Slijedi nam još jedna promjena Obiteljskog zakona, peta od hrvatske samostalnosti. Njegova izmjena opet je pobudila veliko zanimanje javnosti, kao i konfrontaciju lijevih i desnih dušebrižnika.
Prvi put zakon je mijenjan 1998. godine, predsjednica radne skupine bila je Dubravka Hrabar. Druga izmjena uslijedila je 2003., za vrijeme SDP-ovog ministra Davorka Vidovića, ali stručni tim i dalje je vodila Dubravka Hrabar.
U želji za boljim zakonom tadašnja resorna ministrica Milanka Opačić 2014. pokrenula je vlastite izmjene zakona, a na čelo radne skupine dovela je Branku Rešetar. Nakon ustavne tužbe, zakon je završio prilično neslavno jer ga je Ustavni sud brzo suspendirao i na snagu vratio zakon iz 2003.
Zakon se još jednom mijenjao 2015. I sada imamo novi zakon koji predlaže ministrica Nada Murganić. I taj je dočekan uz burne reakcije.
Kritičarima je sporno diskriminiranje vanbračnih zajednica kod posvajanja djece, ali i članak 104. prijedloga Zakona, prema kojem se djeci mora osigurati odgoj u skladu s uvjerenjima roditelja. Malo tko zna kako je zapravo riječ o prepisanoj preporuci iz davno usvojene povelje Vijeća Europe o ljudskim pravima...
O svemu tome razgovarali smo s bivšom pravobraniteljicom za djecu, danas odvjetnicom za obiteljsko pravo Ljubicom Matijević-Vrsaljko, koja je bila i koordinator za novi zakon kod bivše ministrice Bernardice Juretić (koja nije stigla predložiti novi zakon jer joj je zbog pada Karamarkove Vlade mandat naprasno prekinut), a bila je i u skupini stručnjaka koji su podnijeli ustavnu tužbu i srušili zakon Milanke Opačić.
Pogledajte video:
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....