DOKUMENTI IZ WASHINGTONA

VLADA OSNOVALA SAVJET ZA PREGOVORE S MOLOM Plenković: Stier će provesti istragu zato jer je bilješka o posjetu predsjednice završila u medijima

Damir Krstičević, Davor Ivo Stier i Andrej Plenković
 Dragan Matic / HANZA MEDIA

Hrvatska Vlada u četvrtak je donijela odluku o osnivanju Savjeta za pregovore s Molom vezano uz mogući otkup dionica koje drži ta mađarska kompanija u Ini, a predsjednik tog savjeta bit će premijer Andrej Plenković.

Savjet čine premijer Plenković, potom potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih i europskih poslova Davor Ivo Stier, ministar zaštite okoliša i energetike Slaven Dobrović, ministar upravljanja državnom imovinom Goran Marić, ministar pravosuđa Ante Šprlje, ministar financija Zdravko Marić, ministar rada i mirovinskog sustava Tomislav Ćorić te državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike Ante Čikotić.

Savjet će davati smjernice, poduzimati mjere i aktivnosti te predlagati Vladi donošenje odluke vezano uz pripremu, provedbu i financiranje postupka mogućeg otkupa dionica Ine koje drži MOL.

"Kao predsjednik Savjeta imat ću mogućnost pozivati i druge osobe da sudjeluju u njegovom radu, a možemo formirati temeljem ove odluke i posebna povjerenstva za stručnu podršku radu savjeta", izjavio je premijer Plenković na sjednici Vlade.

"Na taj način našu političku odluku operacionaliziramo", dodao je.

Ujedno, Plenković je pozvao sve one koji smatraju da imaju kvalitetan model za financiranje te operacije, da ga predlože javnosti, pa i Vladi.

"Mi ćemo kao Savjet razmotriti sve opcije i izabrati onu koja bude najbolja, najučinkovitija, najrealnija, a naravno imajući na umu da ne želimo da ovakva transakcija generira novi javni dug", izjavio je Plenković.

Na tiskovnoj konferenciji nakon sjednice Vlade, premijer Plenković, ministar Krstičević i ministrica Dalić obratili su se novinarima.

- Model koji smo predstavili prije tri tjedna i dalje je najbolji - kazao je premijer i dodao kako osnivanjem Savjeta želi pokazati otvorenost Vlade i za druge prijedloge. Kao odgovoran predsjednik Vlade želim saslušati i druge modele, pa i one drugih političkih stranaka, rekao je.

Premijer je potom komentirao model otkupa Ine koji je predložio Božo Petrov.

- Most ima četiri člana Vlade i svi su suglasni s odlukom. Prijedlozi koji dolaze sa strane Mosta su nešto drugačiji od naše ideje i Savjet će je raspraviti i temeljito analizirati. Dobro je da bilo koja transakcija ne generira novi javni dug. Ono što ja nisam čuo od ovih prijedloga da je to u cijelosti tako - kazao je. - Mi ćemo saslušati sve prijedloge, znam za model koji je solidan, održiv i kojeg je moguće realizirati. Savjet će analizirati sve što bude na stolu - odgovorio je na novinarska pitanja.

Novinari su ga upitali i zašto u Savjetu nema ministrice Martine Dalić. - Ministrica Dalić sudjelovala je u svim razgovorima do sada, sudjelovat će i u daljnjim aktivnostima, a o članovima Savjeta smo se dogovorili da je ovo najprimjereniji model - rekao je.

Premijer je komentirao i objavu bilješke hrvatskog veleposlanstva u SAD-u o posjetu predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović: - Nije uobičajeno da takve bilješke završavaju u medijima. Ministar vanjskih poslova Stier me informirao da je naredio istragu u Ministarstvu vanjskih poslova. Nije dobro da takve stvari završavaju u medijima, rekao je Plenković.

MINISTAR ĆORIĆ 'Nijedna varijanta otkupa udjela u Ini ne smije povećati javni dug'

Ministar rada i mirovinskog sustava Tomislav Ćorić rekao je u četvrtak da niti jedna varijanta otkupa dionica Ine ne bi smjela biti financirana na način da poveća javni dug te ne vidi problem u prijedlozima Mosta po tom pitanju, budući da bi krajnje rješenje tog problema trebalo biti zajedničko.

Na upit novinara uoči sjednice Vlade što misli oko prijedloga MOST-a vezanog uz otkup udjela Ine od mađarskog MOL-a, Ćorić je izjavio da su trenutno u fazi razmatranja nekoliko prijedloga.

"Ali, ono što je dogovor, a to je komunicirala i strana Mosta, to je da niti jedna varijanta otkupa Ine ne bude financirana javnim dugom, odnosno povećanjem javnog duga", istaknuo je Ćorić.

Ćorić smatra da niti jedna inačica kupovine Ine, pogotovo sada kada Hrvatska ide u dobrom smjeru u kontekstu smanjenja javnog duga i potencijalnog rasta kreditnog rejtinga, "jednostavno ne dopušta financiranje bilo kakve kupovine povećanjem javnog duga", dodavši da bi izdavanje državnih obveznica značilo povećanje javnog duga.

Na novinarsko pitanje nije li neozbiljno da tako velika financijska transakcija nije koordinirana među partnerima u vlasti, Ćorić je naglasio da će upravo zbog ozbiljnosti operacije i same transakcije, hrvatska Vlada sve sagledati iz više perspektiva te se nada se da će krajnje rješenje problema biti zajedničko rješenje svih stranaka na vlasti.

Ćorić je kazao i da ne vidi problem u tome da Božo Petrov samostalno u javnosti istupa sa svojim modelima otkupa dionica Ine od MOL-a, kao i u bilo kojem prijedlogu koji pridonosi konstruktivnoj raspravi o modelu otkupa dionica Ine.

Predsjednik Hrvatskog sabora i čelnik Mosta, Božo Petrov, gostujući u emisiji Iza zavjese Tihomira Dujmovića potvrdio je u srijedu da Most ima dodatni model prema kojem bi se kupile dionice Ine od MOL-a bez prodaje dijela HEP-a.

"Analizira ga zajednička radna skupina, a sastoji se od toga da država svoje dionice da kao obveznice. U tom slučaju građani, investicijski fondovi i državna poduzeća mogu od svoje dobiti kupiti te obveznice. Treba vidjeti povećava li taj model javni dug", rekao je Petrov.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 16:00