Želimo vas upozoriti na ogroman propust koji se dogodio na Vrhovnom sudu koji pokazuje da suci Građanskog odjela toga suda ne čitaju zakon. Najveća odgovornost za taj masovni propust je na predsjedniku Građanskog odjela Vrhovnog suda - Damiru Kontrecu zaduženom da taj odjel funkcionira u skladu sa zakonom", obavijestio nas je, očito dobro obaviješten, anonimni izvor.
Još 19. srpnja, upozorava, stupio je na snagu izmijenjeni Zakon o parničnom postupku (ZPP) prema kojem se odluke o prijedlozima za dopuštenje revizije na Vrhovnom sudu donose u vijeću od pet sudaca, umjesto u vijeću od tri suca kao što je bilo do tad. Međutim, svi suci Građanskog odjela Vrhovnoga suda, tvrdi, i nakon 19. srpnja, sve do 1. rujna, nastavili su donositi odluke po starom, nevažećem zakonu u vijećima od tri suca.
Zataškavanje pogreške
Tako glasi sukus anonimnog pisma koje je ovih dana stiglo u redakciju Jutarnjeg lista. Sudeći po načinu na koji je pisano, pisao ga je netko od pravnika ili više njih dobro upućenih u događaje na Vrhovnom sudu. Autor su se potpisali kao "zaposleni na Vrhovnom sudu RH".
"Ne zna se uopće koliko je takvih odluka u razdoblju od 19. srpnja do 1. rujna otišlo sa suda, to se tek provjerava, vjerojatno ne veliki broj jer se sve dogodilo za vrijeme godišnjih odmora pa je sustav sam po sebi usporen i treba vremena da odluke budu upućene nižim sudovima koji ih dostavljaju strankama - a možda će pokušati zataškati pogrešku i tražiti od nižih sudova da vrate te nezakonite odluke ponovno na Vrhovni sud pa isprave pogrešku, što je nezakonito", stoji u dopisu.
Njegov autor, ili više njih, ističe kako će se sad angažirati čitav sustav da se pogreške poprave, a krupne pogreške ne bi bilo da su suci pratili zakonske izmjene. S Vrhovnog suda nisu odgovorili na naša konkretna pitanja, no da je do ovakve prakse doista došlo nisu opovrgnuli. Valja pojasniti da je ZPP za suce koji sude u građanskim predmetima - laički rečeno - Biblija sudovanja.
O zadnjim izmjenama Zakona javno se polemiziralo, a Sabor je o njima raspravljao u redovnoj proceduri, u dva čitanja. Zato nam je zvučalo prilično nevjerojatno da suci najvišeg suda ne prate izmjene temeljnog zakona po kojem sude u građanskoj grani sudovanja. Utoliko više što je odredba koja nalaže da se odluke o prijedlozima za dopuštenosti revizije na Vrhovnom sudu po izmijenjenom Zakonu moraju donositi u vijeću petorice, a ne više u vijeću trojice - prilično jasna čak i pravnom laiku.
U prijelaznim i završnim odredbama Zakona navodi se da se ona odnosi na sve odluke o dopuštenosti prijedloga za reviziju pravomoćnih presuda uključujući i one koje je Vrhovni sud otpočeo po prethodnom zakonu.
Dodatna zarada
Sudac Damir Kontrec, predsjednik Građanskog odjela Vrhovnog suda čiji suci su od 19. srpnja do 1. rujna ove godine, dakle 43 dana, primjenjivali nevažeće odredbe Zakona o parničnom postupku, već je godinama u krugu sudaca koji ostvaruju najveće zarade od honorarnih aktivnosti. Kontrec, koji je od 2017. i predsjednik Udruge hrvatskih sudaca, godišnje od honorarnih poslova zaradi u prosjeku približno 200.000 kuna.
Prema podacima iz njegove imovinske kartice, lani je ostvario honorare u netoiznosu od 215.794 kune, što je tek nešto manje od njegove godišnje sudačke plaće. Kontrec je jedan od protivnika Dobronićevih nastojanja da se honorarne aktivnosti sudaca detaljnije zakonski reguliraju.
Autori anonimnog pisma, međutim, upozoravaju da je Kontrec, osim što je 40 dana propuštao osigurati zakonito funkcioniranje, žalbe na presudu u slučaju zagađene vode na zagrebačkim Vrbanima rješavao čak šest godina.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....