U ZAGREBU I TIVTU

Zaštita bogate baštine cilj je konferencije ‘Identitet Hrvata Boke Kotorske‘

Prvo izdanje konferencije okupit će krucijalne znanstvene institucije na čelu s Institutom društvenih znanosti Ivo Pilar
Boka kotorska
 Promo

Hrvatski identitet Boke kotorske i stoljetna baština Bokelja ugroženi su i nepravedno zanemareni, a to će pokušati promijeniti konferencija Identitet Hrvata Boke kotorske.

Prvi dio konferencije održat će se u Zagrebu od četvrtka 6. svibnja u Institutu društvenih znanosti Ivo Pilar s početkom u 10 sati dok će se drugi dio održati u Tivtu 8. svibnja. Cilj konferencije je uvrstiti znanstvene činjenice iz hrvatske baštine Boke u predmetne kurikulume obje države te tako zaštiti bogato kulturno naslijeđe bokeljskih Hrvata od prešućivanja, svojatanja i zaborava.

„Novonastala društveno politička situacija u Crnoj Gori potaknula je na razmišljanje što još treba učiniti kako bismo zaštitili hrvatsku autohtonu baštinu Boke, ali i Hrvata Boke, Bokelja koji se našao u sličnoj situaciji iz devedesetih godina prošlog stoljeća. S druge strane turistički vodiči o Boki kotorskoj ne prepoznaju baštinu, ne nazivaju je i ne prezentiraju kao takvu što je na određeni način kulturocid pa je cilj potaknuti crnogorske obrazovne strukture da udžbenik o bokokotorskoj kulturnoj baštini uključe u obveznu literaturu i time iskažu kako pijetet prema onomu što je Hrvat Boke Crnoj Gori donio kao i da ispune obveze iz temeljnih prava manjina.“ – ističe jedna od pokretačica inicijative, prof. dr.Vanda Babić, Bokeljka i profesorica na Sveučilištu u Zadru.

image
Boka kotorska
Promo

Prvo izdanje konferencije Identitet Hrvata Boke kotorske okupit će krucijalne znanstvene institucije na čelu s Institutom društvenih znanosti Ivo Pilar (HKS, HS, Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Zavod pa povijesne znanosti HAZU), a održava se uz pokroviteljstva nadležnih Ministarstava vanjskih i europskih poslova, znanosti i obrazovanja, kulture i medija te Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH.

Prvi znanstveni skup održat će se u četvrtak, 6. svibnja s početkom u 10 sati u zagrebačkom Institutu društvenih znanosti Ivo Pilar. Predavači govorit će o temama od iznimne važnosti pa je jedno od krucijalnih za ovu temu upravo prof. Ante Bežena s kojim se otvara plenarni dio, a u nastavku će Milan Bošnjak iz Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH predstaviti sustavnu komunikaciju i suradnju institucija RH s Hrvatima u Boki, Roko Mišetić iz Hrvatskog katoličkog sveučilišta govorit će o analizi demografskog potencijala Hrvata iz Boke, Ozana Ramljak sa Sveučilišta Vern o Viktoru Vidi, a sudjeluju i brojni drugi znanstvenici, novinari i uglednici.

image
Boka kotorska
Promo

Drugi dio znanstvenog skup održat će se u subotu, 8. svibnja u Tivtu u Crnoj Gori. Josip Uglešić, Josip Renić i Jakov Momirović govorit će o Boki kotorskoj – biseru hrvatske kulture koji treba poznavati kroz viđenje studenata zadarske Kroatistike. Milica Mihaljević i Lana Hudeček s Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje predstavit će što nam mrežni izvori govore o Boki dok će Vanda Babić Galić s odjela za kroatistiku Sveučilišta u Zadru govoriti o porukama monografija Boka kotorska, zaljev svetaca i hrvatske kulture. U Tivtu izlaže i don Robert Tonsati, kancelar Kotorske biskupije, dr. sc. Miljan Gogić i Marijan Bitanga.

Na ovim znanstvenim skupovima kroz 26 biranih tema donijet će se zaključci koji će biti svečano potpisani te proslijeđeni nadležnima u Hrvatskoj i Crnoj Gori kako bi se potaknule prijeko potrebne promjene i zaštitila hrvatska autohtona baština Boke, Hrvati Boke i Bokelji.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
06. siječanj 2025 16:47