ZAGREB - Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak izjavio je danas kako se slaže da zbog eventualne kupnje dionica Ine od MOL-a ne smije biti povećan javni dug.
"Želim jasno poručiti da se slažem s premijerom Zoranom Milanovićem i ministrom financija Borisom Lalovcem kako eventualna kupnja ni u kojem slučaju ne smije povećati javni dug", rekao je Vrdoljak novinarima na odlasku s konferencije Energy Market Forum u organizaciji Poslovnog dnevnika.
No, Vrdoljak napominje da MOL nije ispunio obveze investiranja u Inu i sam je otvorio mogućnost prodaje svoga udjela u Ini te stoga Vlada mora imati pripremljene sve modele za potencijalne MOL-ove odluke. Pritom ističe da su za Vladu prioriteti arbitraža i pregovori s MOL-om te da bi najbolje bilo da se tijekom pregovora postigne dogovor koji će štititi interese Republike Hrvatske i Ine.
Vrdoljak kaže da tvrdnje o kreditnom aranžmanu za otkup dionica Ine od MOL-a, kao i iznosi kojima se u medijima barata, ne dolaze iz Ministarstva gospodarstva. "Sve što novine pišu zadnjih dana nema veze s Ministarstvom gospodarstva niti postoji bilo koji iznos koji je izašao iz Ministarstva", rekao je Vrdoljak.
Jutarnji list u ponedjeljak je objavio da je Ministarstvo gospodarstva dostavilo Državnom tajništvu SAD-a, koje je ponudilo da posreduje u rješavanju spora između Vlade i MOL-a oko Ine, dokument s prijedlogom da Hrvatska kupi dionice Ine koje su u vlasništvu MOL-a te da bi Hrvatska tu kupnju mogla ostvariti kreditom od 2,6 milijardi eura, a uz zalog dionica Ine u vlasništvu države kao kolaterala.
Premijer Zoran Milanović izjavio je istoga dana da se država neće zaduživati za tri milijarde eura da bi kupila dionice Ine od MOL-a, istaknuvši da mađarska kompanija sa svojim udjelom može slobodno raspolagati, a da državni udjel u Ini neće biti prodavan. I ministar financija Boris Lalovac izjavio je u ponedjeljak kako, po njemu, nema mjesta za nova zaduživanja.
Ministar Vrdoljak kazao je pak danas, zamoljen za objašnjenje svoje tvrdnje da MOL želi narušiti energetsku stabilnost Hrvatske, kako želi da se domaća nafta prerađuje u Hrvatskoj.
Komentirajući, pak, navodne zamjerke Bruxellesa prema kojima Hrvatska kasni u osiguranju dvosmjernog toka plina prema Mađarskoj, odgovorio je da nikakvih optužbi nema, a Hrvatska ispunjava sve svoje obveze. Podsjetio je da je upravo Hrvatska prijavila izgradnju kompresora koji bi omogućili dvosmjerni tok i da za to traži sredstva te da se već sada dio plina iz Hrvatske može isporučiti prema Mađarskoj, ali da Hrvatska neće isporučivati plin u regiju u slučaju krize i pri tome ugroziti svoje građane i industriju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....