim svojim problemima i aferama usprkos jednostavno ispadaju - pristojni. Ako to nekim biračima bude dosta, bit će to film koji smo zapravo u hrvatskoj politici - već gledali. I to ne jednom – zaključio je Krešić.

Politički analitičar Žarko Puhovski kaže da su ovo direktne posljedice Milanovićeve najave kandidature: dogodilo se politička eksplozija koja je kratko trajala i nakon toga je situacija lošija nego što je bila prije.

- Sada se još ne vidi da ono što Milanović dobiva pod SDP-om, više nije SDP. Milanović je pregazio SDP i taman i da dobije izbore, SDP je upropaštena stranka – kaže Puhovski.

S druge strane, dodaje, Milanović je naišao na najstariji problem u komunikaciji, a to je repetitivnost.

- Ne možete psovkom triput pogoditi ljude. On je uveo neku vrstu psovačke komunikacije, ali izgleda da je to shvatio pa najavljuje programsko obraćanje u intervjuu za N1. Vidio je da je pretjerao – analizira Puhovski.

Plenković je, s druge strane, počeo s jako dobrim trikom, da ne želi govoriti o Milanoviću, ali nije puno izdržao.

- S treće strane, ne treba zaboraviti da Milanović, SDP i lijevo-liberalna oporba manipuliraju moralnom panikom. Postoji niz ozbiljnih problema u zemlji, jedna vrsta institucijske krize koja je histerizirano interpretirana, ali postoji i ono što je problem da na vladajućoj strani to ne prepoznaju, a oporba smatra da joj ne treba ništa drugo nego galama protiv korupcije, a s time ne mogu dobiti izbore – smatra Puhovski.

Nema sadržaja

Problematično je, kaže, što oporba traži vladavinu prava, a podržava Milanovićevo kršenje ustavnih normi.

- Oporba je dokazivala skandalozno ponašanje Turudića, vladajući su govori da nigdje ne piše s kime se može sastajati. Sada vladajući upozoravaju na kršenje Ustava, a oporba tumači kako nigdje ne piše u Ustavu da se Milanović ne smije kandidirati – primjećuje Puhovski.

Sadržaja, dodaje, nema, sve su manje razlike u programima HDZ-a i SDP-a, pa se Milanović pojavio umjesto programa i to je strategija oporbe koja im je jedina preostala. Što, zaključuje Puhovski, olakšava vladajućima jer pričaju o svojim velikim uspjesima i sve drugo ostavljaju po strani.

- Plenković djeluje uljuđeno s Milanovićem, a u SDP-u više nitko ne postoji. Milanović objavljuje statuse na Facebooku koji su eklatantno protiv SDP-ovih politika, primjerice, o migrantima i to je naprosto kapitulacija SDP-a – kaže Puhovski.

Milanovića uspoređuje s nezakonitim političkim sinom Franje Tuđmana, tvrdi da je on Tuđmanu bliži od Plenkovića. Ipak, slušao je njegov jučerašnji govor na Sveučilištu u Zadru i pohvalio ga:

- Govorio je onako kako bi pristojan predsjednik države trebao govoriti. Ali to je kod njega više pad koncentracije, nego koncepcija. Mogao bi on to, ali ima pogrešnu pretpostavku da bolje uspijeva prostakluk – zaključuje Puhovski.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
10. studeni 2024 14:34