STRASBOURG

VIDEO: Povjerenik Hogan podržao inicijativu zastupnice Petir o formiranju Kriznog fonda izvan proračuna za poljoprivredu

 
Marijana Petir
 HANZA MEDIA

Europski parlament u Strasbourgu na svojoj je plenarnoj sjednici kasno sinoć s povjerenikom za poljoprivredu i ruralni razvoj Philom Hoganom raspravljao o ruskoj zabrani uvoza voća i povrća zbog koje su europski proizvođači voća i povrća ostali bez važnog izvoznog tržišta, a produljenje te zabrane do 31. prosinca 2018. nesumnjivo će i dalje imati ozbiljne posljedice za sektor.

U raspravu se uključila i hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir koja je podsjetila kako zastupnici od 2014. godine raspravljaju o problemima s kojima se susreću europski poljoprivrednici zbog ruskog embarga. Napomenula je kako su u međuvremenu, rusko tržište zauzeli novi proizvođači, pretežito domaći, ali i proizvođači iz trećih država. „Ruska Vlada iskoristila je uvedeni embargo kao mjeru zaštite svojih poljoprivrednika koje su podupirali programima jeftinih kredita za poljoprivrednike početnike. Broj takvih novih kredita samo u 2016. godini popeo se na preko 9200 što je dovelo do povećanja poljoprivredne proizvodnje u Rusiji“, navodi Petir.

Iako se Petir početkom krize 2014. uspjela izboriti za odštetu i pomoć za hrvatske proizvođače mandarina i jabuka naglašava: „Naši proizvođači voća i povrća, kao i proizvođači mlijeka nužno trebaju pomoć Unije i mjere koje sada imamo su dobre, ali nisu dostatne. Stoga se zalažem za uspostavu Kriznog fonda izvan proračuna za poljoprivredu kako bi pomogli poljoprivrednicima u ovakvim situacijama nestabilnosti na tržištu, ali i zbog klimatskih promjena koje uzimaju sve veći danak. Zbog spomenutih okolnosti hrvatski proizvođači mandarina, jabuka, ali i mlijeka posljednjih su godina pretrpjeli značajne gubitke dok su njihovi ruski partneri pronašli nove dobavljače“, kazala je Petir.

Također je upozorila i na probleme s kojima se susreću poljoprivrednici. „Nakon uvođenja ruskog embarga cijene voća i povrća u Hrvatskoj su znatno pale, a proizvođači koji su investirali u proizvodnju za rusko tržište u velikom su problemu jer moraju vraćati kredite, a nemaju kome prodati svoje proizvode“, naglasila je Petir.

Ona smatra kako je Europske poljoprivrednike potrebno podržati kako bi našli nova tržišta za svoje proizvode i opstali do eventualnog povratka na rusko tržište, a za to im je potrebna financijska potpora iz EU. „Prema dostupnim informacijama o provedbi mjera povlačenja voća i povrća s tržišta, primijetila sam da pojedine države članice ne koriste novac koji im je odobren, te predlažem da se neiskorištena sredstva preusmjere onima koji za to imaju potrebe, poput Hrvatske“, rekla je Petir.

Povjerenik Hogan odgovarajući na rasprave zastupnika podržao je inicijativu zastupnice Petir o formiranju Kriznog fonda izvan proračuna za poljoprivredu te je rekao da ulaže napore kako bi za europske proizvode otvorio nova tržišta. Dodao je da u ove tri godine izdvojeno 490 milijuna eura kako bi se pomoglo proizvođačima voća i povrća zbog ruskog embarga te da je dodatnih 1,5 milijardi eura mobilizirano za poljoprivredu zbog krize.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
29. studeni 2024 08:04