Kada načelnik Glavnog stožera Drago Lovrić uoči ovogodišnje proslave Oluje dobije potpisanu odluku ministra obrane Ante Kotromanovića da vojsku uputi na svečani mimohod, on će pred sobom imati čistu situaciju. Izdat će zapovijedi, odabrati jedinice, tenkove, vozila i naoružanje, i ponosno stati na smotri kojoj je cilj svečano proslaviti 20. obljetnicu oslobođenja Hrvatske, piše Slobodna Dalmacija .
No, što ako mu, u isto vrijeme, predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović naredi da vojska mora ostati u vojarnama?
Tu bi se general Lovrić mogao naći na pravim mukama. Jer Ustav definira predsjednicu kao vrhovnu zapovjednicu vojske, a Zakon o obrani Vladu ili ministra obrane kao one koji odlučuju o korištenju vojske.
Vojni analitičar portala Obrana i sigurnost Obris Igor Tabak ističe da je u ljeto 2013. izmjenama Zakona o obrani de facto došlo do smanjenja predsjedničkih ovlasti, koje se odnose na upravljanje vojskom u mirnodopskim situacijama.
- Samostalno mirnodopsko zapovijedanje predsjednika Republike unutar nacionalnih granica itekako je bilo moguće tijekom devedesetih, a onda Zakonom o obrani donesenim 2002. i do prije dvije godine. No, od ljeta 2013. i tada usvojenog zakona to se promijenilo, a vrhovni zapovjednik više nema nekadašnju ovlast naređivati upotrebu Oružanih snaga i njezinih dijelova – ističe Tabak, podsjećajući da je upravo ovo pitanje bilo razlogom razilaženja tadašnjeg predsjednika Republike Ive Josipovića i Ministarstva obrane.
Zakon o obrani predsjednici Republike velike ovlasti daje u ratu. No, u miru, i unutar granica zemlje, on izrijekom definira da o korištenju vojske odlučuje ministar ili Vlada, da o tome oni donose odgovarajuće odluke, i da te odluke provodi Glavni stožer Oružanih snaga RH.
Tu je priča, zaključuje Tabak, prilično jasna.
I predsjednicu u čitavoj priči ostavlja - bez ovlasti.
Branitelji: Puč dijela izvršne vlasti
Zbor veterana hrvatskih gardijskih postrojbi zamjera vladajućima što Zakon o obrani uzdižu iznad Ustavnog zakona.
- Prema Ustavu, predsjednica Republike vrhovna je zapovjednica Oružanih snaga i jedina je osoba koja može donijeti odluku o izlasku vojske na ulicu. Do sada se nikada nije dogodilo da Hrvatska vojska postupa suprotno odluci Ustava. U slučaju da Vlada ignorira Ustavni zakon i svoje postupanje temelji na Zakonu o obrani, izvođenje vojske na ulice može se smatrati svojevrsnim pučem dijela izvršne vlasti, kao i izazivanjem ustavne krize – upozoravaju u Zboru veterana hrvatskih gardijskih postrojbi.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....