AFERA U VRGORCU

Vatrogasci ogorčeni Pranićevim istupom: Sramota, stavlja nas na stup srama i tretira kao mulce

Gradonačelnik tvrdi da je učestalo dobivao primjedbe građana i poduzetnika kako među vatrogascima ima onih koji se drogiraju
U krugu: Ante Pranić
 Ivo Ravlić/Hanza Media

- Osnovao sam DVD, dao krv 104 puta, spasio mnoge živote, hrvatski sam branitelj, invalid Domovinskog rata, prošao terena i terena, a sad me tretiraju ka da sam mulac. Meni je 67 godina, a stavlja me na stup srama ko kenjca od 25. Samo što mi po džepovima ne kopaju! Sramota je da se nas vatrogasce ovako crni. Ne rješava se to ovako, moj Praniću - ljutito će Nediljko Domažić dok prati trojicu mlađih vatrogasaca na testiranje u vrgoračku polikliniku, ne na koronu, nego na narkotike.

Povod je neobičan potez mladoga gradonačelnika Ante Pranića, koji je dao nalog zapovjedniku DVD-a da svi članovi trebaju obaviti izvanredni liječnički pregled i kontrolu na moguću prisutnost nedopuštenih opojnih sredstava. Obrazložio je to na Facebook statusu u kojem navodi da je učestalo dobivao primjedbe građana i poduzetnika kako među vatrogascima ima onih koji se drogiraju.

'Sramoćenje grada'

Kako Grad Vrgorac s oko 600.000 kuna godišnje financira rad DVD-a, nalog mu se činio opravdan. Uostalom, prvo nenajavljeno testiranje bilo je krajem prošle godine, a rezultati nisu objavljeni jer se htjelo riješiti stvar unutar kuće, no kod nekih su potvrđene indikacije na prisutnost droge. Na novo testiranje, koji se održalo prošlog petka, dio vatrogasaca nije se odazvao. U DVD-u je zaposleno šestero ljudi, od kojih četvorica vatrogasaca, te oko osam sezonskih radnika. Četvorica su na bolovanju.

- Ako je jedan crn, nije cili Vrgorac crn. Droge svugdi ima, nije samo Vrgorac u pitanju. Ne rješava se to ovako. Ja svoje probleme rješavam unutar svoje kuće, pa bi tako trebalo pristupit i ovom problemu, a ne bacat ljagu na sve nas. Dobro svi znamo da je ološ na drugoj adresi, a ne kod vatrogasaca. Čini mi se da je ovo politički obračun. Prvo sam se testira, a evo, došli se i momci testirat. Dobri su ti momci... sad bi u vatru skočili da zatriba. Triba mislit na sve njih mlade koji u Vrgorcu nemaju od čega živit.

Mogu samo u Pivca radit ili otić na more sezonski i tako pokušat preživit zimu. S time se moramo bavit, a ne obračunavat se s pojedincima na ovaj način i tako sramotit cili Vrgorac i časne vatrogasce - govori nam Nediljko.

Gradonačelnik prvo nije htio ništa komentirati i sam neugodno iznenađen koliko je medijske pozornosti privukla njegova objava. No, odlučio je da o tabu-temi više neće šutjeti.

“Nemam ovlasti u radu DVD-a, ali dok sam gradonačelnik, ne mislim financirati one koje izbjegavaju testove, a još manje više biti slijep pokraj zdravih očiju. Do sada sam molio odgovorne u MUP-u da krenu rješavati problem narkotika na našim ulicama. Granično smo mjesto.

Krenite u akcije i prestanite voditi politiku nezamjeranja u malom gradu, inače je pitanje vremena kada će se pojaviti još jedan Filip Zavadlav”, napisao je Pranić na Facebook statusu. Razgovaramo s njim telefonski jer je morao na sjednicu Županijske skupštine. Ne smatra da je njegov grad slučaj, ali ne vidi zašto bi se šutjelo o problemima.

Tabu-tema

- To je tabu-tema o kojoj svi sve znaju, ali nitko ništa ne zna kad ga se pita. Slično je, vjerojatno, u svim sredinama, ali pitanje je kako se to rješava, ako se rješava. Meni je toliko ljudi prišlo i reklo da imamo problem u Vrgorcu s nekim pojedincima, a sad nakon vatrogasaca mislim poslati na liječnički pregled sve djelatnike gradskih službi.

To je poštovanje rada, odgovornost. Ne možemo zatvarati oči pred problemom - govori nam Pranić te naglašava da cijeni vatrogasce i njihov poziv i da mu nije drago što je ovo testiranje prezentirano u medijima na krivi način.

Sudeći prema komentarima na društvenim mrežama, podrške Praniću za ovaj neobičan potez ne nedostaje. Mnogi drže da su testiranja na alkohol i droge nešto normalno, što poslodavac treba provoditi. Uostalom, mnogi ga smatraju jako hrabrim što se usudio progovoriti o problemu koji traje već dugo u ovom pograničnom gradu.

Vrgorac ne bih proglašavala gradom slučajem

Gordana Cavicchi već dva desetljeća radi kao socijalna radnica u terapijskoj Zajednici “Papa Ivan XXIII.” i voditeljica je ustanove u Velikom Prologu pokraj Vrgorca. - Ne bih nikako grad Vrgorac proglašavala gradom slučajem. Situacija u Vrgorcu gotovo je identična onoj u Imotskom ili Metkoviću.

Poznato je da su pogranična mjesta rizičnija jer je dostupnost ilegalnih psihoaktivnih tvari u tim sredinama veća. Pozdravljam inicijativu gradonačelnika da javno progovori o ovom problemu jer je važno da i javne osobe osvješćuju ozbiljnost problema vezanih uz drogu, koja ne razara samo pojedinca koji ju konzumira nego cijelu obitelj, ali i društvo.

Posljednjih su se godina programi prevencije ovisnosti u Vrgorcu, osobito u Osnovnoj i Srednjoj školi, intenzivirali. Suradnja obitelji, pravosuđa, policije, škole, centara za socijalnu skrb, psihijatrijskih odjela, odjela za prevenciju ovisnosti, Crkve, Zavoda za javno zdravstvo, terapijskih zajednica i ostalih tijela je neizbježna - smatra Cavicchi, te zaključuje da treba javno govoriti o problemima.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 07:43